Kwas azotowy (V) - rozcieńczony, a stężony

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
jacawaca
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2016, o 01:23

Kwas azotowy (V) - rozcieńczony, a stężony

Post autor: jacawaca »

Witam,
przeczytałem w podręczniku z NE, o reakcjach miedzi z kwasem HNO3. Wyszczególniono dwa typy kwasu. Rozcieńczony i stężony. W reakcji z kwasem stężonym powstaje brunatny gaz NO2, natomiast w reakcji z kwasem rozcieńczonym bezbarwny NO. Proszę szanowni forumowicze, powiedzcie mi co jest przyczyną takiego zjawiska, bo nie mogę sb tego wytłumaczyć?
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Kwas azotowy (V) - rozcieńczony, a stężony

Post autor: Adax82 »

jacawaca,
To o co pytasz jest bardziej skomplikowane i obecna chemia nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Na poziomie licealnym, nawet w chemii na poziomie R odpowiedzi są klasyfikowane ( dla potrzeb matury ), że reakcja takiego czy innego metalu ( o ile przebiega ) ze stężonym kwasem azotowym prowadzi do wydzielenia \(NO_2\), podczas gdy reakcja rozcieńczonego kwasu azotowego prowadzi do wydzielenia \(NO\).
Ale nie jest to prawda. W wielu doświadczeniach oraz w zakresie chemii uniwersyteckiej obserwujemy, że reakcje kwasu azotowego z takim czy innym metalem prowadzą do wydzielenia \(NO_2, NO, N_2O, N_2 czy NH_3\) - w bardzo różnych stosunkach molowych, zależnych od stężenia kwasu azotowego, od jego ciśnienia i temperatury, ale także od aktywności samego metalu. Nie umiemy powiedzieć, w którym momencie kwas azotowy uważamy za stężony, a kiedy uważamy za rozcieńczony - to zależy od warunków konkretnej reakcji.
Na ten temat wypowiadali się wcześniej znamienici, byli moderatorzy tego forum - DMchemik i GardiaLamblia ( wielki szacun dla Was, moi Przyjaciele ) - znajdziesz ich wypowiedzi na tym forum. Ja też dodałem swoje trzy grosze". Jest na forum moje opracowanie stechiometria reakcji współbieżnych - akurat dotycząca różnego stężenia produktów w reakcji a kwasem azotowym.
Reasumując: nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi na swoje pytanie ( bo obecnie taka nie istnieje ). Możesz za to pochwalić się, że znalazłeś/znalazłaś rożne, dyskusyjne opinie, które przytaczasz.
Jest jednak pewna prawidłowość w tym zjawisku:
1. Im mniejsza elektroujemność metalu reagującego z kwasem azotowym tym jest większy stopień redukcji azotu zawartego w cząsteczce kwasu azotowego.
2. Im stężenie kwasu jest większe, tym chętniej redukcja azotu jest mniejsza.
Jest to jednak w określonych proporcjach molowych, które nie mają żadnego odzwierciedlenia w typowych reakcjach kwasu azotowego z metalami.
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Kwas azotowy (V) - rozcieńczony, a stężony

Post autor: Adax82 »

poprzedni post zdublowany
jacawaca
Posty: 4
Rejestracja: 22 lis 2016, o 01:23

Re: Kwas azotowy (V) - rozcieńczony, a stężony

Post autor: jacawaca »

Eh szkoda,
dzisiaj na Olchemie było zadanie w którym jeden kwas był rozcieńczony, a drugi stężony w reakcji z metalami A i B, dawało różne tlenki. Już się ucieszyłem, że los się do mnie uśmiechnął i trafiłem w sedno z HNO3, że nawet (podświadomie) ignorowałem inne dane w zadanie. Summa summarum zadanie wykonałem błędnie (był to kwas siarkowy ). Dziękuje za odpowiedź i przepraszam jeśli wątek pojawił się wcześniej.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości