Objętości, ciśnienie, mole

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
lunalovegood
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2016, o 17:57

Objętości, ciśnienie, mole

Post autor: lunalovegood »

Witam forumowiczów, dostałam do rozwiązania zadanie o następującej treści:

W sześciennym pojemniku próżniowym wykonanym z płyty z tworzywa sztucznego o boku 32cm, grubości ścianki 2cm i ważącego 1,34kg nie można obniżyć ciśnienia poniżej 16 mbar, ponieważ ulegnie on uszkodzeniu. Jak zmieni się masa tego pojemnika, jeżeli wypompuje się z niego powietrze? Jaka najmniejsza ilość moli powietrza musi pozostać w pojemniku? Jaką objętość zajmuje azot, a jaką tlen w tym pojemniku w warunkach normalnych?

Jak na razie obliczyłam, że V pojemnika będzie (chyba): 32x32x32 - 6(32x32x2) = 19880cm3 = 19,88dm3, ilość moli przy 16hPa to 0,016 mola w przybliżeniu, oraz że pod takim ciśnieniem będzie się tam znajdowało 0,35dm3 powietrza. Nie mam pojęcia czy dobrze się za to zabrałam i w tym miejscu utknęłam bo nie potrafię sobie odpowiedzieć na ani jedno z zadanych pytań, pomoże ktoś? Z wytłumaczeniem bym prosiła, jeśli ktoś byłby na tyle miły
Adax82
Posty: 1519
Rejestracja: 2 lis 2013, o 19:42

Re: Objętości, ciśnienie, mole

Post autor: Adax82 »

lunalovegood,
1. Objętość pojemnika: 32,77 dcm3
2. Pojemność pojemnika: 27 dcm3
3. W celu określenia ilości powietrza potrzebna jest znajomość tak jego ciśnienia jak i temperatury. To, że potem można to przeliczyć na warunki normalne to już prosta przeliczanka.
4. Jak obliczysz ilość moli pozostałego powietrza, to obliczysz także jego masę.
5. Udziały molowe ( azotu i tlenu w powietrzu ) i objętościowe są tożsame, niezależnie od od ciśnienia i temperatury, zatem przyjmując, że azotu jest 79% i tlenu jest 21%, oraz że pojemność pojemnika wynosi 27 dcm3 - to chyba już dasz radę to obliczyć.
pesel

Re: Objętości, ciśnienie, mole

Post autor: pesel »

Pojemność naczynia = 28cm*28cm*28cm=21952 cm3=21.952 dm3
lunalovegood
Posty: 8
Rejestracja: 29 lis 2016, o 17:57

Re: Objętości, ciśnienie, mole

Post autor: lunalovegood »

Okej dziękuję, już dałam radę
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości