Dziwne zadanko z rownowag

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Sygitta
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2016, o 22:52

Dziwne zadanko z rownowag

Post autor: Sygitta »

Witam. Oto zadanko:
Reakcja 2H2S+3O2=2H2O+2SO2 zachodzi w reaktorze o pojemnosci 1dm3. Jaka jest wartosc K jesli po jej zakonczeniu w reaktorze bylo 1.8mola H2S. Oblicz wydajnosc.
Odp: K=80 wydajnosc 90%.
Poczatek zadania zrobilem z tabelki, dalem ze na poczatku bylo 3 mol kwasu i 2 mol tlenu. K mi wyszlo dobrze, zgodnie z odpowiedzia. Teraz wydajnosc. Nie rozumiem oco tu za bardzo chodzi. Mysle ze jest to wydajnosc na samym poczatku procesu, probowalem dac ilosc przereagowanych reagentow do ilosci poczatkowych lecz nic nie wychodzi takiego jak w odp.
pesel

Re: Dziwne zadanko z rownowag

Post autor: pesel »

Sygitta pisze:Oto zadanko:
Reakcja 2H2S+3O2=2H2O+2SO2 zachodzi w reaktorze o pojemnosci 1dm3. Jaka jest wartosc K jesli po jej zakonczeniu w reaktorze bylo 1.8mola H2S. Oblicz wydajnosc.
To cała treść zadania?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dziwne zadanko z rownowag

Post autor: DMchemik »

wygląda na zadanie w stylu Kaczmarka, czyli odgadnij, co autor sobie założył.
Sygitta
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2016, o 22:52

Re: Dziwne zadanko z rownowag

Post autor: Sygitta »

Zgadza się to cala treść zadania.
Nie rozumiem tej wydajności, bo ona się chyba zmienia w trakcie tego procesu (tak mi się wydaje)
Próbwałem obliczyć wydajność przereagowania samego tlenu i wyszło mi 90% lecz całego procesu 60%. A tak BTW to ta wartość K to ona jest liczona w tym momencie kiedy jest stan równowagi czy jak ?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dziwne zadanko z rownowag

Post autor: DMchemik »

A jeszcze mi powiedz, czy to zadanie z Tydzień po tygodniu"?
Sygitta
Posty: 23
Rejestracja: 6 gru 2016, o 22:52

Re: Dziwne zadanko z rownowag

Post autor: Sygitta »

Niestety nie znam źródła zadania Zostalo one podyktowane przez moja Chemiczke w szkole. Jak sie domyslasz rozwiazania nie mam
Ps Artykuł bardzo ciekawy, w sumie to jest w nim duzo racji ze na rynku panuje samowolka i kazdy autor sobie wypisuje co chce. Zreszta to jest obecne tez w podrecznikach, same bledy a to tylko po to, aby hajs sie zgadzał.

Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dziwne zadanko z rownowag

Post autor: DMchemik »

spróbuj się dowiedzieć, skąd je ma.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości