odżywianie roślin - pytanie laika

Forum botaniczne poruszające problemy ze świata roślin i związanych z nimi zjawiskami, jednym słowem botanika
polacca
Posty: 4
Rejestracja: 5 sty 2017, o 15:53

odżywianie roślin - pytanie laika

Post autor: polacca »

Cześć,
czy roślina wraz z wodą może pochłaniać drobne prokarioty? Jeśli nie, napiszcie czemu. Jeśli tak, napiszcie co z nimi robi
Tylko wy możecie mi pomóc!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: odżywianie roślin - pytanie laika

Post autor: AnnaWP »

a jak mają przejść przez ścianę? Nawet patogeny potrzebują uszkodzenia powierzchni ciała rośliny.
polacca
Posty: 4
Rejestracja: 5 sty 2017, o 15:53

Re: odżywianie roślin - pytanie laika

Post autor: polacca »

AnnaW_UO pisze:a jak mają przejść przez ścianę? Nawet patogeny potrzebują uszkodzenia powierzchni ciała rośliny.
Czyli, generalnie, odżywianie poprzez osmozę i różnicę potencjałów to wyklucza?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: odżywianie roślin - pytanie laika

Post autor: AnnaWP »

Nie. Obecność ściany to wyklucza. Osmoza nie wyklucza niczego.
Jest nawet zabawniej - nawet ściana jako taka nie wyklucza, ale konieczne jest miejsce przeznaczone do jedzenia, bez ściany. Ale wtedy to chyba raczej nazywa się pancerzykiem. Nie wiem - u protistów to by może się zdarzyło, rośliny tak nie mają
polacca
Posty: 4
Rejestracja: 5 sty 2017, o 15:53

Re: odżywianie roślin - pytanie laika

Post autor: polacca »

AnnaW_UO pisze:Nie. Obecność ściany to wyklucza. Osmoza nie wyklucza niczego.
Jest nawet zabawniej - nawet ściana jako taka nie wyklucza, ale konieczne jest miejsce przeznaczone do jedzenia, bez ściany. Ale wtedy to chyba raczej nazywa się pancerzykiem. Nie wiem - u protistów to by może się zdarzyło, rośliny tak nie mają
Dzięki, potrzebowałam wytłumaczyć koledze, że gada głupoty, ale brak mi było mądrze brzmiących argumentów.
Tak, u protistów fagocytoza załatwia sprawę.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: odżywianie roślin - pytanie laika

Post autor: AnnaWP »

Może kolega coś pomieszał. Wiele roślin, nie tylko te określane jako owadożerne, zjadają żyjątka. Obecnie szacuje się, że nawet połowa roślin uzupełnia azot w ten sposób, wliczając w to np. pomidory. Jednak nie pochłaniają tych żyjątek, pobierają jedynie prostsze związki, które uwalniają się z martwych ciał w procesach rozkładu. U pomidora robią to przy pomocy lepkich włosków na łodygach.
polacca
Posty: 4
Rejestracja: 5 sty 2017, o 15:53

Re: odżywianie roślin - pytanie laika

Post autor: polacca »

Tłumaczylam mu podobnie, bakterie brodawkowe też mu wytłumaczyłam Dzięki za potwierdzenie, bo tak argumentował, że aż zgłupiałam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości