Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

Wydaje mi sie że wystarczyło tam napisać o systemie korzeniowym i agresywnym pobieraniu wody bo szczerze z pytania wynika że chcą argumentów które każą Ci stawiać tą rośłine w negatywnym świetle a ubogacanie gleby w azot jest zdecydowanie plusem niż minusem. O czym sie wypowiedziała wikipedia: Nadmiar azotu nie jest w zasadzie szkodliwy dla rośliny, gdyż rośliny mogą sobie go akumulować, jednakże nadmiar związków azotu może powodować nadmierny wzrost rośliny i brak możliwości przyjmowania innych pierwiastków niezbędnych roślinie."
ChristianY2J
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:59

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: ChristianY2J »

A w tym zadaniu z fotosyntezą nie chodzi przypadkiem o NADPH+H+? Wszystkie cząsteczki NADPH zostałyby przecież zredukowane i proces by się chyba zahamował?

Myślicie że w 7.2 mogą uznać przy gruczołach śluzowych, że stale wilgotna skóra umożliwia pobieranie tlenu z wody, a zadaniu 8 zamiast tkanki chrzęstnej tkankę chrzęstną szklistą?
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

ChristianY2J pisze:A w tym zadaniu z fotosyntezą nie chodzi przypadkiem o NADPH+H+? Wszystkie cząsteczki NADPH zostałyby przecież zredukowane i proces by się chyba zahamował?

Myślicie że w 7.2 mogą uznać przy gruczołach śluzowych, że stale wilgotna skóra umożliwia pobieranie tlenu z wody, a zadaniu 8 zamiast tkanki chrzęstnej tkankę chrzęstną szklistą?
W kluczu będzie tkanka chrzęstna(szklista) czyli Ci zaliczą. Co do tlenu z wody to cięzko powiedzieć ponieważ są płazy które gdy pływają wyłączają obieg płucny i oddychają przez skóre w wodzie ale wątpie żeby coś takiego było w kluczu. Prawdopodobnie będziesz musiał się odwołać do wyniku i podeprzeć sie literaturą to może Ci uznają. Co do Nadph możesz podać numer zadania?
asia23
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2017, o 12:40

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: asia23 »

czy jest opcja, że zaliczą mi odpowiedź na 2.1 wraz z upływem czasu, światło stymuluje wzrost wydłużeniowy hipokotyla siewek gorczycy"?
asia23
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2017, o 12:40

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: asia23 »

i jeszcze jedno. zadanie 2.2 punkt drugi.
dałam fałsz, ponieważ uznałam, że większy przyrost był np. w dniach od drugiego do ósmego. Widze, że w odpowiedziach poprawne jest uznanie tego stwierdzenia za prawdziwe. rozumiem, że chodziło o to, aby wykres przedstawiał prostą linię tak?
ChristianY2J
Posty: 15
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 17:59

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: ChristianY2J »

W kluczu będzie tkanka chrzęstna(szklista) czyli Ci zaliczą. Co do tlenu z wody to cięzko powiedzieć ponieważ są płazy które gdy pływają wyłączają obieg płucny i oddychają przez skóre w wodzie ale wątpie żeby coś takiego było w kluczu. Prawdopodobnie będziesz musiał się odwołać do wyniku i podeprzeć sie literaturą to może Ci uznają. Co do Nadph możesz podać numer zadania?
Zadanie 3.1 podpunkt 3.

A w tym 3.4 jako nazwa samo RuBP nie wystarczy? Do tej pory nigdy nie wymagano pełnych nazw tych trudniejszych związków. Zawsze było ATP a nie adenozynotrifosforan, NAD+ zamiast dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego.
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

ChristianY2J pisze:
W kluczu będzie tkanka chrzęstna(szklista) czyli Ci zaliczą. Co do tlenu z wody to cięzko powiedzieć ponieważ są płazy które gdy pływają wyłączają obieg płucny i oddychają przez skóre w wodzie ale wątpie żeby coś takiego było w kluczu. Prawdopodobnie będziesz musiał się odwołać do wyniku i podeprzeć sie literaturą to może Ci uznają. Co do Nadph możesz podać numer zadania?
Zadanie 3.1 podpunkt 3.

A w tym 3.4 jako nazwa samo RuBP nie wystarczy? Do tej pory nigdy nie wymagano pełnych nazw tych trudniejszych związków. Zawsze było ATP a nie adenozynotrifosforan, NAD+ zamiast dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego.
RuBp wystarczy na 100% sam tak napisałem swoją drogą. Przeczytaj moje poprzednie posty na temat stanu równowagi. Nagromadzenie sie nadph+h+ i ATP według mnie hamuje faze jasną fotosyntezy co z resztą potwierdza biologia Campbella. (jak nie dojdzie do restytucji nadp+ to jak ma dojść do kontynuacji fazy jasnej?) na tej samej zasadzie podczas fermentacji nadh musi oddać wodór na pirogronian.
asia23 pisze:czy jest opcja, że zaliczą mi odpowiedź na 2.1 wraz z upływem czasu, światło stymuluje wzrost wydłużeniowy hipokotyla siewek gorczycy"?
Nie zaliczą, ponieważ to jest merytorycznie niepoprawne.
asia23 pisze:i jeszcze jedno. zadanie 2.2 punkt drugi.
dałam fałsz, ponieważ uznałam, że większy przyrost był np. w dniach od drugiego do ósmego. Widze, że w odpowiedziach poprawne jest uznanie tego stwierdzenia za prawdziwe. rozumiem, że chodziło o to, aby wykres przedstawiał prostą linię tak?
Chodziło o to w jakich dniach najintensywniej wydłużał sie hipokotyl i rzeczywiscie najintensywniej wydłużał sie od 2 do 6 dnia.
asia23
Posty: 5
Rejestracja: 14 maja 2017, o 12:40

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: asia23 »

dzięki za szybką odpowiedź!:) tak myślałam, ale wolałam zapytać nadzieja umiera ostatnia D ktoś wie, kiedy CKE publikuje klucz? można się go spodziewać wcześniej niż przed ogłoszeniem wyników?
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

asia23 pisze:dzięki za szybką odpowiedź!:) tak myślałam, ale wolałam zapytać nadzieja umiera ostatnia D ktoś wie, kiedy CKE publikuje klucz? można się go spodziewać wcześniej niż przed ogłoszeniem wyników?
Szczerze powiedziawszy nie wiem kiedy dokładnie ale wydaje mi sie że przed wynikami raczej nie trafi on w ręce opinii publicznej.
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Czy jeśli w 1.2 napisałam tylko, że enzym przyłącza substrat i zmienia swoją konformację, po uwolnieniu produktu powraca do struktury poprzedniej (coś tam jeszcze chyba dopisałam, ale już nie pamiętam) a nie uwzględniłam, że substrat wiąże się w MIEJSCU AKTYWNYM (nie wiem czemu tego nie napisałam, jak przecież wiem, że w tym miejscu się łączy ) to będzie 0pkt?
asia23 pisze:dzięki za szybką odpowiedź!:) tak myślałam, ale wolałam zapytać nadzieja umiera ostatnia D ktoś wie, kiedy CKE publikuje klucz? można się go spodziewać wcześniej niż przed ogłoszeniem wyników?
Wydaje mi się, że w tamtym roku nie był publikowany wcześniej, chyba że max tydzień przed ogłoszeniem (ale głowy sobie uciąć nie dam), więc w tym roku może być podobnie
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

Kom&#xF3rkaMacierzysta pisze:Czy jeśli w 1.2 napisałam tylko, że enzym przyłącza substrat i zmienia swoją konformację, po uwolnieniu produktu powraca do struktury poprzedniej (coś tam jeszcze chyba dopisałam, ale już nie pamiętam) a nie uwzględniłam, że substrat wiąże się w MIEJSCU AKTYWNYM (nie wiem czemu tego nie napisałam, jak przecież wiem, że w tym miejscu się łączy ) to będzie 0pkt?
asia23 pisze:dzięki za szybką odpowiedź!:) tak myślałam, ale wolałam zapytać nadzieja umiera ostatnia D ktoś wie, kiedy CKE publikuje klucz? można się go spodziewać wcześniej niż przed ogłoszeniem wyników?
Wydaje mi się, że w tamtym roku nie był publikowany wcześniej, chyba że max tydzień przed ogłoszeniem (ale głowy sobie uciąć nie dam), więc w tym roku może być podobnie
Wydaje mi się że centrum aktywne będzie tym słynnym słowem kluczowym". Ogólnie to te pytanie było najgorsze z całej matury, cóż w mojej opinii. Pytanie było bardzo niejasne.

Najbardziej ciekawi mnie to czy CKE zaliczy odpowiedz z tym turkuciem że to owad bo ma skrzydła. Neuron tłumaczy sie że skrzydła bedą niezaliczane, ale witowski w swoich zadaniach uzasadnia przynależność zwierząt do owadów własnie na podstawie skrzydeł oraz wikipedia: Nieliczne gatunki są pierwotnie bezskrzydłe, a inne wtórnie utraciły zdolność lotu. Czyli argumentacja neuronu jest troche bezzasadna. Poza tym nie wszystkie owady mają skrzydła ale wszystkie stawonogi mające skrzydła są owadami"
Awatar użytkownika
KomórkaMacierzysta
Posty: 77
Rejestracja: 2 mar 2017, o 18:49

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: KomórkaMacierzysta »

Mokorov pisze:Wydaje mi się że centrum aktywne będzie tym słynnym słowem kluczowym". Ogólnie to te pytanie było najgorsze z całej matury, cóż w mojej opinii. Pytanie było bardzo niejasne.
Też wydaje mi się, że było niejasne, bo dla mnie jest to wiadome jak działają enzymy, ale czytając to polecenie, nie wiedziałam za bardzo o co im dokłądnie chodzi.

Jeszcze 5.3 moim zdaniem należało do trudniejszych.
Nawiązując jeszcze do turkucia, ciekawe jakie słowa będzie można użyć w 6.3 Mam nadzieję, że UMIĘŚNIONE czy coś podobnego nie będzie słowem kluczowym, bo ja z braku pomysłu napisałam szeroka stopa i ostre zakończenia i wyjaśniłam tę budowę z funkcją
Mokorov
Posty: 18
Rejestracja: 21 lut 2016, o 23:36

Re: Omówienie matury z biologii 2017- nowa podstawa

Post autor: Mokorov »

Kom&#xF3rkaMacierzysta pisze:
Mokorov pisze:Wydaje mi się że centrum aktywne będzie tym słynnym słowem kluczowym". Ogólnie to te pytanie było najgorsze z całej matury, cóż w mojej opinii. Pytanie było bardzo niejasne.
Też wydaje mi się, że było niejasne, bo dla mnie jest to wiadome jak działają enzymy, ale czytając to polecenie, nie wiedziałam za bardzo o co im dokłądnie chodzi.

Jeszcze 5.3 moim zdaniem należało do trudniejszych.
Nawiązując jeszcze do turkucia, ciekawe jakie słowa będzie można użyć w 6.3 Mam nadzieję, że UMIĘŚNIONE czy coś podobnego nie będzie słowem kluczowym, bo ja z braku pomysłu napisałam szeroka stopa i ostre zakończenia i wyjaśniłam tę budowę z funkcją
A fakt też dziwne zadanie, wątpie że umięśnione będzie słowem kluczowym bo kończyny a priori są umięśnione. Ja napisałem że mają masywną budowę i chyba łopatowaty kształt ale nie pamietam dokładnie co napisałem poza masywną budową heh.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości