Roztwór AgNO3 i aluminiowa łyżka

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Cziken12
Posty: 21
Rejestracja: 30 cze 2017, o 10:00

Roztwór AgNO3 i aluminiowa łyżka

Post autor: Cziken12 »

Karolina podczas zajęć laboratoryjnych w akademii medycznej miała przygotować roztwór azotanu (V) srebra o określonym stężeniu. Wsypała więc do pustej kolby odpowiednią ilość soli, dolała odmierzoną ilość wody i pomieszała roztwór laboratoryjną łyżką aluminiową aż do całkowitego rozpuszczenia soli. Prowadzący zajęcia, który obserwował sposób prowadzenia przez Karolinę doświadczenia zdenerwował się i wyrzucił ją z zajęć oczywiście nie zaliczając ćwiczenia.Jaki błąd popełniła Karolina? Swoje wyjaśnienie poprzyj poprzez napisanie reakcji w formie cząsteczkowej.

Według mnie błąd polegał na tym, że użyła aluminiowej łyżki zamiast szklanej bagietki.
Aluminiowa łyżka mogła przereagować z wodą, dając Al(OH)3.
2 Al + 6 H2O === 2 Al(OH)3 + 3 H2^
Warstwa pasywacyjna Al2O3 została odkryta przez rozcieńczony HNO3 powstały z reakcji hydrolizy AgNO3.

Czy dobrze myślę, chcę się upewnić?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Roztwór AgNO3 i aluminiowa łyżka

Post autor: kliop »

Na mój gust metaliczne srebro osadziło się na łyżce, a glin przeszedł w postaci jonowej do roztworu, ponieważ srebro jest bardziej dodatnie niż glin w szeregu napięciowym metali i woli być metaliczne, a glin woli być jonowy i jak tylko mają okazję, to tak się dzieje
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Roztwór AgNO3 i aluminiowa łyżka

Post autor: DMchemik »

Zadania tego typu są trochę naciągane - rzeczywiście, srebro się osadzi, jednakże ze względu na pasywację zachodzi to bardzo powoli - spokojnie można wymieszać, żeby zauważyć objawy reakcji trzeba by bardzo długo mieszać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości