zadania konkursowe z chemii

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
Chemiczkaxxx
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2017, o 19:28

zadania konkursowe z chemii

Post autor: Chemiczkaxxx »

zad.1. Do roztworu Ba(OH)2 włożonodwie elktrody połączone z żarówką i baterią. Żarówka świeciła jasnym światłem. Następnie dodawano porcjami r-r H2SO4. Zaobserwowano wydzielenie się białego osadu, a żarówka świeciła przyćmionym światłem.
Pyt.1. Dlaczego nastąpiło przyćmienie żarówki? ( moja odp: bo zaczął wydzielać się osad BaSO4 który nie dysocjuje na jony i powstała woda, o to chodzi? )

Przy dalszym dodawaniu r-r H2SO4 zaobserwowano w pewnym momencie że zarowka przestała swiecic.

Pyt.2. Dlaczego zarówka zgasła? (w sumie podobnie jak w pyt. 1)

Po dodaniu następnej porcji H2S zarowka zaswicila jasnym swiatlem.

Pyt.3 Wytłumacz to zjawisko oraz podaj nazwy drobin które spowodowały ze zarowka sie zawsieciła (czy tu chodzi o H+ i aniony SO4 z kwasu?)



Zad.2. 60,0 cm3 r-ru nasyconego w temperaturze 20 stopni o gestosci 1,50 g/cm3 zawiera 20,0 g soli. Część tego roztworu zawierającą 50g wody przeniesiono do drugiej zlewki, dodano sól i podwyzszono tem. do 80 stopni, uzyskujac ponownie roztwor nascony. Ropuszczalnosc tej substancjiw temp. 80 stopni wynosi 58,0g/100,0g wody. Ile g soli dodano?


Ja to rozumuje tak: masa roztworu = 1,5*60 = 90
skoro masa soli 20g , to masa wody 70 g.




teraz z rozpuszczalnoscu wynika ze w 50 g wody jest 58/2=29 g soli w 50 g wody

teraz jest pytanie ile było g soli na początku w tej II zlewce. jezeli w 70 g wody było 20 g soli, to w 50 g wody bedzie 14,3 g ? I koncowy wynik to 29-14,3 = 14,7 g?
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: zadania konkursowe z chemii

Post autor: Nitrogenium32 »

W zadaniu pierwszym chodzi o przewodnictwo roztworu zasady barowej. Stopniowe dodawanie roztworu kwasu siarkowego powoduje wytrącenie się osadu siarczanu baru, czego efektem ubocznym jest powstanie cząsteczek wody, więc jednocześnie przewodnictwo będzie malało (przewodnictwo maleje wraz ze zmniejszeniem stężenia elektrolitu). W związku z tym żarówka zaczęła świecić przyćmionym światłem - po prostu roztwór zaczął coraz gorzej przewodzić prąd idący od baterii do żarówki.

W momencie, gdy wszystkie jony baru zostały związane jonami siarczanowymi, żarówka przestała świecić, ponieważ w roztworze jest już tylko osad i woda, nie ma wolnych jonów, które przewodziłyby prąd.

Dodanie porcji elektrolitu spowodowało jednak, że żarówka zaświeciła się, ponieważ - jak wiadomo - roztwory elektrolitów przewodzą prąd elektryczny (wystarczy do tego nawet rozcieńczony roztwór kwasu). Są za to odpowiedzialne jony, które zostały wprowadzone do roztworu, czyli jony wodoru oraz siarczanowe. Tyle na ten temat.

Natomiast zadanie drugie jest według mnie dobrze rozwiązane. Skoro w treści zadania napisane jest, że część roztworu zawierała 50 g wody, to można wyliczyć z proporcji, ile w tej części było soli.
Chemiczkaxxx
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2017, o 19:28

Re: zadania konkursowe z chemii

Post autor: Chemiczkaxxx »

Bardzo dziekuję
Awatar użytkownika
lukasz471
Posty: 882
Rejestracja: 27 kwie 2010, o 01:57

Re: zadania konkursowe z chemii

Post autor: lukasz471 »

Zadanie jest z jakiego konkursu?
Chemiczkaxxx
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2017, o 19:28

Re: zadania konkursowe z chemii

Post autor: Chemiczkaxxx »

kuratoryjny gimnazjalny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości