Wzory Lewisa i określanie kształtu przestrzenego metod VSEPR

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
melwinos
Posty: 1
Rejestracja: 29 paź 2017, o 16:15

Wzory Lewisa i określanie kształtu przestrzenego metod VSEPR

Post autor: melwinos »

Witam mam wątpliwości odnośnie zapisywania wolnych par elektronowych w pierwiastkach bloku d układu okresowego we wzorach Lewisa. Chodzi mi o to gdzie je zapisać bo maksymalnie spotkałem się z 3 wolnymi parami elektronowymi ale to dla pierwiastków bloku p. A wiadomo, że takie pierwiastki jak cynk czy kadm mają aż 12 el. walencyjnych. Czy może opuścić zapisać par elektronowych w takim przypadku? I drugie pytanie dotyczy określania kształtu przestrzennego cząsteczek np. N2O3 na podstawie metody VSEPR. Na stronie wikipedii są określone kształty cząsteczek ale tylko dla jednego atomu centralnego i połączonych z nim innych atomów. A co w przypadku gdy będzie więcej niż jeden atom centralny? Jak wtedy określać liczbę przestrzenną? I na koniec czy słuszne jest to, że atom centralny to atom najbardziej elektroujemny w cząsteczce?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

pozdrawiam
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Wzory Lewisa i określanie kształtu przestrzenego metod VSEPR

Post autor: 00000000000000000000 »

We VSEPR tylko pierwiastki grup głównych. Sytuacje gdzie mamy więcej niż jeden atom centalny lub jak kto woli ligand składa się z kilku atomów znajdziesz u Pazdro metoda liganda zastępczego". Nie jest prawdą, że atom centralny jest najbardziej elektroujemny w cząsteczce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości