Zadania z biofizyki błona komórkowa, dyfuzja sodu, prędkość przepływu krwi

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
addxz7
Posty: 1
Rejestracja: 25 maja 2018, o 17:13

Zadania z biofizyki błona komórkowa, dyfuzja sodu, prędkość przepływu krwi

Post autor: addxz7 »

Hej, proszę o pomoc z zakresu biofizyki:
1. Wiadomo, że błona komórkowa o grubości 10nm posiada pojemność elektryczną ok. 1 mikroF/cm^2. Potencjał spoczynkowy dla komórki mięśniowej wynosi -90mV. Traktując błonę jak kondensator, wylicz gęstość ładunku na jego płytkach". Przenikalność dielektryczna błony wynosi .
2. Jak długi czas potrzebny jest na dyfuzję sodu wewnątrz neuronu o długości 2,7mm? Współczynnik dyfuzji wynosi 1,35*10^-9 m/s^2. Policz szybkość z jaką zachodzi ten proces.
3. Oblicz ciśnienie osmotyczne 0,9% roztworu NaCl. Czy jest on izotoniczny, hipertoniczny czy hipotoniczny w stosunku do krwi, której ciśnienie osmotyczne wynosi 300 mOsm?
4. Z jaką prędkością płynie krew, jeśli w badaniu dopplerowskim odebrano falę o częstotliwości 2700949 Hz? Częstotliwość fali nadanej wynosi 2,7 Hz, prędkość ultradźwięku we krwi wynosi 1580 m/s.
Siedzę nad tym kilka godzin i mam wrażenie, że brakuje tu danych lub gubię się przy przeliczaniu jednostek, a w internecie brak pomocy. Proszę jakiegoś zdolnego fizyka o pomoc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post