Nauka biologii w liceum

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Ukazs
Posty: 1
Rejestracja: 26 lip 2018, o 20:59

Nauka biologii w liceum

Post autor: Ukazs »

Witam wszystkich,
już we wrześniu rozpocznę naukę w liceum. Ostatnio kupiłem sobie książkę do biologii na poziomie rozszerzonym, która będzie u mnie realizowana w 1 klasie (Biologia na czasie 3 PR). Trochę się przeraziłem. O ile te zagadnienia mnie intereresują, to mimo wszystko ilość materiału jest masakryczna. Pierwszy dział liczy 14 tematów (w sumie 100 stron) i praktycznie nie ma zdania, które jest nieistotne i którego nie trzeba się nauczyć. Nie mam pojęcia jak to ugryźć. Powinienem się tego wszystkiego uczyć na pamięć? Czytać 10 razy ze zrozumieniem? Uczyć się z repetytorium? Naprawdę nie wiem. Czy macie jakieś swoje inne sposoby na naukę?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: kliop »

Między gimnazjum i liceum jest przeskok w ilości materiału. Każdy tego doświadcza i wybitna większość daje radę, więc nie ma powodu, dla którego Ty byś nie dał, tym bardziej, że jesteś świadomy różnicy
Powinienem się tego wszystkiego uczyć na pamięć?
Powinieneś wiedzieć, o co w tym chodzi, jak to wygląda, a jak będziesz umiał o tym opowiedzieć własnymi słowami, to już będzie super Jeśli ktoś umie o czymś opowiedzieć z sensem, to umie dobrze.
praktycznie nie ma zdania, które jest nieistotne i którego nie trzeba się nauczyć
Nie spinaj, wydaje Ci się. Masz nauczyć się jak najwięcej w Twojej mocy, bez utraty życia rodzinnego, towarzyskiego, hobbystycznego, a nie nauczyć wszystkiego.
Czytać 10 razy ze zrozumieniem?
Nie wiem czy 10, ale na pewno kilka i ze zrozumieniem. Jak mówi sentencja łacińska, powtarzanie jest matką uczenia się. Np. ja czytam coś jednego dnia ze zrozumieniem i potem to samo 2 dni później (podobno ten odstęp daje najlepsze efekty) i to działa Natomiast inni robią notatki, czytają to samo po kilka razy w ten sam dzień itp.
Uczyć się z repetytorium?
Osobiście nie polecam. Nauczenie się repetytorium nie pozwoli Ci opowiadać o temacie, czyli umieć dobrze, o czym pisałem wyżej.
te zagadnienia mnie intereresują
To najważniejsze
Awatar użytkownika
Nitrogenium32
Posty: 1875
Rejestracja: 7 lip 2013, o 13:51

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: Nitrogenium32 »

Ukazs pisze:
26 lip 2018, o 21:32
Trochę się przeraziłem. O ile te zagadnienia mnie intereresują, to mimo wszystko ilość materiału jest masakryczna.
Na studiach będziesz się śmiał z tego, że taka ilość materiału Cię przerażała. Dokładnie tak jak kliop już napisał, między gimnazjum i liceum jest przeskok w ilości materiału. Tak naprawdę między każdym etapem nauki jest przeskok, ale jakoś wszyscy przez to przechodzą i dają radę.
Ukazs pisze:
26 lip 2018, o 21:32
Pierwszy dział liczy 14 tematów (w sumie 100 stron) i praktycznie nie ma zdania, które jest nieistotne i którego nie trzeba się nauczyć. Nie mam pojęcia jak to ugryźć.
Też mi się tak wydawało i wiesz co? Moje podręczniki były praktycznie całe zakreślone na żółto, bo wszystko jest ważne". To bzdura. Poczytaj kilka razy dany temat, staraj się ZROZUMIEĆ zagadnienia, ale nie ucz się na pamięć. W biologii są takie informacje, których trzeba się po prostu nauczyć na pamięć, ale są też takie, w których ogarnięciu znaczenie ma logiczne myślenie i zrozumienie tematu.
Ukazs pisze:
26 lip 2018, o 21:32
Powinienem się tego wszystkiego uczyć na pamięć?
Tak, jak napisałem wyżej, nie ucz się na pamięć, tylko ze zrozumieniem. Jeśli zamierzasz wziąć zakreślacz w rękę i zakreślać tekst w podręczniku, to ogranicz się do informacji najbardziej istotnych.
Ukazs pisze:
26 lip 2018, o 21:32
Czytać 10 razy ze zrozumieniem?
Tyle to trochę za dużo. Wydaje mi się, że 2-3 razy wystarczą. Przeczytanie jednego tematu z podręcznika jednego dnia 2-3 razy nie zajmuje wiele czasu. Chyba nie chcesz siedzieć cały czas w książkach, co?
Ukazs pisze:
26 lip 2018, o 21:32
Uczyć się z repetytorium?
Repetytorium - jak sama nazwa wskazuje - to powtórzenie materiału. Korzystanie z niego ma sens, kiedy np. uczysz się do sprawdzianu po przerobieniu wszystkich zagadnień albo powtarzasz wszystko do matury. Bazowanie na samym repetytorium to zły pomysł.
Ukazs pisze:
26 lip 2018, o 21:32
Czy macie jakieś swoje inne sposoby na naukę?
Ja preferuję robić notatki. Nie korzystałem z tego sposobu w liceum, bo miałem notatki z lekcji i zakreślany podręcznik, a w tamtym okresie byłem trochę leniwy, więc nawet nie wpadłem na pomysł, żeby jeszcze robić jakieś dodatkowe notatki. Natomiast na studiach to był i jest dla mnie chyba jedyny sposób, żeby zacząć się uczyć, bo mam wtedy motywację, a jak coś zapiszę, to i tak większość rzeczy z tego od razu zapamiętam. Sposób ten ma tylko dwie wielkie wadę - jest wielce pracochłonny i czasochłonny.
Chia
Posty: 4
Rejestracja: 30 lip 2018, o 08:39

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: Chia »

Ważne jest właściwe podejście do tematu Z doświadczenia - własne notatki oraz liczne powtórki robią robotę. Ucząc się czegoś za każdym razem zadawaj sobie pytanie: Dlaczego się tego uczę? Dlaczego to działa w ten sposób? Co wynika z tej wiedzy? Czyli spróbuj zrozumieć to, czego się uczysz.
Awatar użytkownika
Hymenophyllum
Posty: 123
Rejestracja: 12 sty 2012, o 14:38

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: Hymenophyllum »

Ukazs pisze:
26 lip 2018, o 21:32
Czy macie jakieś swoje inne sposoby na naukę?
Tego materiału jest naprawdę niewiele, zrozumiesz im więcej się będziesz uczył i rozumiał.

Gdybym zaczynał liceum raz jeszcze to dałbym sobie następującą radę: naucz się uczyć. Jeśli będziesz próbował kuć na pamięć to sobie nie poradzisz.

Ja sie uczyłem tak, że podręczniki do chemii i biologii przerobiłem na fiszki, do tego rozwiązywałem dużo zadań.
Latinw
Posty: 4
Rejestracja: 2 sie 2018, o 09:29

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: Latinw »

O, to, to! Dokładnie, liceum to taki etap przejściowy, w którym musisz sobie wypracować własne metody nauki, bo na studiach to już będzie bardzo potrzebne.
Awatar użytkownika
buleet
Posty: 3
Rejestracja: 3 wrz 2018, o 16:24

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: buleet »

Uczenie się na pamięć - czyli bezmyślnie - to najmniej efektywny sposób na naukę. O wiele lepiej jest spróbować zrozumieć, co się czyta. Dobrze jest też po przeczytaniu fragmentu odłożyć książkę i spróbować zapisać wszystko, co się zapamiętało i uważa za ważne. Potem ponownie przeczytać fragment, zrobić to samo na kolejnej kartce - najlepiej w podpunktach. Najlepiej to robić z przerwami. Np. po 2 dniach jak już przerobiło się cały temat, wrócić do niego ponownie i ponowić zadanie.
Awatar użytkownika
Elsa
Posty: 73
Rejestracja: 24 lip 2015, o 02:00

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: Elsa »

Ja po prostu robiłabym notatki, gdzie własnymi słowami opisywałabym dane zjawisko, np. co to są geny sprzężone, do tego schematy, mapy myśli, które są z resztą bardzo pomocne. Możesz zaopatrzyć się w repetytorium, ale z wydawnictwa innego niż masz podręcznik, bo bardzo często w repe tego samego wydawnictwa co mamy podręcznik definicje to kopiuj wklej. Poczytaj coś o tym na internecie, obejrz filmy naukowe, czytaj artykuły, niech to nie będzie czarną magią, stanie się z czasem chlebem powszednim. Zainteresuj się po prostu danym zagadnieniem i nie korzystaj tylko z jednego źródła do nauki, bo może to być zgubne i nic z tego nie wyniesiesz.
Lekarski ŚUM
Paviss
Posty: 17
Rejestracja: 5 lis 2018, o 15:02

Re: Nauka biologii w liceum

Post autor: Paviss »

Też robiłam swoje notatki - z podkreśleniem na swoje Robiłam własne schematy, próbowałam sobie wszystko ogarnąć w głowie, wyobrazić, zrozumieć. Robiłam też własne arkusze zadań z pytaniami. Potem weryfikowałam to z notatkami.

Myślę, że tak jak wyżej, każdy powinien wypracować własne metody, bo to, co działa na mnie, niekoniecznie może działać na Ciebie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości