Czy to ma jakikolwiek sens?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Liściasta
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2018, o 18:00

Czy to ma jakikolwiek sens?

Post autor: Liściasta »

Cześć wszystkim,

W tym roku szkolnym zacznę klasę drugą liceum. Jestem na profilu mat-fiz-ang. Nie mogę narzekać, bo w sumie przedmioty, które rozszerzam nawet lubię i całkiem nieźle sobie z nimi radzę. Przyznam też szczerze, że wybrałam ten profil, ponieważ pod koniec gimnazjum ciężko mi jeszcze było sprecyzować do końca swoje plany na przyszłośc, a z rozszerzoną matematyką, fizyką i angielskim na maturze dużo kierunków stoi otworem.

Zawsze ciągnęło mnie jednak w stronę medycyny, intuicyjnie czułam, że to jest coś w czym mogłabym się odnaleźć i sprawiałoby mi przyjemność. Od dłuższego czasu interesuję się szczególnie tematami związanymi z umysłem człowieka. Dużo czasu poświęcam na czytanie różnych artykułów, książek związanych ze strukturą psychiki. Poza tym pomaganie ludziom jest bliższe memu sercu niż dążenie do celu po trupach jak to bywa np: w korporacjach.

Dlatego poważnie zastanawiam się nad rozszerzeniem jeszcze dwóch przedmiotów - biologii i chemii samemu.
Czy to jest w ogóle możliwe, aby osiągnąć wysokie wyniki ucząc się tych przedmiotów na własną rękę bez żadnych korków? Czy dwa lata wystarczą, aby ogarnąć dobrze biologię i chemię na maturę?

Jeśli tak, to na czym powinnam się przede wszystkim skupić? W jakie książki warto się wyposażyć? Które tematy mogą generalnie okazać się problemem?
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: Czy to ma jakikolwiek sens?

Post autor: black-cat »

Na wstępie powiem- tak, jest to jak najbardziej możliwe:)
Chodziłam na profil humanistyczny, do matury z biol R i chem R uczyłam się sama, udało mi się dostać na medycynę. Studiuję ją już jakiś czas i nie żałuję wyboru!
Jeśli chodzi o książki to jest tu wiele wątków, w których poruszano te tematy, na pewno znajdziesz tu wiele cennych doświadczeń i rad:)
Co do problematycznych tematów to już zależy indywidualnie od każdego. Dla jednego dany temat będzie trudny, a dla innej osoby okaże się prosty. Trzeba się samemu przekonać.
Naukę zaczęłabym przede wszystkim od uzyskania informacji, jakie tematy, działy obowiązują na maturę z danego przedmiotu (tak przynajmniej wyglądały moje początki, gdyż uczyłam się w zasadzie od podstaw ). Potem zakup podręczników, repetytorium (polecam, zwłaszcza jak się ogarnie porządnie teorię dobre do powtórek), zbiorów zadań, no i oczywiście rozwiązywanie matur (rozwiązywałam zarówno podstawy, jak i rozszerzenia). Warto rozwiązywać matury od samego początku, wdrożyć się w pisanie pod klucz". Są też fajne zbiory zadań, gdzie są zebrane zadania z przeróżnych matur pogrupowane działami.
Bardzo dobrym pomysłem jest rozplanowanie sobie tego wszystkiego, rozpisanie tematów na dany dzień/tydzień/miesiąc i wytrwałe dążenie do celu.
Powodzenia!

P.S. Obawiam się, że wyścigu szczurów się nie uniknie chyba w żadnym fachu. Niestety na medycynie również trafiają się osoby, które uwielbiają chorą rywalizację.
Kierunek lekarski :)
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: Czy to ma jakikolwiek sens?

Post autor: Mårran »

Na medycynie jest ich wyjątkowo dużo
Pani Buka
Liściasta
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2018, o 18:00

Re: Czy to ma jakikolwiek sens?

Post autor: Liściasta »

Dzięki za odpowiedź
Czuję się trochę podniesiona na duchu. Wszyscy dookoła mówią mi, żebym dała sobie spokój, bo z pewnością nie poradzę sobie sama. Szczególnie, że to będzie łącznie 5 rozszerzeń. Oczywiście nie będzie łatwo, ale czuję, że ma szanse to wypalić.
Tak, zdaję sobie sprawę, że nie uniknę wyścigu szczurów. Może w zły sposób, ale chciałam zaznaczyć, że pomaganie sprawia mi jednak większą satysfakcję niż rywalizacja.
Awatar użytkownika
Hipstęł
Posty: 119
Rejestracja: 25 sty 2013, o 22:47

Re: Czy to ma jakikolwiek sens?

Post autor: Hipstęł »

Medycyna jak najbardziej,jeśli chcesz oczywiście,
ale ja chyba zastanowiłbym się poważnie czy warto rozszerzać 2 dodatkowe przedmioty. 5 przedmiotów to sporo, a mając rozszerzoną maturę z matematyki i fizyki możesz bez problemu aplikować do Łodzi. Może warto zastanowić się nad wyborem tylko jednego przedmiotu zapasowego - chemia jest ścisła, więc powinna przyjść zdecydowanie łatwiej. A nie oszukujmy się, że matura z biologii lubi być kapryśna i to niejednokrotnie widzimisię egzaminującego wpływa na ocenę pracy.
Bo zdawać 4 matury z których liczą wyniki na lek, dobrze zamiast 2, które można napisać bardzo dobrze to nie jest odpowiednia droga.
Verill
Posty: 17
Rejestracja: 23 sie 2018, o 15:07

Re: Czy to ma jakikolwiek sens?

Post autor: Verill »

Pewnie, że ma sens, chociaż będziesz musiała włożyć dużo wysiłku i CZASU, żeby to ogarnąć.
Paviss
Posty: 17
Rejestracja: 5 lis 2018, o 15:02

Re: Czy to ma jakikolwiek sens?

Post autor: Paviss »

Też tak myślę, że 5 przedmiotów to troszkę za dużo. Moim zdaniem lepiej jest skupić się na 2-3 przedmiotach i je napisać bardzo dobrze, a nie na 5.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości