Ile ton węgla kamiennego, który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
kotek19
Posty: 41
Rejestracja: 13 lis 2018, o 16:00

Ile ton węgla kamiennego, który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić

Post autor: kotek19 »

Oblicz ile ton węgla kamiennego który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić aby otrzymać tyle energii ile uzyskuje się w procesie rozszczepienia jednego grama izotopu uranu 235U

△H(spalanie węgla) = -2,4*10^24 J/mol
△H(rozszczepienie uranu) = -1,2*10^32 J/mol

Zrobiłam tak
1g C - -2,4*10^24
xgC - -1,2*10^32
x = 0,5*10^8gC =50 ton co stanowi 95% węgla

Wynik powinien wyjść 2,69tony
Co robie źle?
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Zadanie maturalne

Post autor: kliop »

-1,2*10^32 J to energia uzyskana dla 1 MOLA uranu, dla 1 grama będzie 235 razy mniejsza. I tak samo -2,4*10^24 J to energia spalenia 1 mola węgla, dla 1 grama będzie 12 razy mniejsza
kotek19
Posty: 41
Rejestracja: 13 lis 2018, o 16:00

Re: Ile ton węgla kamiennego, który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić

Post autor: kotek19 »

Dziekuje slicznie
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Ile ton węgla kamiennego, który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić

Post autor: DMchemik »

Dawno mnie tutaj nie było, ale trafiłem przypadkiem szukajac czegoś innego i nie mogę milczeć. Tak wiec witam po ponad 8 latach przerwy! Może znowu zacznę zerkać regularnie 8)

Tego zadanie nie należy w ogóle rozwiązywać. Jest oparte przez autora na złym założeniu i tym samym zmusza rozwiązującego do powielania błędów. Nie wszystkie zadania warto rozwiązywać. Niektóre można sobie odpuścić i wyjść na tym lepiej. Dowiadujemy się, że węgiel kamienny zawiera 95 proc. Pierwiastka węgla. Ale węgiel kamienny to nie jest węgiel pierwiastek plus jakaś niepalna skała. Węgiel kamienny to jest skomplikowana mieszanina różnych związków organicznych o dużym stopniu nienasycenia Oraz pierwiastka węgla. Są więc tam i węglowodory i jakieś związki hetero organiczne zawierające siarkę, tlen, azot i inne pierwiastki. Generalnie chodzi o to, że spalając węgiel kamienny - nie spalamy pierwiastka węgla, tylko te skomplikowaną mieszaninę związków z pewną ilością wolnego węgla. Nie możemy się posłużyć entalpią spalania węgla, bo nie spalamy węgla. Tak samo nie możemy się posłużyć entalpia spalania węgla, jeżeli będziemy spalać metan, pomimo tego, że metan zawiera 75% węgla… Węgiel kamienny o tej samej zawartości pierwiastka węgla może mieć różną wartość opałową w zależności od kopalni - bo w zależności od kopalni, ten nasz węgiel kamienny zawiera różną kombinację związków. A każdy z nich ma inne ciepło spalania… Trochę winne jest tutaj polskie nazewnictwo, bo słowo węgiel po polsku może oznaczać i pierwiastek chemiczny o symbolu C, Jak i paliwa kopalne (węgiel kamienny, węgiel brunatny). Po angielsku na przykład mamy carbon i coal (black coal itd.). Nawet Czesi odróżniają jedno od drugiego. Tak w kopalniach wydobywa się też pierwiastek, węgiel, ale są to kopalnie, grafitu i diamentów.
Uczeń liceum nie musi pewnych rzeczy wiedzieć, ale od autora zadania, które ma wyższe wykształcenie chemiczne, można wymagać więcej. A więc można wymagać tego, żeby zadanie było przygotowane lepiej i nie wprowadzało w błąd. Przede wszystkim chodzi mi tutaj o uczniów.
Gdyby w zadaniu chodziło o grafit zawierający 5% niepalnych zanieczyszczeń, To zadanie miałoby takie rozwiązanie, jakie proponuje autor. Bo podana przez niego entalpia spalania dotyczy spalania właśnie grafitu.
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Ile ton węgla kamiennego, który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić

Post autor: Admin »

DMchemik pisze:
4 lis 2023, o 15:07
Może znowu zacznę zerkać regularnie 8)
Byłoby miło
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Re: Ile ton węgla kamiennego, który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić

Post autor: 00000000000000000000 »

DMchemik pisze:
4 lis 2023, o 15:07
Tak wiec witam po ponad 8 latach przerwy!
Masz post z 2019 roku, więc skąd te 8 lat?
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Ile ton węgla kamiennego, który zawiera 95% masowych pierwiastkowego węgla należy spalić

Post autor: DMchemik »

Post z 2019, ale mnie tu nie było od 2015.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości