Fotografowanie przez mikroskop stereoskopowy (PZO NF-SB1, MF, mf-Projektiv)

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Boguslaw
Posty: 1495
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Fotografowanie przez mikroskop stereoskopowy (PZO NF-SB1, MF, mf-Projektiv)

Post autor: Boguslaw » 3 mar 2019, o 18:24

Kolejny bogaty i wyśmienity materiał Adama Januszkiewicza z Flickr dotyczący mikrofotografii przez mikroskop stereoskopowy

Kod: Zaznacz cały

flickr.com/photos/adam_januszkiewicz_macro/40225666573/in/album-72157678909306408
24 - MSt 131 z nasadką fotograficzną binokularową NF-SB1
Nasadka fotograficzna binokularowa NF-SB1 jest przeznaczona do mikroskopów stereoskopowych MSt 130, 131 oraz 132. Składa się z korpusu L1 z dwoma symetrycznie umieszczonymi wyprowadzeniami lewego oraz prawego toru światła, ramienia T6 z gniazdem okularów projekcyjnych i regulowaną przysłoną irysową oraz z tubusu L i łącznika fotograficznego.

25 - NF-SB1 + C (FD)
Pominięcie montażu tubusu L skraca tor optyczny, co skutkuje pomniejszeniem obrazu tworzonego przez okular, redukując w efekcie do pewnego stopnia nieostrość wynikającą z dużego powiększenia.
Niestety nawet bez tubusu L skala odwzorowania obrazu tworzonego przez okular jest duża, a jego rozdzielczość niska. Nasadka nie zapewnia parafokalności. Kolejnym problemem są wysokie straty światła wynikające z jego podziału i skutkujące długimi czasami naświetlania a więc wrażliwością rejestrowanego obrazu na drgania.

26 - NF-SB1 - T6 + PZO 4,5x
Projekcja okularowa wymaga zastosowania okularu projekcyjnego PZO 4,5x (podobnie jak w przypadku nasadki MNT-6 okulary 6x oraz 7,5x powodują wyraźny rozblask na środku pola widzenia). Tylko użycie okularu PZO nie powoduje pojawienia się winietowania w rezultacie przymykania przysłony.

.
31 - mf-Einrichtung - mf-Grundkörper + mf-Ansetzstück für Praktina + adapter Praktina / Sony E
Urządzenie do mikrofotografii „MF” (Mikrophotogrophischer Einrichtung „MF") przeznaczone jest do współpracy z mikroskopem stereoskopowym SM XX produkcji Carl Zeiss Jena. Ponieważ mikroskop MSt 130 jest kopią przyrządu niemieckiego, akcesoria do obu modeli wzajemnie do siebie pasują (jak również do MSt 131 i 132). Urządzenie nie umożliwia jednoczesnego korzystania z nasadki dwuocznej. W skład zestawu wchodzi tubus do mikroskopu SM XX (mf-Tubus für SM XX) z przysłoną irysową, okulary projekcyjne (mf-Projektive 4:1 / 6,3:1) umieszczane w tubusie, korpus główny z wziernikiem (mf-Grundkörper) oraz łączniki fotograficzne (mf-Ansetzstücke für handelsübliche Kleinbildkameras).

Produkowano łączniki do następujących systemów fotograficznych:
Exakta / Exa
Robot I / II
Contax D / E / F / S
Praktina FX
Praktica.
W celu połączenia zestawu ze współczesnymi aparatami bezlusterkowymi należy poszukiwać przede wszystkim łączników do Exakty oraz Praktiki, do nich bowiem przejściówki międzysystemowe są najszerzej dostępne na rynku fotograficznym.

.
itd do
50 - mf-Einrichtung + 16 mm, 4x
porównanie ostrości

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post