Próbny egzamin maturalny z chemii - Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, marzec 2019

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
00000000000000000000
Posty: 1479
Rejestracja: 9 wrz 2017, o 17:30

Próbny egzamin maturalny z chemii - Wydział Chemiczny Politechniki Rzeszowskiej, marzec 2019

Post autor: 00000000000000000000 »

Arkusz i klucz do pobrania:

Kod: Zaznacz cały

molecool.pl/matura.php
Kilka uwag.

Zadanie 1
Wg mnie za dużo informacji w zadaniu. Bez informacji zawartej w ostatnim zdaniu można znaleźć odpowiedź.

Zadanie 3
Wg mnie w treści zadania zamiast masa powinno być napisane masa atomowa (3-krotnie).

Zadanie 5.1
W kluczu błędny wzór elektronowy, jeden tlen za dużo.

Zadanie 5.2
W kluczu błędny wzór sumaryczny kwasu Caro.

Zadanie 6
Dla mnie kuriozalne stwierdzenie, że Cynk w roztworach alkalicznych redukuje kwas azotowy(V)". Chciałbym zobaczyć HNO3 w tym środowisku.

Zadanie 6.2
W kluczu dziwny zapis w równaniu reakcji -NO3- oraz -NH3 (chodzi o te ogonki z przodu).

Zadanie 9
Na schemacie niepotrzebna kreska w probówce, to jest stały KMnO4, a nie jego nasycony roztwór.

Zadanie 9.1
Chlor nie jest jasnożółtym gazem tylko żółtozielonym. W kluczu dziwna kolejność I, IV, III w ostatnim podpunkcie.

Zadanie 9.2
Reakcja redoks zła, poza tym jest po prostu nieuzgodniona. Powinno być po prawej:
Mn2+ + 2Cl- + Cl2 + H2O

Zadanie 11.1
Dziwny dopisek w kluczu, że w równaniu kinetycznym dopuszczalne jest nieuwzględnienie stężenia reagenta C. Dla mnie dziwne jest to, że pojawiło się w zapisie.

Zadanie 12
Podane rozwiązanie jedno z możliwych. Nie wiemy czy wszystkie reagenty są w tej samej fazie (niby skąd) więc nawet wyrażenia na stałą równowagi reakcji nie da się napisać. Ja np. twierdzę, że to była reakcja:
A(g)+B(g) C(g)+D(s) i dostanę inne rozwiązanie. Ba, może one wszystkie były ciekłe (i nawet w jednej fazie) i objętość reaktora nie ma tu nic do rzeczy.

Zadanie 13
Stwierdzenie, że najprostszy sposób wyznaczenia pH polega na użyciu wskaźników jest błędne. Zakres pH być może ale pH? Wątpię. (Mam roztwór o pH=4.48, proszę pokazać sposób wyznaczenia tej wartości za pomocą wskaźników). Poza tym w tabeli podano zabarwienie w roztworach kwaśnych i zasadowych nie nie odpowiada stanowi faktycznemu. No chyba, że pH=2.9 to odczyn zasadowy, w którym pierwszy wskaźnik ma barwę żółtą.

Zadanie 14
Z drugiej proporcji w kluczu wyznaczono liczbę moli NaOH, a nie ponownie kwasu octowego. Poza tym nie trzeba liczyć stężeń gdyż stosunek stężeń jest równy stosunkowi liczby moli.

Zadanie 19
W treści zadania powinno być NH3(aq).

Zadanie 20.2
Skoro próbę płomieniową przeprowadzono po dodaniu węglanu sodu to wszędzie dostaniemy żółty płomień.

Zadanie 25
Pojęcie wiązanie etylenowe nie jest stosowane mimo, że intuicyjnie wiem o co chodzi.

Zadanie 25.2
W równaniu reakcji podanym w kluczu woda jest zarówno jako substrat i jako środowisku pod strzałką. Dla mnie to za dużo.

Zadanie 27.2
W kluczu nie podano poprawnej odpowiedzi. Żadnej nie podano.

Zadanie 28
Nie jest jasne dlaczego chlorowanie toluenu ma prowadzić do produktu z jednym Cl (chlorku benzylu) a nie dwoma lub trzema.

Zadanie 32.2
Skąd rozwiązujący miał wiedzieć, że wzoru strukturalnego miał poszukiwać w Karcie wzorów? Przecież można sobie stworzyć dziesiątki izomerycznych aminokwasów. W zadaniu nie da się ustalić jak forma dominuje w pH=12, nawet jak wybierzemy sobie tyrozynę o znanym pI. No bo jak ustalić czy forma anionowa będzie dominowała nad jonem obojnaczym?

To tyle po pierwszym czytaniu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] i 4 gości