Jakie studia przyrodnicze?

Matura 2019 - Forum maturzystów i kandydatów na studia. Nie wiesz jaki wybrać kierunek? Nie wiesz jak wygląda rekrutacja? Masz pytanie dotyczące toku studiów?
Rubaiyat
Posty: 1
Rejestracja: 20 maja 2019, o 18:21

Jakie studia przyrodnicze?

Post autor: Rubaiyat »

Oj, obawiam się, że to będzie długi post... ale bardzo proszę o pomoc!

Witam, jestem tegoroczną maturzystką. Mam ogromny problem z wyborem studiów. Otóż jestem raczej humanistką-biologiem, jakoś nie mam drygu do przedmiotów ścisłych. Biologia idzie mi naprawdę super, uwielbiam się jej uczyć i rozwiązywać z niej zadania - przez ostatnie 2 lata chodziłam na korki do jednego z najlepszych biologów w moim (niemałym) mieście, prawie na każdej lekcji słyszałam pochwały. Dostawałam również matury do rozwiązania w domu, bardzo dobrze mi to szło. Niestety, chemia to dla mnie masakra. W gimnazjum (lol...) byłam z niej najlepsza, same 6. Idąc do liceum sądziłam, że to właśnie z nią nie będę miała żadnych problemów, a biologia będzie ode mnie wymagać więcej pracy. Okropnie się pomyliłam...
Niestety, już na początku pierwszej klasy moje zdrowie bardzo się pogorszyło. Miałam poważne problemy psychiczne (chad) oraz hormonalne - w pierwszej klasie byłam w szpitalu na ginekologiczno-endokrynologicznym, zdiagnozowano u mnie wówczas niedoczynność tarczycy. W tym roku, w listopadzie, trafiłam do szpitala psychiatrycznego z powodu obezwładniającej depresji - no po prostu na nic nie miałam siły, nawet żeby wyjść z łóżka... wyszłam ze szpitala tuż przed Gwiazdką. Ostatnio zdiagnozowano u mnie Hashimoto, co może wyjaśniać moje problemy psychiczne, gdyż choroba ta bardzo często idzie w parze z depresją. Wyjaśnia to także moje beznadziejne poczucie fizyczne, chociażby ciągłe mdłości najprawdopodobniej spowodowane są nietolerancją glutenu (kolejna koleżanka Hashimoto...). Wdrożono u mnie odpowiednie leczenie (a psychiatrycznie leczę się już od kilku lat), tak więc powinnam czuć się znacznie lepiej - u mnie najgorzej zawsze było jesienią i zimą. Gwarancji jednak nie ma.
Medycyna interesuje mnie od zawsze, wiele jej dziedzin, ale szczególnie psychiatria (szok?). Wiem, że na studiach medycznych nie będę się uczyć stricte tylko tego, co lubię, ale wiem, że większość nauki nie zanudzi mnie na śmierć. Martwi mnie tylko ta przeklęta chemia... A w zasadzie nieorganiczna, bo organiczna idzie mi nieźle i uważam, że jest całkiem przyjemna.
Stąd też moje pytania:
- czy w mojej sytuacji rozważanie medycyny jest w ogóle rozsądne?
- ile na medycynie jest chemii: a) ogólnie; b) nieorganicznej i organicznej; c) biochemii itp.
- jakie alternatywy powinnam rozważyć?

Nie będę ukrywać: medycyna szczerze mnie pociąga i fascynuje, jednak nie tylko dlatego chciałabym być lekarką - potrzebuję stabilnego i w miarę dobrze płatnego zawodu, gdyż koszty samych tylko moich wizyt u lekarzy są bardzo wysokie, a do tego dochodzi jeszcze mnóstwo leków... Potrzebny mi jest zatem zawód, w którym przynajmniej (?) na 90% znajdę pracę i będę zarabiać wystarczająco dużo, by prowadzić przyzwoite, pod względem materialnym, życie. Wiem, że lekarz nie od razu zarabia krocie, ba - musi nieźle się napracować, by tak było. Ale do tego czasu rodzina zobowiązała się finansować wszystko, co potrzebne.

Jeśli przeczytałeś/-aś całość, jestem Ci bardzo wdzięczna. Z góry dziękuję również za odpowiedzi. :)
tomtom0
Posty: 24
Rejestracja: 13 paź 2017, o 18:09

Re: jakie wybrać studia? czy wgl iść w kierunki przyrodnicze?

Post autor: tomtom0 »

Takich postów naprawdę było tutaj tysiąc.

Choroby psychicznej współczuję, sam przechodziłem. Nie dyskwalifikuje cię to w żaden sposób jeśli chodzi o medycynę.

Z chemii ogarnij sobie korki, dobry nauczyciel z tego przedmiotu to istotna sprawa.

Resztę znasz.
kliop
Posty: 260
Rejestracja: 8 maja 2017, o 13:54

Re: Jakie studia przyrodnicze?

Post autor: kliop »

Na medycynie prawie w ogóle nie ma chemii :) Biochemii jest dość sporo, ale z licealną chemią ma ona niewiele wspólnego, zdecydowanie bliżej jej do biologii (szlaki metaboliczne itp.)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 1 gość