Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
Boguslaw
Posty: 1494
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw » 22 sty 2020, o 09:38

jarud pisze:
21 sty 2020, o 20:03
...Lepsza będzie latarka z zoomem, wtedy możesz nawet ustawić oświetlenie Kohlera, uważane za najlepsze...
Próbowałeś może jak w praktyce wychodzi uzyskanie Koehlera za pomocą latarki z zoomem?
jarud pisze:
21 sty 2020, o 20:03
Znawcy uważają, że podział światła 50/50 nie jest najlepszy, ale z mocnym oświetleniem nie ma to znaczenia.
Jak najbardziej.
Mam nasadkę trinokularową od MB 30 (50/50). Przy standardowym żarowym oświetleniu 15W (nawet 20W) dla mnie jest tragicznie.
Natomiast jeśli zastosuję lusterko i lampę mikroskopową 100W jest OK.
Jednak ta lampa, to "koromysło" zajmujące pół biurka :-D
Załączniki
20200122_101125 - 800x600.jpg

bohrcinek
Posty: 6
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: bohrcinek » 22 sty 2020, o 11:06

Dzięki Jarud za kolejną porcję porad i bardzo cennych uwag! Czyli wynikałoby, że skoro stolik nie jest od ML 5, ktoś przy mikroskopie kombinował. Obiektyw 100 także nie jest fabryczny PZO, wydaje mi się, że to jest jakiś chińczyk, aczkolwiek wykonany solidnie i ciężki (nie leciutka wydmuszka - zdjęcie poniżej). Kondensor ma tylko oznaczenie 1,2 i szufladkę na filtr. Uważacie, że powinienem z czasem go wymienić? Cieszy mnie, że według Waszej opinii udało mi się kupić coś ciekawego, z możliwością rozbudowy i, jak rozumiem, zamiana na droższego Biolara czy MB30 niewiele by dała ( o ile dobrze zrozumiałem). Co do stolika - chyba na razie pozostanę przy tym co mam, nie jest fatalnie, będę musiał chyba trochę przesmarować. Natomiast sugerowałeś dokupienie okularów 10xSK. Czy to byłby sugerowany przez Ciebie zakup w pierwszej kolejności? A nie okulary 5x? (do mikroskopu dołączone były 12,5x0, to jedyne co mam). No i rzeczywiście brakuje mi obiektywu 20x...
Co do oświetlenia - dzięki za uwagi, taką biedronkową czołówkę nawet kiedyś miałem, ale popsuła się i nieopatrznie ją wyrzuciłem... będę musiał za Twoją radą kupić kolejną. Przymierzałem się do robienia zdjęć lustrzanką (Caonon 70D) montując ją bezpośrednio po zdjęciu nasadki bino - oświetlenie jest niejednolite, być może z powodu brakującej soczewki w latarce, o której to mówiłeś. Na trino nawet nie ma w najbliższym czasie najmniejszych szans. Poza tym chyba nie mam aż takich ambicji w tym kierunku, aby robić zdjęcia jak planapo czy pikul, dokumentacja mi wystarczy (chyba...).

bohrcinek
Posty: 6
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: bohrcinek » 22 sty 2020, o 11:07

Zapomniałem wkleić zdjęć :(
Załączniki
IMG_20200122_114124.jpg
IMG_20200122_114042.jpg

jarud
Posty: 340
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud » 22 sty 2020, o 17:50

Zacznę może od odpowiedzi Bogusławowi. Czołówka umieszczona pod kondensorem umożliwia mi złapanie obrazu led na poziomie przysłony aperturowej. Nie mocowałem przysłony polowej, ale łapię obraz brudków na soczewce. Centruję obraz led przesuwem latarki. Zoom musi być nastawiony prawie na max. Spróbuj zresztą sam. Zastąp tę machinę ze zdjęcia latarką z zoomem za pięć zł. Oczywiście nie ma przysłony polowej, ale poza tym powinno być ok. To chyba Planapo wspomniał ostatnio o nowej ofercie Delty. Zajrzałem do opisu i odkryłem, że oświetlacz ma 1W. Najwyraźniej Chińczycy postanowili zastąpić soczewką matówke w oświetlaczu i okazało sie, że to wystarczy, Oczywiście pozostaje kwestia jakości: latarka ma plastikową soczewkę i marną diodę, ale wraz z postępem nawet dioda w taniej czołówce z biedronki ma niezły kolor i w miarę jednolitą fakturę. Nie jest to w każdym razie osławiona Q5 składająca się z 3 pól.
Co do postu Bohrcinka: Te ML miały różne stoliki, zależnie od okresu produkcji. W dodatku były jeszcze MS, czyli studenckie, które mało co się od nich różniły. Co do kondensora, to twój jest zupełnie w porządku. Przepraszam, ale mam drobną obsesję na punkcie K51. Ma on ruchomą przysłonę, która pozwala na oświetlenie boczne, a w szczelinę między przysłoną a soczewkami można wepchnąć pasek plastiku z różnymi przysłonami. Kolorowe pozwalają np na otrzymanie różnorodnego tła. Coś jak ciemne pole, ale w innym kolorze. Może to samo otrzymasz wykorzystując przestrzeń między pojemnikiem na filtry a kondensorem? (Kondensor musi być na max. podniesiony).
Okulary 10xSK mają najszersze pole widzenia : 17 mm. Nie jest to 18 mm, jak w innych typowych okularach WF, o szerokim polu, ale najwidoczniej było to optymalne dla obiektywów PZO. 12,5 orto są bardzo dobre, ale z twoją głowicą 1,5x dają już tzw. puste powiększenie. Cena pary zaczyna się od 60 zł. Obiektyw 20x achromatyczny możesz kupić za ok. 100 zł na all. To największe powiększenie, z którym bez trudu otrzymuje się ciemne pole. 40x, to trudnejsza sprawa. Mam chiński 20x i nie jest gorzy od PZO. 100x na razie sobie daruj. Wymaga specjalnego olejku i techniki obserwacji.
Co do zdjęć, to jeżeli nie masz ambicji artystycznych, wystarczy zwykły kompakt + adapter, o którym wspominałem. Można go kupić ( ten mniejszy za 85 zł) w teleskopy.pl. Szkoda mocować drogi aparat na chwiejnych konstrukcjach. Canon a590 is, który używam, na OLX kosztuje ok. 100 zł, ma 8 Mpix, wyświetla wszystkie dane na ekranie i ma lupkę 2x. W dodatku można go podłączyć do telewizora, co pozwala na wygodną obserwację i nastawianie ostrości. Canon a570 ma 7,1 MPix, jest tańszy, ale np. informacja o naświetleniu pojawia się dopiero po naciśnięciu spustu do połowy. Wspominam o tym, bo sam wypróbowałem. W każdym razie, kompakt musi mieć zoom 3-4x, bo inaczej będziesz miał kółko na czarnym tle. Montaż na głowicy bino może być skomplikowany. Można kupić za kilkanaście zł glowicę mono, co upraszcza sprawę. Radzę wstawić matówkę do pojemnika na filtry. Na początek może być kawałek kalki lub matowego plastiku. Poprawi to oświetlenie.
Co do braku ambicji, to możesz się jeszcze kiedyś sam zdziwić.....
Możliwości, jakie daje kawałek plastiku z nalepionym krążkiem z izolacji, pokazałem w temacie Mieszkańcy mchu - dział mikrofotografia.
Jestem jednak strasznie gadatliwy :)

bohrcinek
Posty: 6
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: bohrcinek » 22 sty 2020, o 20:41

Jarud, po raz kolejny pięknie dziękuję! Absolutnie nie masz za co przepraszać w sprawie kondensora! Najgorsze jest to, że im dłużej czytam to forum, to coraz bardziej zajmuje mnie kwestia mikroskopów i ich osprzętu samych w sobie, jako świetnie skonstruowanych (ale mówię o tych starszych nieco) i pięknie zaprojektowanych przedmiotów. Z chęcią kupiłbym taki kondensor, bo świetnie wygląda;) Bogusław na pewno doskonale mnie rozumie! Przed chwilą skończyła się na all licytacja (po raz kolejny bez chętnego do kupna) mikroskopu, na który patrzyłem i zastanawiałem się, bo po prostu mi się podobał... a jest mi w ogóle do niczego niepotrzebny... żeby mnie nie skusiło wyszedłem na chwilę z domu... to trochę jak nałóg... z innej strony nurtuje mnie PZO MBP 2 z OLX - tylko też nie wiem po co - skoro mam doskonałe pole do rozbudowy i poważnych obserwacji z moim nowym ML 5. Może to zamiłowanie do przedmiotów jako takich, jakieś spaczenie zawodowe...
Ad rem, bo admin skasuje posta za off topic. Jarud, dzięki za wszelkie tipsy -z chęcią je będę wprowadzał w życie. I gratuluję zdjęć z sugerowanego przez Ciebie wątku! Jak i zresztą innych! Masz rację, to może wciągnąć ambicjonalnie... może przyjdzie czas na rozbudowę systemu o dodatki mikrofotograficzne. Dwa dni temu już koło północy obserwowałem jakiegoś stwora w ciemnym polu i zachwyciły mnie jego intensywnie czerwone oczy. Nie spodziewałem się, że coś takiego można zobaczyć pod mikroskopem. Wyobrażam sobie taką powiększoną fotografię na ścianie - cudo! Ale trochę gryzłby się z moimi ptakami;)
Zgodnie z poradami będę polował na okulary 10xSK (czyli rozumiem, że nie ma sensu dodawać jeszcze 5x???) i achromat 20x. Kłopot jednak chyba w tym, że (o ile śledzę all od dłuższego czasu), nie są one łatwo dostępne... 100x od razu właściwie sobie darowałem - już przy 40 szczegóły nie są takie ostro wyrysowane, a głębia ostrości "papierowa" (określenie bardziej adekwatne do ornitologii;))). Dzięki także za porady odnośnie aparatów! Będę kombinował dalej z matówką, ledami itd. - zobaczymy z jakim skutkiem.I przede wszystkim muszę bardzo doszkolić się w temacie prawidłowego oświetlania, bo szczerze mówiąc mikroskopię na poważnie dopiero odkrywam. Dzięki Wam za inspiracje i chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniami!

jarud
Posty: 340
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud » 22 sty 2020, o 20:54

Na "mikroskopy pzo allegro", na drugiej str. są okulary 10xSK kup zaraz za 70 zł :)

bohrcinek
Posty: 6
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: bohrcinek » 22 sty 2020, o 21:01

Rzeczywiście! Wyszukiwałem dotychczas stosując inny algorytm (obiektyw mikroskop), nie listowało mi tego! Jeżeli uważasz, że to dobra cena i oferta - skorzystam z sugestii!

Boguslaw
Posty: 1494
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw » 23 sty 2020, o 15:29

Okulary PZO 10xSK za 70 zł bym brał.
Rzadko się pojawiają i na wiele lat kolekcjonowania udało mi się 2 razy kupić poniżej 40 zł.
Mam dwa komplety, ale dla swojego użytku.
Nie wiem jak innych doświadczenia, ale moje dotyczą różnorodności wykorzystania poszczególnych modeli.
Dla mnie PZO 10xSK raczej dla obserwacji ocznych. Po odkręceniu czarnej tulei, wygląda (i pewnie jest) super, ale wtedy soczewka jest "tak wystająca, dziewicza i bezbronna", że bałem się przytykać aparat lub smartfona.

Do foto przez okular polecam PZO 10xO i 12XO, ale Ty, jak czytam, stosujesz projekcję bezpośrednią.

Obiektyw achromatyczny PZO 20x znajdę, bo mam kilka. Sorki, ale nie wiem kiedy :-(
Pewnie będę chciał od Ciebie 40-50 zł :-(

jarud
Posty: 340
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud » 23 sty 2020, o 16:13

A ja fotografowałem przez 10xSK bez odkręcania obudowy i było dobrze. Mam podejrzenie, że PZO produkowało okular z odrzuconą źrenicą bez informowania o tym fakcie. Kto bogatemu zabroni?

Boguslaw
Posty: 1494
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw » 23 sty 2020, o 17:45

Czym robiłeś foto? Jakimś kompaktem na "ręczny styk" z okularem?
Na dzień dzisiejszy nie mam sprawnego kompakta i do roboczych prób wykorzystuję smartfona (też na "styk")
Mam stabilny uchwyt do połączenia: mikroskop (czyli tor okularowy) - smartfon, jednak z lenistwa i brakującego czasu nie sprawdzałem przy 10xSK i 10xO
Może tu jest "pies pogrzebany"?

jarud
Posty: 340
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: jarud » 23 sty 2020, o 21:04

Canonem a590 is zamontowanym na styk z okularem. Przy okazji odkryłem rzecz oczywistą; żeby wypełnić całą klatkę zoomuję 3-4 razy, co sprawia, że w okularze widzę obraz np 420 mikronów, a na wyświetlaczu jedynie 160 mikronów. Można polepszyć tę proporcję poprzez skrócenie tubusa. O ile? Trzeba ostro ciąć, ale jeszcze nie ustaliłem ile.

bohrcinek
Posty: 6
Rejestracja: 15 gru 2019, o 09:49

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: bohrcinek » 24 sty 2020, o 14:39

Wielkie dzięki Bogusławie za ofertę! Nie kłopocz się jednak, proszę, dogadałem się już z Panem Piotrem z Łodzi. Te 10xSK kupiłem, mam nadzieję, że w przyszłym tygodniu dojdą. Tylko wtedy jak na złość będę miał mniej czasu na zabawy z nimi:(
DZięki Wam na wszelkie sugestie!

Boguslaw
Posty: 1494
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Nowe oświetlenie do starych mikroskopów

Post autor: Boguslaw » 24 sty 2020, o 15:25

:-)
Z Piotrem znamy się wiele, wiele lat z forum mykologicznego oraz osobiście.
Dawno temu mieliśmy kontrowersyjny/sporny temat dotyczący mikroskopów, trwało to ok. roku. Wszystko skończyło się dobrze, ale nerwów trochę było ;-)
Obecnie, jak zauważył Jarud, z obsługą kupujących jest "niebo a ziemia" i Piotra mogę też z czystym sumieniem polecić.
Co więcej ma bardzo dużą wiedzę w temacie sprzętu mikroskopowego i potrafi wiele podpowiedzieć (piszę to bez "wazeliniarstwa") ;-)

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post