Skrobia i Jod barwienie zmiana koloru

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Arlen
Posty: 1
Rejestracja: 10 lip 2019, o 12:47

Skrobia i Jod barwienie zmiana koloru

Post autor: Arlen »

Witam, mam pytanie czy macie może w książce jakiejś napisane ze skrobia pod wpływem jodu ( jodku potasu ) barwi sie na niebieskofioletowy/fioletowy , odcien fioletowego ??
PM_YOUR_PLANT_PHOTO
Posty: 102
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 20:04

Re: Skrobia i Jod barwienie zmiana koloru

Post autor: PM_YOUR_PLANT_PHOTO »

Arlen pisze:
10 lip 2019, o 12:48
Witam, mam pytanie czy macie może w książce jakiejś napisane ze skrobia pod wpływem jodu ( jodku potasu ) barwi sie na niebieskofioletowy/fioletowy , odcien fioletowego ??
Stanisław Kohlmünzer - Farmakognozja, wyd. z 1993, str. 54:
Ziarna skrobi barwią się pod wpływem jodu w jodku potasowym (odczynnik Lugola) na niebieskofioletowo.
posoni

Re: Skrobia i Jod barwienie zmiana koloru

Post autor: posoni »

Witold Danikiewicz część 3. Chemia organiczna

"Dodanie nawet niewielkiej ilości roztworu jodu do roztworu skrobi powoduje powstanie intensywnego, granatowego zabarwienia."

"Charakterystyczną reakcją skrobi, umożliwiającą wykrywanie nawet bardzo małych jej ilości, jest ciemnogranatowe zabarwienie z roztworem jodu."

Takie dwie informacje znalazłam w tej książce.
posoni

Re: Skrobia i Jod barwienie zmiana koloru

Post autor: posoni »

Mimo, że moja korepetytorka korzystała tylko z tego podręcznika to i tak kazała mi pisać, że powstaje niebieskofioletowa barwa. Czyli gdzieś na pewno w starych książkach tak jest napisane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości