Mikroskopia w polu ciemnym przy powiększeniu 40x

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
Sara_Łukasik
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2019, o 22:51

Mikroskopia w polu ciemnym przy powiększeniu 40x

Post autor: Sara_Łukasik »

Witam,
Ostatnio zakupiłam suchy kondensor pola ciemnego do mojego mikroskopu- Genetic Pro. Działa super, ale tylko na powiększeniach 10x i 4x. Przy 40x pojawia się straszny "szum", "biała mgła" wokół obiektów. Czy to normalne? Jak to zminimalizować?
Bardzo chciałabym uzyskać efekt ostrości na tym powiększeniu- zmniejszenie jasności i odległości kondensora od próbki tylko zmniejsza szum, ale go nie likwiduje.
Dodam jeszcze, że centruję kondensor w ten sposób, że na najmniejszym powiększeniu ustawiam pole ciemne w centrum pola widzenia.
Będę wdzięczna za poradę i wstawiam zdjęcia.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: PROBLEM- Mikroskopia w polu ciemnym przy powiększeniu 40x

Post autor: jarud »

Kondensor powinien być możliwie blisko preparatu. Sprawdź, czy osadziłaś dostatecznie wysoko kondensor DF w pierścieniu montażowym. DF ustawia się oddzielnie dla każdego obiektywu. Powodzenia :)
Sara_Łukasik
Posty: 3
Rejestracja: 18 sie 2019, o 22:51

Re: PROBLEM- Mikroskopia w polu ciemnym przy powiększeniu 40x

Post autor: Sara_Łukasik »

Dziękuję za odpowiedź,
Pokombinowałam trochę i najlepiej wyszło mi tak jak na zdjęciu. Czy na 40x z kondensorem można jeszcze wyciagnąć lepszą ostrość i jakość?

Mam jeszcze jedno pytanie- jak wygląda centrowanie kondensora imersyjnego? O ile bardzo szybko opanowałam centrowanie zwykłego, to zupełnie nie wiem, co zrobić z imersyjnym. Nie widzę pola, które mogłabym ustawić na środku, kręcę śrubami aż nie uzyskam jakiegoś efektu.
Załączniki
Zdjęcie
Zdjęcie
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: PROBLEM- Mikroskopia w polu ciemnym przy powiększeniu 40x

Post autor: jarud »

Trochę to przypomina małżoraczka, ale one są większe i można je fotografować słabszymi obiektywami niż 40x. Zdjęcie jest niezłe. Oczywiście zawsze można lepiej, chociażby wyostrzając zdjęcie w bezpłatnym pogramie Gimp. Ten kondensor DF imersyjny służy normalnie do obiektywu 100x. Niestety, nie mogę ci nic poradzić, nie używam. Może wypowie się ktoś bardziej kompetentny
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości