Mikroskop - nietypowe zastosowanie - techniczne - mikroskop przenośny

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
DWSD
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2014, o 11:50

Mikroskop - nietypowe zastosowanie - techniczne - mikroskop przenośny

Post autor: DWSD »

Witam wszystkich serdecznie,
jestem członkiem forum od dłuższego czasu (jak mi przyszło uruchomić jako studentowi stary nieużywany mikroskop do celów własnych badań - cieszyłem się jak dziecko, bo z waszą pomocą go uruchomiłem i mogłem na nim pracować).

teraz już nie jestem studentem i rzadko korzystam z mikroskopów (bo nie mam) i myślałem o zakupie jakiegoś dla celów prywatnych i zawodowych.

Mam dość nietypowe hobby i potrzeby badawcze, gdyż większość z was zajmuje się preparatami, które można przygotować. Ja natomiast częśto oglądam elementy, których nie da się lepiej przygotować (np. pęknięcie na szybie samochodu, wady na lakierze, element, które się ułamały w pojeździe i maszynach itd itp).
ogólnie rzecz biorąc prędzej mi się przyda mikroskop metalograficzny niż zwykły.

ponieważ często muszę oceniać uszkodzenia różnych elementów, a nie zawsze jestem wstanie zrobić odpowiednie zdjęcia aparatem, wydaje się, że coś bardziej specjalistycznego możę mi się przydać.

Poniżej przedstawiam kilka przykłądowych zdjęć i powiem, w czym mam problem:
1. żeby jak najwięcej na zdjęciu było ostre,
2. żeby można było zrobić zdjęcie czasami małego wycinka struktury/elementu - np. odprysk od pojedynczego kamyczka,
3. żeby sprzęt był przenośny,
4. może być ustawiany ręcznie, dobrze by było go mieć do podglądu i ew. do zdjęć,
5. możliwość ew. wymiarowania - skalówki?
6. możliwość uzyskania dużego pola - np. kilka mm.

przykładowe zdjęcia, które robię (nic lepszego nie jestem wstanie aparatem uzyskać - tzn mam OMD-EM 5 pierwszej generacji + obiektyw 10-50 z funkcją makro, dlatego dużo jest ostre, ale jest ciemno, doświetlam to 2-ma lampami), dlatego myślałęm o mikroskopie

Kod: Zaznacz cały

photos.app.goo.gl/mYrFEKVHjys9bnzT6
co znalazłem:

znalazłem mikroskopy pomiarowe przenośne, stosowane m.in przy ocenie powierzchni w badaniach brinella np.:

MPB-2 (powiększenie 25x):
1.jpg
kilka wersji mikroskopu chińskiego dystrybowanego m.in jako Optika CV-100L, AIBOULLY BJ-A400 Portable Metallographic Microscope with Polarized Light XW88.8801 i inne. Mikroskop występuje w wersji zwykłej i w wersji z światłem polaryzowanym.

Mam nadzieję, że nie obrazicie się za linki ale chcę pokazać o co chodzi:
zwykły ma lampkę z boku
2.jpg
a drugi jest niby metalograficzny
3.jpg
jeszcze są mirksokopy brinella (te do odcisków - historycznie)
4.jpg
podpowiedzcie mi proszę czy te urządzenia co pokazałem są sensowne i się do czegoś nadają (nie ukrywam, że myślałęm o tym przenośnym metalograficznym, mam nadzieje, że da się w nim dać inne obiektywy z czasem może ciut lepsze jakośćiowo).
Ogólnie zdaję sobie sprawę, że nie będzie to taka jakość jak sprzęt stacjonalny, ale liczę na coś co mogę wykorzystać.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop - nietypowe zastosowanie - techniczne - mikroskop przenośny

Post autor: jarud »

Te wszystkie sprzęty są ciekawe, ale pozostaje jeszcze problem podłączenia do aparatu. Jeżeli chodzi o obiektyw w pozycji makro, to można zastosować lampe pierścieniową. Jeżeli potrzebujesz innych rozwiązań, to kup konwertery raynoxa. Nie są specjalnie drogie, dlatego nie cieszą sie dużą popularnościa - tak to sobie tłumaczę - bo zdjęcia wychodzą całkiem niezłe, a do celów dokumentacyjnych powinny chyba spokojnie wystarczyć. Przy nasadce o największym powiększeniu otrzymywałem zdjęcie ziarenka kiwi na połowę klatki ( wygląda jak mały żółw :)). Oczywiście aparat był zamocowany na statywie, ale to chyba można jakoś rozwiązać. Istotne jest to, że odległość robocza wynosi ok. 2 cm - całkiem nieźle. Z tym o mniejszym powiększeniu zrobiłem zdjęcie bzyka w locie - z ręki. Ta "mucha" ma ok 1 cm długości. No i jest jeszcze jakiś obiektyw makro cud miód, chyba canon, za ok 1000 dolarów, o ile sobie dobrze przypominam.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości