PZO K5 - jeden model, dwie odmiany, kondensor #00003

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

PZO K5 - jeden model, dwie odmiany, kondensor #00003

Post autor: LoginPiotrusia »

Kilka razy widziałem kondensory K5, aperatura 1,3, z uchylną przysłoną irysową i uchylnym uchwytem na filtry 32 mm.

Dzisiaj wpadł mi w ręce kondensor PZO K5 z numerem seryjnym 00003 i... wygląda całkiem inaczej, niż K5, które dotychczas widywałem (z wyższymi numerami seryjnymi).
Ten egzemplarz (wariant) zamiast uchwytu na filtry 32 mm posiada na stałe zamocowany (uchylny) taki filtr matówkowy, jaki widzimy w PZO K51!

Bardzo ciekawe, dotychczas nie widziałem, aby ten samo model (w/g nazwy) posiadał różne warianty.
Załączniki
mini_IMG_6308.JPG
mini_IMG_6307.JPG
mini_IMG_6306.JPG
mini_IMG_6305.JPG
mini_IMG_6304.JPG
mini_IMG_6303.JPG
mini_IMG_6302.JPG
K5 3.jpg
K5 2.jpg
K5 1.jpg
eprzemeks
Posty: 28
Rejestracja: 21 lut 2020, o 22:18

Re: PZO K5 - jeden model, dwie odmiany, kondensor #00003

Post autor: eprzemeks »

O! Jaka ciekawostka. Taki sam wygląd ma kondensor oznaczony "K51" w dostępnej w internecie instrukcji do Biolara, choć na żywo widziałem tylko takie kondensory tego typu z soczewką na prostokątnym ramieniu.
LoginPiotrusia
Posty: 575
Rejestracja: 15 gru 2014, o 20:25

Re: PZO K5 - jeden model, dwie odmiany, kondensor #00003

Post autor: LoginPiotrusia »

Też pierwszy raz widzę tę wersję.
Kurka, szkoda, że nie ma "Muzeum PZO", bo bym na wakacje w Bieszczadach miał :)
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: PZO K5 - jeden model, dwie odmiany, kondensor #00003

Post autor: eukariont »

Znaleziska, które pokazujesz na forum daje dobrą podstawę do założenia prywatnego muzeum ;).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość