Proces apoptozy erytrocytów

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
wlewajkwasdowody
Posty: 36
Rejestracja: 22 lut 2020, o 20:43

Proces apoptozy erytrocytów

Post autor: wlewajkwasdowody »

Dobry wieczór,
przychodzę z pytaniem dotyczącym apoptozy. Czy w odpowiedzi na pytanie : Dlaczego nawet uszkodzone erytrocyty nie mogą podlegać procesowi zaprogramowanej śmierci komórki? Mogę odwołać się do faktu, że w trakcie apoptozy zachodzi szereg reakcji wymagających dużych nakładów energii hydrolizy ATP, a że erytrocyty w tym i te uszkodzone nie posiadają centrów energetycznych w postaci mitochondriów to erytrocyty nie mają wystarczającej ilości ATP niezbędnego do przebiegu procesów metabolicznych umożliwiających apoptozę. W sugerowanej odpowiedzi mam, że poprawnym jest odpowiedź uwzględniająca sygnały pochodzące z jądra komórkowego niezbędne do zajścia procesu apoptozy, a że erytrocyty są pozbawione jądra komórkowe to i brak jest sygnałów umożliwiających zajście procesu apoptozy. Czy moja odpowiedź byłaby punktowana?
medita
Posty: 6
Rejestracja: 10 gru 2019, o 10:21

Re: Proces apoptozy erytrocytów

Post autor: medita »

Apoptoza to bardzo skomplikowany argument, na ktory sklada sie mnostwo roznych czynnikow. Z samym pytaniem "Dlaczego nawet uszkodzone erytrocyty nie mogą podlegać procesowi zaprogramowanej śmierci komórki?" moi wykladowcy od biologii komorki dlugo by polemizowali, bo od lat rozne badania pokazuja, ze dojrzale erytrocyty prezentuja niektore aspekty typowe dla apoptozy (m.in. we wnetrzu erytrocytow zostaly znalezione niektore typy kaspaz - enzymow typowych dla apoptozy). Przede wszystkim pracuje sie nad odkryciem mechanizmu sygnalow i receptorow na powierzchni erytrocytow.

U mnie na medycynie poswiecono apoptozie 4 h wykladow i profesor powiedzial, ze to zaledwie zakreslenie ogolnego problemu. Nad erytrocytami glowia sie najwieksi profesorowie cytologii, nie wiem wiec w jaki sposob jakas nauczycielka biologii moglaby oceniac tak skomplikowany temat. Klasyczna odpowiedz na to pytanie i prawdopodobnie jedyna punktowana wg klucza to "nie podlegaja apoptozie, bo nie posiadaja DNA i mtDNA (jadra komorkowego i mitochondriow) a apoptoza to proces zaprogramowany genetycznie".
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości