Wzór elektronowy tlenek chloru

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
DeTryUndeR
Posty: 2
Rejestracja: 14 kwie 2020, o 20:07

Wzór elektronowy tlenek chloru

Post autor: DeTryUndeR »

Dzień dobry.
W jaki sposób naszkicować wzór elektronowy takich związków chemicznych jak tlenek chloru (V) lub tlenek jodu (VII) ? Powtarzam materiał z gimnazjum i nie mogę tego zrozumieć. Skoro atom dąży do uzyskania dubletu/oktetu elektronowego, to jakim czortem w tlenku chloru (V) wychodzi mi 10 elektronów? Powinno być 8. To znak, że ewidentnie coś się nie zgadza. Drugie pytanie. Chlor w tym związku jest 5 wartościowy, a tlen dwuwartościowy. To znaczy, że chlor będzie inicjował wiązania chemiczne 5 razy, a tlen 2 razy. Skąd mam wiedzieć w takim razie jak narysować taki rozległy wzór strukturalny i z którym atomem tlenu ma współdzielić elektrony?
Midz
Posty: 3
Rejestracja: 27 mar 2019, o 17:42

Re: Wzór elektronowy tlenek chloru

Post autor: Midz »

"Tłumaczenie z języka angielskiego-Pentoksyd dichlorowy jest tlenkiem chloru o wzorze chemicznym Cl₂O₅. Jest hipotetycznym bezwodnikiem kwasu chlorowego. Jest bardzo niestabilny i niepotwierdzony" Wikipedia
Jedyne co wydaje się sensowne to:
1.jpg
Występują tam wiązania koordynacyjne. Słusznie zauważyłeś że jest za dużo elektronów. Spowodowane jest to wiązaniami koordynacyjnymi. Zobacz \( H_{2}SO_{4}\). Siarka ma 12 elektronów w gimnazjum.
Wiązanie koordynacyjne właściwościami jest takie samo jak wiązanie kowalencyjne. Polega na tym że atom oddaje 2 elektrony tworząc wiązanie . Atom dający "całe" wiązanie nazywa się donorem, a ten który przyjmuje to wiązanie nazywa się akceptorem. Nie jest to specyficznie skomplikowane. Przychodzi z wyczuciem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość