Lliteratura o genetyce dla laika

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
PawelPq
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2020, o 17:08

Lliteratura o genetyce dla laika

Post autor: PawelPq »

Witam,
tak jak w tytule - chciałbym się zaznajomić z tematem genetyki oraz jej działania, poznać jak dzieła kod genetyczny i tego typu podobne zagadnienia. Celuje w ksiazke popularnonaukowa z prostym językiem, nie rozumiem bowiem słownictwa pojawiającego się w świecie biologii.
Aby bardziej sprecyzować pytanie, w głowie pojawia mi się parę pytań, które powinny zwężyć zakres poszukiwań i doprecyzować to, czego oczekuję.
A więc interesuje mnie:

A) Jak to się dzieje, że z plemnika lub nasiona rośliny, powstają tak różnorodne komórki. Doprecyzując: plemniki same w sobie są w stanie płynnym, a mimo to później powstają z nich: Twarde gości, całkiem miękkie mięśnie, precyzyjne puste w środku i giętkie żyły, delikatne oczy, umiejętnie wykorzystujące sygnał elektryczny neurony... Mógłbym tak wymieniać bardzo długo. Po prostu ciekaw jestem, jak to się dzieje, że z jednego typu nic nie wyznaczającej się cechy (płynność plemika) powstaje taka różnorodność. Myślę jednak, że odpowiedź jest taka, iż w plemniku znajduje się po malutkiej próbce każdego rodzaju komórki występującej w ludzkim ciele. To samo tyczy się nasion, z których kiełkuje bardzo twardy korzeń i delikatne liście.

B) Skąd komórki wiedzą jak się mają ułożyć? Wszystko posiada określony kształt - liść, serce, każda kość z osobna, paznokieć, zęby, żyły. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale wszystko jest robione pod pewnym schematem. Gdzie znajduje się taka informacja i w jaki sposób przebiega odczytywanie tej informacji, aby uzyskać doskonale precyzyjny kształt, głębokość, wymiary. Dodatkowo żyły muszą dostarczać krew, tak więc również muszą doskonale wiedzieć gdzie się zaczynac i gdzie kończyć. Zresztą tak jak każda inna część ciała.

C) Chciałbym poznać komórki, które wykonują swoje funkcjie nie-mechaniczne oraz dobrze je poznać. Co rozumiem przez funkcję nie mechaniczne? Przykładowo - klatka piersiowa, czaszka chronią organy wewnątrz, kości wspomagają mięśnie, płyn w oczach je nawilża. To wszystko uważam za typ mechaniczny. A jaki jest nie-mechaniczny? No właśnie nie wiem jakie dokładnie podac przykłady. Dlatego postawiłem te pytanie. Kilka może mi wpaść na myśl: Informacjia przekazująca sercu, aby te biło, do oczu aby mrugały, do nas abyśmy czerpali tlen. Ale jeszcze bardziej zależy mi na informacji o takich komórkach, które wykonują dokładnie ściśle określoną funkcję - przykładowo poruszają się całe życie po "torze" aby dostarczać czy odbierać jakieś substancje. Sam fakt odbierania substancji może być mechaniczny - może to wynikać z natury pierwiastków z jakich są zbudowane, które absorbują inne. Chodzi mi o ten fakt poruszania. Mam nadzieję, że w miarę nakresliłem w tym pytaniu, o co mi chodzi.

D) Chciałbym poznać komórki, które w świecie przyrody wykorzystują swoje naturalne zdolności wynikające z tego, z czego są zbudowane. Wiem, żę przyrodzie występują różne rodzaje promieni słonecznych - świetlne, ogrzewające i chemiczne. I teraz komórki, z których jest przykładowo zbudowana roślina w swoim procesie kiełkowania wykorzystuje promienie świetlne oraz chemiczne a w innych procesach (wzrostu, dojrzewania) wykorzystuje pozostałe, czy inne są dla niej szkodliwe. Roślina więc potrzebuje w swoim procesie od zasiania do dojrzałości różne rodzaje tych promieni - wiosną przecież wszystko kiełkuje, a ku jesieni dojrzewają płody. Jeśli coś pomyliłem, to przepraszam. Przechodząc do meritum - bardzo mi zależy na poznaniu przyrody opierając się na badaniu komórek, które z faktu, z czego są zbudowane, róznie reagują na zewnętrzne czynniki. Opierając się na tym przykładzie - pewne komórki kiełkują w wiosnę, później zaptrzestają ze względu na zmianę rodzaju światła słonecznego i z tego względu pobudzane są inne komórki, z innymi "umiejętnościami". Po prostu zależy mi na poznaniu większej ilości takich zależności ze światem oraz jak to dokładnie działa. Mogę się z czymś mylić, jak wspomniałem, jestem "newbie" :D

Dziękuję za próby wyjasnienia w komentarzach - ale najbardziej zależy mi na literaturze. Nikt w komentarzu nie napisze tak obszernie i dokładnie jak to jest w książkach. Sama sucha odpowiedź na pytania więc mnie nie zadowala, fajnie by było poznać dokładniej cały system działania tego typu procesów
medgirl
Posty: 9
Rejestracja: 16 maja 2020, o 09:23

Re: Lliteratura o genetyce dla laika

Post autor: medgirl »

Mysle, ze powinienes zaczac od jakiegos podrecznika do liceum a nawet do ostatnich klas podstawowki. To jeszcze nie czas na ksiazki o wyzszym stopniu wtajemniczenia, musisz zaczac od absolutnych podstaw ;) poszukaj tez w internecie "roznicowanie komorek", "komorki macierzyste", "DNA", "biosynteza bialek" i zobacz co jestes w stanie zrozumiec.

Na dobry poczatek - plemniki nie sa plynne. Nosza w sobie informacje genetyczna, tak samo jak nosi ja komorka jajowa u kobiety. Podczas zaplodnienia material genetyczny ojca laczy sie z materialem genetycznym matki, 2 dnia przyszly plod sklada sie z 2 komorek, trzeciego z kilkunastu, z kazdym dniem jest ich coraz wiecej. Cialo doroslego czlowieka sklada sie prawdopodobnie z okolo 100 tysiecy miliardow komorek, z ktorych kazda ma okreslona funkcje. Skad komorki wiedza, jaka maja pelnic funkcje? Z DNA. Wszystko o naszym ciele i o naszym istnieniu jest zapisane w DNA.
PawelPq
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2020, o 17:08

Re: Lliteratura o genetyce dla laika

Post autor: PawelPq »

Czyli przykładowo - jeśli chciałbym stworzyć kość udową, wystarczy, że dodałbym pewną ilość sekwencji DNA i z nich komórka, podczas rozmnażania odczyta:
- Jaki kształt będzie miała kość
- Jak gruba oraz długa będzie kość
- Jak twarda będzie kość
Jeśli tak, to nasuwają mi się dwa pytania:
- Czy ta komórka musi być komórką kostną, czy może być to dowolna komórka, natomiast to DNA robi z komórki kostnej komórkę kostną, zmieniając jej skład?
- Jeśli kość składa się z milionów komórek, to skąd komórka znajdująca się w lewym dolnym rogu kości wie, że tam się znajduję? Jeśli komórki kostne mają takie samo DNA, to jak zapisany jest kształt kości?

Przykład kości udowej, ale te pytanie chyba można zadać do każdej części ciała składającej się z komórek, czyli w sumie do każdej (?)

Tak, właśnie po napisaniu tego tematu myślałem nad tym, czy by po prostu nie kupić zestawu podręczników do liceum. Polecicie jakieś konkretne?
medgirl
Posty: 9
Rejestracja: 16 maja 2020, o 09:23

Re: Lliteratura o genetyce dla laika

Post autor: medgirl »

Dobra rada - nie trac czasu na tworzenie takich pytan i problemow. Nie ma sensu tracic czasu na zastanawianie sie nad czyms, co wydaje ci sie teraz super skomplikowane, a co wcale takie nie jest. Przeznacz zaoszczedzony czas na lekture podstawowych definicji roznicowania komorek i DNA. Naucz sie najpierw podstaw, zrozum najprostsze definicje. Niestety nie polece konkretnych wspolczesnych podrecznikow licealnych, bo nie mam o nich pojecia.
PawelPq
Posty: 4
Rejestracja: 10 kwie 2020, o 17:08

Re: Lliteratura o genetyce dla laika

Post autor: PawelPq »

Jasne, mam dziwne wrażenie, że odpowiedzią na te wszystkie pytania jest zrozumienie budowy komórek, a przede wszystkim DNA.
Cały temat chciałem po prostu stworzyć, aby zwęźić zakres poszukiwań wśród literatury. Ale tak jak podejrzewałem, trzeba zainwestować po prostu w podręcznik licealny.
Dziękuję za pomoc :)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości