Z mat-fizu na medycynę.

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
¯anusia

Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: ¯anusia »

Witam!

Obecnie kończę II klasę LO. Jestem na profilu fizyka-matematyka-informatyka. W szkole nie mam większych problemów z nauka. Powiedziała bym nawet ze jestem jedna z lepszych uczennic. Jednak mat i fizyka to nie jest to co czym chciałabym się zajmować w przyszłości.

Dlatego od pewnego czasu zastanawiam sie nad rozszerzona maturą z biologii. Zaczęłam chodzić nawet na dodatkowe zajęcia. Nauczycielka, która podjęła się tego zadania, jak na razie mnie chwali i mówi, Że jestemwyuczalna".

Jednak dręczą mnie pewne pytania: czy jestem w stanie nauczyć sie biologii w tak krótkim czasie? Czy będę w stanie zdać maturę na dobrym poziomie? A w konsekwencji dostać się na medycynę? Czy ktoś miał juŻ taka sytuację i jak z niej wybrną?

Dodam, Że fizykę będę zdawać rozszerzoną na pewno, a takŻe Że biologię bardzo lubię i mogę sie jej uczyć bez przerwy.

Proszę o zrozumienie i szybką odpowiedź.
Ramone
Posty: 216
Rejestracja: 27 mar 2007, o 19:53

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: Ramone »

Wg. mnie jak się weźmiesz do nauki to nie ma problemu.Sam jestem w klasie z rozszerzonym angielskim i nie mam zamiaru się przenosić.Oczywiście wiąże się to z kosztami (muszę chodzić na korepetycje + ewentualnie książki).Oczywiście jak jesteś wystarczająco zmotywowana możesz uczyć się sama.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: tin »

Jeak najbardziej podązaj za marzeniami. Jak bardzo sie chce to mozna nawet zdac po roku nauki na 100% ta mature.
Ale nic nie piszesz o chemii. Z fizyka i biologia możesz zdawac do poznania, ale tam biora tez srednia ocen pod uwagę. Spróbowac warto, zwałszcza skoromówisz, że jestes dobra uczennicą.

No i faktycznie nauka w ciagu 1 roku wiąże się z kosztami. Zasadniczo głównie korepetycje(ksiązki mozna przeżyc- bo sotatecznie mozna pozyczyc). Samemu będzie Ci cięzko się wyrobic z nauką. Ja do maturki z fizy przygotowywałem sie 4 miesiące. Zobaczymy jak zdalem.
¿anusia

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: ¿anusia »

Chemiaehhh no jedynie na podstawie, poza tym za duŻo by było tych przedmiotów.

Chcę startować do Poznania, poniewaŻ mieszkam nie daleko i będą wtedy mniejsze koszty. A ksiąŻki i dodatkowe materiały poŻyczam od kolegi, który właśnie w tym roku pisał maturę. On teŻ twierdzi, ze się nauczę, ale za bardzo nie chciałam polegać tylko na jednej opinii.

A moŻe znacie jakieś strony z przydatnymi materiałami (teoria, ćwiczenia, itp)? I w ogóle jak mam to sobie wszystko zaplanować?:( Bo przez wakacje mam sama sie edukować poniewaŻ moja nauczycielka wyjeŻdŻa.
Awatar użytkownika
Ziutaa
Posty: 72
Rejestracja: 9 maja 2007, o 22:49

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: Ziutaa »

&#x17Banusia pisze:

Jednak dręczą mnie pewne pytania: czy jestem w stanie nauczyć sie biologii w tak krótkim czasie? Czy będę w stanie zdać maturę na dobrym poziomie? A w konsekwencji dostać się na medycynę? Czy ktoś miał już taka sytuację i jak z niej wybrną?
kolega ze szkoly mial podobna sytuacje. On zaczal sie uczyc dopiero w ostatniej klasie biolii i chemii (wczesniej przejwial zainteresowanie tymi przedmiotami). Rok to bardzo duzo czasu, jesli jestes pojetna dasz sobie rade - pamietaj zeby sie uczyc niezbędnych rzeczy, a nie tych pobocznych, dlatego tez zalecalabym cwiczyc na okraglo zadania maturalne. Przerobic wszystkie zbiory zadan i dotychczasowe matury. Jesli czegos nie zrozumiesz - wtedy sie ucz (przyjmuje ze jakies tam pojecie masz i mozesz juz zaczac od zadan). Uczenie sie z zeszytu suchych notatek jest bezsensu. Musisz uwazac tez na biologie - ogrom materialu, a wystarczy umiec tylko kilka najistotnijeszych rzeczy zeby zdac dobrze ten przedmiot (najbardziej skup sie na fizjologii roslin i zwierząt) - matura jest na prawde na niskim poziomie. Przynajmiej takie odnioslam wrazenie, zobaczymy jakie beda wyniki

[ Dodano: Czw Cze 21, 2007 22:04 ]
&#x17Canusia pisze:Chemiaehhh no jedynie na podstawie, poza tym za dużo by było tych przedmiotów.
hmm, jesli chesz startowac na medycyne to musisz zdac chemie rozszerzona. Olej fize i zabierz sie za chemie jesli chcesz na medycyne do poznania.
¿anusia

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: ¿anusia »

Ja jestem na mat-fiz., chemii mam minimum. W Życiu sie jej nie nauczę sama, a tym bardziej, Że jakoś mnie do niej nie ciągnie.

Mam sobie odpuścić medycynę? Zrezygnować z marzeń?

A nie dostanę się z rozszerzoną fizyką i biologią? Gdzieś czytałam, Że do wyboru jest chemia lub fizyka. Ale mogę sie mylić.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: dawidw »

Studia medyczne to ogolnie powiedziane. Wszystko zalezy jaki wybierzesz kierunek- jak np. chcesz sobie wyobrazic farmacje bez chemii? Chemia to podstawa medycyny- ona zawsze jest, w jednym dziale medycyny jest jej wiecej, w innym mniej.
Awatar użytkownika
Ziutaa
Posty: 72
Rejestracja: 9 maja 2007, o 22:49

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: Ziutaa »

&#x17Canusia pisze:
A nie dostanę się z rozszerzoną fizyką i biologią? Gdzieś czytałam, że do wyboru jest chemia lub fizyka. Ale mogę sie mylić.
Sądziłam, że trzeba zdać rozszerzona biologie i chemie, ale okazuje sie ze zamiast chemii mozna fizyke sorki, jakoś nie bralam tego kierunku pod uwage wiec nie sprawdzalam dokladnie jak to jest.
paol
Posty: 101
Rejestracja: 23 mar 2007, o 21:29

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: paol »

Nie boisz się, że brak wiedzy z chemii wyjdzie na jaw na studiach i wtedy odpadniesz? Chemia nie jest taka trudna, a na pewno bardzo Ci się przyda na studiach. Biologii mozesz uczyć się sama, najpierw przeglądając podręczniki, a później wiedzę uzupełniając poprzez rozwiązywanie zadań testowych i maturalnych.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: tin »

Najpierw sie czytac uczcie, a potem udzielajcie rad bo robicie zamiesznie. W pierwszym pościepiała, że to medycyna ma byc a nie farmacja. A skoro napisałem, że może zdawac z biologią i fizyką to dla czego bez jakichkolwiek podstaw podważacie moje zdanie. Trzeba było najpierw sprawdzić potem kusic sie na wywody.

Żanusia moglabys sie zarejestrować

Nie wiem jak z fiza stoisz, bo jak dla mnie chemia jest wzglednie łatwiejsza poprostu i dlatego możesz nie mieć porównania z tymi, ktorzy ja pisali. Jesli się jednak czujesz w fizyce dobrze to ja bym przy tym został. Jak się postarasz to sie dosataniesz-to nie koniec świata.
ecco
Posty: 9
Rejestracja: 26 lut 2007, o 19:42

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: ecco »

Jestem w podobnej sytuacji jak Żanusia, tyle że profil mam inny - human. Nie chcę się przenosić do bio-chemu, dlatego od początku 2 kl LO brałam korki z chemii i biologii, od 3 kl zaczynam korki z fizyki. Mam nadzieję, że się uda. Bardzo się boję, ale w sumie do odważnych świat należy. Jeżeli bym nie spróbowała to nigdy bym sobie tego nie wybaczyła.

Pzdr
paol
Posty: 101
Rejestracja: 23 mar 2007, o 21:29

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: paol »

tin pisze: to dla czego bez jakichkolwiek podstaw podważacie moje zdanie.
A kto podważa Twoje zdanie?

Co prawda można się dostać bez chemii, ale skoro na wiekszości uczelni jest wymagana, na pewno jest niezbędna na studiach.
żanusia
Posty: 6
Rejestracja: 21 cze 2007, o 19:37

Re: Z mat-fizu na medycynę.

Post autor: żanusia »

To jest tak: jestem na mat-fiz i uczę się tych przedmiotów właściwie na własną rękę(jak każdy), bo żeby czegoś sie nauczyć trzeba jednak samemu usiąść i chwile pomyśleć. W szkole jest tylko podawane to co się będzie od nas wymagane w przyszłości, wiedzę zdobywamy sami w domu.

Bardzo trudno jest znaleźć czas na naukę innych przedmiotów, które bądźmy szczerzy nie są potrzebne na moim profilu(biologia, chemia). Dla jednego przedmiotu było mi ciężko znaleźć czas, a co dopiero dla dwóch.

Nie zrezygnuję z fizyki na rzecz chemii, ponieważ z fizyki mam pewniejszą maturę to po pierwsze. Chemia rzeczywiście jest trochę łatwiejsza, ale nie fascynuje mnie. A co będzie jak sie nie dostanę na medycynę? Zostanę z chemią i po co mi ona, skoro i tak nie jest ona nawet po części tym czym chcę się zajmować?

Mam nadzieję, że rozszerzona biologia i fizyka mi wystarczą na dostanie się na kierunek lekarski. W przeciwnym wypadku zostawię biologię i pójdę na typowo fizyczny kierunek. może na fizykę kwantową.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 52 gości