Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Dział dla początkujących - porady na temat mikroskopów; rodzaje i ceny mikroskopów nowych/używanych i opinie o nich; problemy z obsługą i podstawowe wskazówki;
KarolinaBS
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2021, o 11:16

Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: KarolinaBS »

Cześć.
Syn ma urodziny w najbliższy czwartek, w sklepie bardzo spodobał mu się mikroskop (za 50 zł, wiadomo) dlatego doszłam do wniosku, że może zamiast kolejnego zestawu LEGO lub kart FIFA dostanie od nas w prezencie coś, czym być może się zainteresuje.
O mały włos zamówiłam jakiś z allegro, na szczęście postanowiłam zagłębić temat
Nie szukam cudownego sprzętu, bo nie wiem czy "zaskoczy" czy będzie stać i się kurzyć.
Mój budżet to max 300 zł, mogę go niewiele przekroczyć, jeśli będzie warto. Sprzęt raczej nowy, choć używka też wchodzi w grę. Czy możecie coś polecić? Ja znalazłam dwa, nie wiem.czym się różnią

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_270&products_id=3470&lunety=Mikroskop%20Delta%20Optical%20Biolight%20300

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/product_info.php?cPath=72_270&products_id=3751&lunety=Mikroskop%20Levenhuk%202L%2040%20400x%20szary%20MOONSTONE

Czy ten zestaw szkiełek jest wart uwagi dla dziecka? A może jest coś innego?

Kod: Zaznacz cały

teleskopy.pl/Zestaw-25-preparatów-biologicznych-drewnianej-walizce-(preparaty-biologiczne,-SKU--DO-4100)-teleskopy-5893.html
Biolog że mnie żaden, z mikroskopem miałam do czynienia w podstawówce, czyli jakieś 20 lat temu liczę na pomoc osób zagłębionych z tematem

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Życzę wszystkim miłego weekendu
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Te chińskie mikroskopy to dobre rozwiązanie dla początkujących. Oczywiście nie jest to pełnowartościowy sprzęt, ze względu na uproszczony system oświetlenia i mocno średnią optykę, ale wystarczy do zapoznania się z podstawami mikroskopii. Ten pierwszy, droższy, jest lepszy. Ma mechanizm przesuwu próbki (ten drugi tylko łapki) i regulację mikro. Za te pieniądze można kupić coś lepszego, ale trzeba się trochę znać i mieć więcej czasu. Preparaty są ok., chociaż można je kupić na all. taniej. Nie powiedziałaś, ile lat ma syn. To jest rozrywka dla dzieci od 7-8 lat, może nawet trochę więcej. Czasami spotykam na zagranicznych forach opowieści panów w wieku 70-80 lat, którzy opowiadają jak spotkanie z mikroskopem wpłynęło na całe ich życie. :)
KarolinaBS
Posty: 2
Rejestracja: 16 paź 2021, o 11:16

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: KarolinaBS »

jarud pisze:
17 paź 2021, o 14:37
Dzień dobry,
Te chińskie mikroskopy to dobre rozwiązanie dla początkujących.
Syn ma 8 lat. Niestety nie wiem, czego szukać nie znam się na mikroskopach Nie jestem też pewna, czy syn zaskoczy. Jeśli tak, dostanie porządny sprzęt, ale to oczywiście jak będzie starszy. Na początek jak pisałam, coś prostego, budżetowego, w razie gdyby nie było między nimi "chemii" polecono mi jeszcze mikroskop stereoskopowy. Delta 20 lub 30 a z tanich ten, z linku poniżej. Jeśli uda się namówić dziadków na zrzutkę, to będzie ten droższy, jeśli nie, to czy ten z linku jest ok? I nie wiem, cz dobrze rozumiem jego działanie, ten nie potrzebuje płytek. Ale czy ewentualnie płytki z preparatem też można oglądać?

Zobacz ofertę:
allegro 10987713084
P.s wiem, że płytki można taniej, link dla zobrazowania
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: jarud »

Mikroskop stereoskopowy to może lepsze rozwiązanie dla 8-latka. Ten za 200 zł na początek wystarczy. Okular 10x i obiektyw 2x dają powiększenie 20x. Delta sprzedaje jeszcze okulary 5x i 16x, co pozwala na uzyskanie dodatkowych powiększeń 10x i 32x. Powiększenie 20x oznacza, że w okularze zobaczy się coś, co ma 1mm, jako obiekt wielkości 20 mm. Mikroskopowe preparaty biologiczne słabo się nadają do oglądania, bo zazwyczaj są za małe. Materiał do obserwacji jest na wyciągnięcie ręki - zdechłe muchy, pająki, liście, kamienie itd. Można kupić mikrotom szkolny za 30 zł na allegro i robić przekroje łodyg roślin. To wszystko działa, pod warunkiem, że rodzice są w stanie wykrzesać z siebie trochę entuzjazmu, chodzić na spacery z dzieckiem, zbierać próbki, szukać informacji w internecie. W przeciwnym wypadku, mikroskop szybko wyląduje na półce. Taki sprzęt może służyć kolekcjonerom znaczków, monet, przy montażach elektronicznych. Prosta lupa zawsze znajdzie zastosowanie w domu, więc nie jest to nigdy zakup do końca chybiony. :)
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: Boguslaw »

:) :) :)
jarud, pięknie i mądrze napisane!

Ja bym pomyślał np. o jakimś starym PZO MST 127 z podstawą także do światła przechodzącego. Powiększenie w granicach 80-100x daje już wstępne możliwości obserwacji obiektów w DIA czyli "płytki z preparatem". Niestety, na jakiś kompletny (obiektywy) trzeba długo polować (myślę o cenie do 300 zł)

Tak, że na początek taki chiński za 200-300 zł jest wskazany, a nawet takie używane trafiają się i za 100-150 zł :-)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: jarud »

Bogusławie, strasznie mnie skonfundowałeś.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: Boguslaw »

Niepotrzebnie :)
Od dawna trzymasz dział mikroskopowy tego Forum "przy życiu" :arrow:
Ja od pewnego czasu jestem w trakcie leczenia i wiele działań życiowych sprawia mi większe lub mniejsze problemy, ale mam nadzieję, że będzie dobrze.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: jarud »

Życzę Ci, żeby wszystko dobrze się skończyło. Jest kilka innych osób, które czasami się odezwą, szkoda że tak rzadko. Kupiłem ostatnio M300 i czarny MB30 w doskonałym stanie i właściwie mam już prawie całą produkcję PZO - oprócz niektórych rarytasów przedstawianych przez P. Piotra z Łodzi. Może pora założyć blog o mikroskopach PZO? To, co zebraliśmy na forum jest już praktycznie niedostępne. Niestety, próby planapo założenia nowego blogu o mikroskopii nie napawają optymizmem.
akrydor
Posty: 94
Rejestracja: 4 paź 2017, o 10:48

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: akrydor »

Dzień dobry.

Od czasu do czasu a właściwie codziennie zaglądam na nasze forum. Piszę „nasze” bo sam jakiś czas temu stawiałem tutaj swoje pierwsze mikrofotograficzne kroki.
No, ale wtedy to był ruch aż miło wspomnieć. Dawne czasy.

Do Bogusława.
Wczoraj z niepokojem dowiedziałem się , że masz problemy zdrowotne.
Dlatego życzę Tobie szybkiego powrotu do dobrej formy. Z dnia na dzień na pewno będzie tylko lepiej, a jeśli to wymaga dłuższego czasu to życzę Ci cierpliwości. Trzymaj się.

A to, że forum zamiera to fakt.

Pozdrawiam
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: Admin »

jarud pisze:
19 paź 2021, o 19:54
To, co zebraliśmy na forum jest już praktycznie niedostępne.
Proszę o wyjaśnienie, co takiego na forum jest już praktycznie niedostępne?
Admin
Posty: 149
Rejestracja: 19 mar 2015, o 18:25

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: Admin »

akrydor pisze:
20 paź 2021, o 08:59
forum zamiera to fakt.
Forum ma się bardzo dobrze. Od strony technicznej działa znakomicie i bez zastrzeżeń.
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: jarud »

Nie ma dostępu do wielu zdjęć mikroskopów i sprzętu mikroskopowego. Forum działa znakomicie od strony technicznej, ale np. mało kto publikuje zdjęcia. Jestem członkiem francuskiego forum "le naturaliste", poświęconego m.in. mikroskopom i mikrofotografii. Każdego dnia pojawia się kilka nowych postów. Francja nie jest o wiele większym krajem niż Polska, to raczej kwestia pewnej kultury - również technicznej. Podobnie jest na forum niemieckim, a nawet rosyjskim. Mam wrażenie, że jestem starym ....., kiedy mówię o tanich mikroskopach i taniej mikrofotografii. Ludzie kupują często zbyt skomplikowany sprzęt. Pamiętam, jak kiedyś ktoś pytał jednego z członków forum jakiego sprzętu używa, bo on też chce od razu robić najlepsze zdjęcia....
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Mikroskop na prezent na ostatnią chwilę

Post autor: eukariont »

jarud pisze:
20 paź 2021, o 21:00
Nie ma dostępu do wielu zdjęć mikroskopów i sprzętu mikroskopowego. Forum działa znakomicie od strony technicznej, ale np. mało kto publikuje zdjęcia.
A to nie jest tak, że kilka lat temu była awaria forum i wiele zdjęć zaginęło? Nie znam szczegółów bo na forum jestem od niedawna, ale gdzieś pojawiły się takie informacje.

Jeśli chodzi o aktywność to faktycznie z rok temu forum żyło intensywniej. Ale to być może kwestia tych najbardziej aktywnych użytkowników, którym z czasem w naturalny sposób mogą przesunąć się nieco priorytety . A, że użytkowników jest mało to taka niewielka zmiana ma duży wpływ.
jarud pisze:
20 paź 2021, o 21:00
Francja nie jest o wiele większym krajem niż Polska, to raczej kwestia pewnej kultury - również technicznej. Podobnie jest na forum niemieckim, a nawet rosyjskim.
Stuprocentowa racja. To nie tylko mikroskopia, ale i inne dziedziny. Z czasów tzw. "komuny" pamiętam, że w "Składnicy Harcerskiej" (kto pamięta? :) ) jedynie sensowne modele były (o ile akurat je "rzucili") z NRD (modele kolejowe) lub Czechosłowacji (modele lotnicze). I u nich kultura modelarska w tych dziedzinach kwitła. To właśnie w Niemczech był jeszcze kilkanaście lat temu kanał na satelicie ("Bahn TV"), który nadawał non-stop nagrania z kabiny maszynisty :). Czy u nas byłoby to oglądane przez więcej niż garstkę?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości