Wykrywanie bakterii reakcją biuretową

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
citizenofarde
Posty: 1
Rejestracja: 28 gru 2021, o 22:13

Wykrywanie bakterii reakcją biuretową

Post autor: citizenofarde »

Dzień dobry,

Zgodnie z tytułem - czy możliwe jest jakkolwiek wykorzystanie próby biuretowej do jakościowego wykrywania bakterii w próbce?

Wykonałem już próbę, w której strąciłem świeży Cu(OH)2 z roztworów NaOH i CuSO4. Po dodaniu do niego rozpuszczonej w wodzie mieszaniny bakterii do szamba, reakcja nie zaszła.

Domyślam się, że winą jest brak wolnych białek w roztworze. Liczyłem jednak, że próba biuretowa zaszłaby dla pewnych ilości białek obecnych w mureinie w ścianie komórkowej bakterii.

Oto moje pomysły na poprawę tego doświadczenia:
1. Izolacja białek z bakterii (nie wiem jak - może rozpuszczenie ściany i błony komórkowej?),
2. Określenie, czy bakterie są gram+ czy gram-, i ewentualnie skupienie się na poszukiwaniach mureiny (w przypadku bakterii gram+) lub błony zewnętrznej (gram-).

Jeżeli macie jakieś zdanie na temat tego doświadczenia, pomysły na jego modyfikację, albo zupełnie inną propozycję na doświadczenie pozwalające w miarę szybko (max kilkanaście minut) i bez użycia palnika wykryć jakościowo (tak/nie, bez określania ilości ani gatunków) bakterie w roztworze, byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam, M.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości