Biolar - szybka w podstawie

Dział dla zaawansowanych - testy aparatów i obiektywów oraz innego sprzętu mikroskopowego, porównania i przeróbki; szczegółowe opinie na temat różnych mikroskopów, aparatów, adapterów; techniki fotografowania; archiwalne instrukcje i materiały producentów; dobry sprzęt na rynku wtórnym - doświadczenia;
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Biolar - szybka w podstawie

Post autor: eukariont »

Cześć.
Mam pytanie do Was jako tutejszych guru Biolara. Chciałbym dostać się do szybki w podstawie Biolara. Chodzi o tę szybkę bezpośrednio pod kondensorem. Mam dwa cele: 1: chciałbym ją oczyścić - mam wrażenie, że trochę rozprasza światło; 2: chciałbym ją wymienić na szybkę bezbarwną - aktualnie mam niebieską szybkę, która miała sens w przypadku żarówek jako kompensacja ciepłej barwy żarówki, ale w przypadku oświetlania białym LEDem, niebieska szybka niepotrzebnie ogranicza widmo światła.

Do celu 2 mogę mieć dawcę - rozklekotaną podstawę Biolara z białą szybką.
Do celu 1 pewnie mógłbym dostać się od spodu, ale wydaje mi się, że wiąże się to z rozkręceniem mocowania zwierciadła w podstawie, czego nie chciałbym robić z uwagi na niebezpieczeństwo jego rozjustowania (obawiam się, aby po takich zabawach, zwierciadło nadal odbijało światło idealnie pionowo (oczywiście przy założeniu, że aktualnie tak jest :) ); później ponowne jego ustawienie nie byłoby chyba zbyt proste.

I stąd moje pytanie - chciałbym odłączyć tę plastikową płytkę razem z szybką, do której przymocowana jest szybka, aby szybkę wymienić razem z tą płytką. Jak ona jest zamocowana do podstawy? Czy jest do niej przyklejona? Czy jest mocowana na jakiś wcisk? Czy może od spodu są tam jakieś śruby (co by oznaczało, że pewnie trzeba by jednak odkręcać to zwierciadło)?
:)
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Biolar - szybka w podstawie

Post autor: jarud »

Dzień dobry,
Kiedyś wymieniłem to szkiełko bez demontażu całej płytki. Odkręciłem 4 śruby trzymające obudowę lustra i wycisnąłem - na zewnątrz - niebieski filtr. Z filtrem poszedłem do zegarmistrza, który dobrał mi jakieś super szkiełko - berylowe, czy kryształowe. Kosztowało to 10 zł. Potem złożyłem i działa. To nie jest żadna kosmiczna technologia. Jeżeli chcesz być b. dokładny, zrób cienkim flamastrem 4 kreski na bokach obudowy lustra przed demontażem oraz zapamiętaj ew. ułożenie podkładek. Powinieneś bez trudu uzyskać obraz włókna żarówki na matówce umieszczonej na porcie świetlnym. Nawet jeżeli strumień świetlny zmieni odrobinę kierunek, można to wyrównać przy pomocy regulacji kondensora. Ja w ten sposób centruję oświetlenie led umieszczone na porcie świetlnym.
eukariont
Posty: 40
Rejestracja: 18 gru 2019, o 06:32

Re: Biolar - szybka w podstawie

Post autor: eukariont »

Cześć,
Dzięki za odpowiedź! Czyli jednak trzeba odkręcać to zwierciadło. Obawiam się nie tylko przesunięcia ustawienia zwierciadła, ale również ewentualnego jego pochylenia podczas ponownego mocowania. Wtedy wiązka z żarówki przestanie biec w tym samym kierunku co tubus mikroskopu. Zastanawiam się czy efekt opisany w wątku (teczowa-poswiata-na-krawedziach-przyslo ... 48802.html) nie jest właśnie spowodowany takim pochyleniem wiązki.
W ogóle to fajnie by było gdyby ktoś wiedział jak justuje się to zwierciadełko. Są tam dostępne śruby justownicze (przynajmniej na takie wyglądają), ale w takich układach regulacja często nie jest tak intuicyjna jak się wydaje.
Może rzeczywiście spróbuję zrobić jak piszesz. Dzięki :).
jarud
Posty: 491
Rejestracja: 27 cze 2015, o 15:25

Re: Biolar - szybka w podstawie

Post autor: jarud »

Jeżeli odkręcisz i przykręcisz w tej samej kolejności i pozycji, nic nie powinno się zmienić. Te dwie śruby pośrodku służą chyba do justowania, lepiej ich nie ruszać.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość