odzyskiwanie metali szlachetnych z elektroniki. Kilka pytań

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
danielsc1
Posty: 1
Rejestracja: 31 paź 2022, o 10:26

odzyskiwanie metali szlachetnych z elektroniki. Kilka pytań

Post autor: danielsc1 »

witam. Mam na imię Daniel, mam 41 lat mieszkam w Holandii i zakres mojej wiedzy chemicznej mogę określić jako podstawowy, bo w szkole miałem chemie, nawet miałem egzaminy semestralne(podobny poziom do matury) i jakoś zdałem
więc... zajmuje się hobbistycznie odzyskiwaniem metali z elektroniki. Mam bardzo dużo surawca, ale niestety ograniczony dostęp do odczynników. Ponieważ prawo w NL jest bardzo restrykcyjne.
Na chwilę obecną mam Kwas solny 30%, Kwas siarkowy 37%
teraz odzyskuje złoto z elektroniki sposobem opisanym w tym artykule:

Kod: Zaznacz cały

mennicazielona.com/3341-2/
zaskoczyło mnie skuteczność tego, bo po tygodniu czasu w 3 słoikach zatopionych elementów było dużo złotych płatków.
Ale niestety nie wszystkie złoto że styków, pręcików zostało rozpuszczone przez tą miksturę.
Więc mam pytanie do doświadczonych kolegow:
czy wodę utlenioną 3% można zastąpić woda utleniona 11 %?
Analogicznie wtedy nie będę musiał rozpuszczać 2:1 czyli np. 200 ml kwasu i 100 ml wody - w ten sposób wyraźnie obniżam stężenie kwasu do poziomu +-15%.
jakbym zastosował wodę utlenioną 11% to wtedy mógłbym zmieszać np. 200 ml HCI 30% I na przykład około 27 ml wody utlenionej 11%. w ten sposób w znacznie mniejszym stopniu rozcieńcze HCI i wydaje mi się że to będzie bardziej efektowne? czy się mylę?
Bardzo prosiłbym o opinię doświadczonych chemików i ewentualne wskazowki dla zioltodzioba
dziekuje
Załączniki
21 października_edit_195764443603460.jpg
19 października_edit_195866485074277.jpg
Screenshot_20221030_201210.jpg
Screenshot_20221030_201231.jpg
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość