Co przetrwa wojnę atomową

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Co przetrwa wojnę atomową

Post autor: Vinci »

Pewna bakteria Deinococcus radiourans jest najbardzej odpornym na promieniowanie radioaktwne organizmem na Ziemi. Wytrzymuje dawkę promieniowania w wysokości 1,5 mln radów. W porównaniu z człowiekiem, którmu szkodzą dawki wieksze niż 5 radów, a przy 1000 umiera, wyapda na prawdziwego twardzela. Muszka owocowa wytrzymuje 65 000 radów, amerykański karaluch 20 000, a jego niemiecki kuzyn 35 000. Odpornośc karaluchów spowodowana jest prawdopodobnie duzą zawartością intronowego DNA w komorkach, co zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia istotnych genów przez promieniowanie, poza tym karaluchy linieją średnio 1 raz w tygodniu, ich komórki nie dzielą sie wiec nieustannie, a takie narażone są najbardzje na uszkodzenia. Przyczyna wysokiej tolerancji Deinococcus radiourans nie jest znana.
Deinococcus radiourans
1.jpg
1.jpg (5.24 KiB) Przejrzano 396 razy
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Co przetrwa wojnę atomową

Post autor: anik »

Deinococcus radiodurans jak już
Sekretem tej bakterii jest posiadanie niezwykle rozbudowanego i sprawnego mechanizmu naprawiającego uszkodzenia materiału genetycznego powstałe na skutek promieniowania. Ponad połowa z 3100 genów tej bakterii jest zaangażowana w systemy popromiennej naprawy DNA, a ok. 1000 z nich jest charakterystyczne jedynie dla tego gatunku i najprawdopodobniej warunkuje jego niezwykłewłaściwości".
Ponadto D. radiodurans posiada w swojej komórce kilka kopii chromosomu bakteryjnego (od 2 do 10), co sprawia, że za każdym razem, kiedy materiał genetyczny zostanieposzatkowany pod wpływem promieniowania jonizującego, bakteria będzie w staniezłożyć sobie chociaż jedną, zdrową nić.
Podczas naświetlania komórek promieniowaniem jonizującym czy ultrafioletowym, uszkodzeniu bądź zniszczeniu ulegają również poszczególne nukleotydy budujące nić DNAdeinokoki wykształciły mechanizm wyrzucania ich z komórki, żeby nie zostały wkomponowane w nowo odbudowywany genom.
I ostatnia sprawa, czyli powstające w środowisku pod wpływem promieniowania toksyczne związki tlenu (wolne rodniki, nadtlenki itd)w komórkach deinokoków znaleziono bardzo duże ilości enzymów chroniących je przed działaniem tych związków. Np. dysmutaza nadtlenkowa - Deinococcus radiodurans ma jej prawie 50 razy więcej niż E. coli. Ważną rolę spełniają też karotenoidy, które działają jak niszczyciele wolnych rodników.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości