MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
EdyŚka*

MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: EdyŚka* »

Nie wiem czy tylko ja jestem tak tym zdziwiona, ale ostatnio od znajomego lekarza usłyszałam właśnie taki hit, a wcześniej mówiło się przecież o 3-letniej. ehh
Jak dla mnie to stanowczo za dużo by żyć na garnuszku rodziców. Czy mógłby to ktoś potwierdzić?

Z góry wdzięczna EdyŚka*
rigor mortis
Posty: 177
Rejestracja: 7 maja 2007, o 20:56

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: rigor mortis »

Specjalizacja trwa od 4 (medycyna rodzinna) do 6 lat (większość dziedzin). O konkretach możesz poczytać na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego albo ogólnie chociażby na Wikipedii.
Pozdrawiam.
Katrin 18
Posty: 50
Rejestracja: 7 wrz 2007, o 13:57

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Katrin 18 »

Jak wygląda robienie specjalizacji Troche zielona jestem w tym temacie

moderator: Temat wielokrotnie poruszany. Prosze poszukać na forum.
Ostatnio zmieniony 20 wrz 2007, o 17:59 przez Katrin 18, łącznie zmieniany 1 raz.
doktor
Posty: 135
Rejestracja: 30 kwie 2007, o 10:19

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: doktor »

Edy&#x15Aka* pisze:Nie wiem czy tylko ja jestem tak tym zdziwiona, ale ostatnio od znajomego lekarza usłyszałam właśnie taki hit, a wcześniej mówiło się przecież o 3-letniej. ehh
Jak dla mnie to stanowczo za dużo by żyć na garnuszku rodziców. Czy mógłby to ktoś potwierdzić?

Z góry wdzięczna EdyŚka*
Czyli jesteśzdziwiona Jola )

Cóż w tym dziwnego , tak jest co najmniej od 1945 r.

6 lat studiów, 13 m-cy stażu , LEP(jak nie zdasz to zasiłek), po zdanym LEPie jak sie dostaniesz to specjalizacja.
Najkrótsza to obecnie 4 lata medycyna rodzinna. Wielkszość trwa 5 lat. Zabiegowe trwaja 6 lat.
Niektóre podspecjalizacje to dodatkowo 2,5 roku.
Oczywiscie po kazdym etapie egzamin(bardzo trudny, +jezyk obcy).
Jak nie zdasz toabarot".

Na stazu dostajesz 1250 zl na rekę. Jestes half-doctor, bez prawa do wypisaywania recept, zwolnien i wykonywania zawodu. Po LEPIE(jak zdasz) masz prawo wykonywania zawodu, jestes juz lekarzem.
W ciagu 3 lat od ukonczenia stazu i otzrymania prawa wykonywania zawodu musisz rozpoczac specjalizacje.

Zdajesz albo na rezydenture( tam ok 1250 zl na reke przez 4-6 lat) albo etat(jak ci sie uda, pensja do dogadania z dyrekcja) , albo czesc etatu(np 1/10) , albo wolontariat(0 zł).

Dorabia sie głównie w pogotowiu i na dyzurach. To sa tak naprawde głowne zrodla dochodu dla specjalizujacego sie lekarza. Od 2009 r. juz sobie wpogotowiu nie dorobisz.
Zostaja dyzury asystujace(bo nie jestes specjalista), a tam ok 200-250 zl za duzur.

Mozna tez dorabiac sobie w poradniach itd.

Jak popracujesz fest to te 2000-3000 zl na łapke masz.Praca fest oznacza podpisanie klauzul opt-out i zgode na ciągłą prace np 36 godzin wmartwym ciągu".

Jakies pytania
Mateusz
Posty: 145
Rejestracja: 21 kwie 2007, o 12:50

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Mateusz »

Słyszałem, że specjalizacja z chirurgii ma być wydłużona do 8,5 roku. Czy to prawda?

Jak jest teraz z prywatnym gabinetem. Nadal można go otworzyć po specjalizacji I stopnia, czy trzeba mieć już II stopnia?
Ramone
Posty: 216
Rejestracja: 27 mar 2007, o 19:53

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Ramone »

Czy jak się za pierwszym razem nie zda LEP-u to koniec czy ma się jakieś poprawki / coś takiego?
doktor
Posty: 135
Rejestracja: 30 kwie 2007, o 10:19

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: doktor »

1.Nie słyszałem o tym aby ktos chciał jeszce wydłuzac chirurgie. Dłuzej juz sie nie da chyba
I tak podspecjalizacje trwaja min 2.5 roku.
Nie ma juz I i II stopnia. Teraz sa spec. jednostopniowe.
Kiedys bylo tak ze po I (ok 3 lat) miales tytul np lek med internista. Dzis robisz wszystko w jednym ciagu i dopiero po 4,5,6 latach masz np. lek med spec. interna.
Gabinet mozesz otworzyc nawet wtedy gdy nie masz specjalizacji (jestes w trakcie). Tylko kto do niego przyjdzie Jak mam Ci zaplacic 50 zl to wole isc do profesora i dac mu 100 zł.

2. jak nie zdasz lepu w sesji jesiennej to zdajesz w wiosennej(pół roku później, w przerwach miedzy kolejnymi lepami nie dostajesz zadnych pieniedzy, stazowe dostajesz tylko przez te 13 m-cy stazu od 1 X do 31 X nastepnego roku), jak nie w wiosennej to w jesiennej. i tak chyba max do 3 razy.a potem jakies egzaminy weryfikujace ale na 100% nie wiem.
Nie ma poprawek, czekasz do kolejnej sesji.

A propos stażu. Wiele osób po skonczonych studiach zaczyna staz albo i nie. Podejmuje jakas prace, np wyjezdza za granice podreperowac finanse. Po kilku latach wracaja zaczynaja staz , zdaja lep i zaczynaja specke l

A propos LEP-u , to jest to bardzo trudny egzamin, ktorego zdawalnosc sukcesywnie spada.
Z lepem wiaze sie wiele kontrowersji i slyszalem ze ma byc wprowadzona mozliwosc zdawania 4 razy w roku, co skrociloby czas bezczynnosci.
Czyli przed 2 sesjami można by zdawac lep 2 razy.

Czy zmiany wejda w zycie? Trudno powiedziec. Za tym musialyby isc duze zmiany organizacyjne, a to nie jest proste, w machinie lepu pracuje masa osób.
lung
Posty: 606
Rejestracja: 26 sie 2007, o 14:05

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: lung »

Ta.wszyscy zapowiadaja ze zniosą LEP. znoszą go juz od 10 lat hm.
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Andzia »

W sumie chyba nie byłabym za zniesieniem tego LEPu, bo tak się głębiej zastanowić. to chyba o czymś on świadczy, kiedy jest zdany, a kiedy przegrany.

Co do specjalizacji - 6 lat się robi dajmy na to anestezjologię.

Pytanie do Doktora - co uważa Pan o pracy w tej specjalizacji? Jak wiadomo teraz na wezwania mają jeździć tylko ratownicy i powstaje oddzielna gałąź w formie medycyny ratunkowej. Ale jak to jest, bo interesuje mnie właśnie taka specjalizacja (jeśli medycyna).
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: damian552 »

też kiedyś chciałem być anestezjologiem, co prawda bardzo ciężka praca wiem bo moja mama jest pielęgniarka anestezjologiczną. teraz bardziej interesują mnie ząbki dlatego chciałbym zostać stomatologiem i może specka z chirurgi szczękowo twarzowej
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Andzia »

damian552 pisze:pielęgniarka anestezjologiczną
Moja też.
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: damian552 »

a co do tego lepu to znam lekarza stomatologa a własciwie lekarke, która studia chyba ukończyła w Wlk. Brytani (nie jestem pewien) i tam już jakiś czas pracowała jako lekarz. Gdy przyjechała do Polski musiała zdać LDEP i problemem był dla niej język ona umie bardzo dobrze Polski ale ma zamało czasu żeby na te pytania odpowiedzieć. Poprostu dłużej jej schodzi pisanie i czytanie, chociaż naprawde zna polski dobrze. Zdawała LDEP juz 2 razy.

I moaj ciocia twierdzi (lekarz stomatolog) , że najgorsze jest, że nie wiadomo co z takimi ludzmi robić, bo choc wcześniej już leczyłą teraz nie moze wykonywac tego zawodu w Polsce.

Troche to beznadziejne.
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: MEDYCYNA - 6 lat specjalizacji?

Post autor: Andzia »

No tak, ale nikt nie ma w Polsce świadectwa JAK uczyła i czy się do tego nadaje. Takim świadectwem u nas jest właśnie LEP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości