Uwaga przyszli maturzyści,

Pomoc w przygotowaniu do matury ze wszystkich przedmiotów i zakresów. Najnowsze arkusze i klucze do matur. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: mila1301 »

Minister Edukacji Narodowej już myśli o kolejnych zmianach. Tym razem mogą dosięgnąć przyszłych maturzystów, a konkretnie chodzi o maturę z jęz. polskiego.
"Rzeczpospolita": Minister edukacji chce od przyszłego roku zmienić maturę z polskiego. Uczniowie nie zdadzą jej bez czytania lektur, które tydzień temu szef resortu zatwierdził.
Minister Ryszard Legutko tłumaczy, że obowiązujące obecnie prezentacje, czyli przedstawiane przez maturzystów wcześniej opracowane tematy, dają duże pole do nadużyć. Uczniowie je nawet kupują i sprzedają. Rozważa się więc zastąpienie prezentacji egzaminem sprawdzającym znajomość lektur.

Zmianie miałby też ulec egzamin pisemny z języka polskiego. Mają się w nim pojawić zadania gruntownie sprawdzające wiedzę o literaturze. Resort przygotowuje także program dla szczególnie uzdolnionych uczniów. Mieliby oni uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pracowników uczelni. Szczegóły są dopracowywane.
Czyżby nowy minister chciał iść w ślad za swym poprzednikiem i wzbudzać nowe kontrowersje
Co myślicie o tym pomyśle?
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: agatha_89 »

Przepraszam,zle te zmiany sa juz ustanowione? Wchodza od tego roku? Że niby w tym roku na maturze będe zdawać egzamin z znajomości lektur ? To już zatwierdzone?
Awatar użytkownika
mila1301
Posty: 344
Rejestracja: 11 maja 2007, o 16:35

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: mila1301 »

Nie martw się, na razie ta ustawa jest w trakcie przygotowywania, ale może wejść w życie prawdopodobnie od przyszłego roku, więc jeśli roku szkolnym 2007/08 zdajesz maturę nie powinno cię to dosięgnąć
Awatar użytkownika
Claudia
Posty: 488
Rejestracja: 30 lip 2007, o 19:22

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: Claudia »

To prawda, że niektórzy kupują pracę ale po prezentacji są jeszcze zadawane pytania i od razu wiadomo kto nie czytał w ogóle lektur. U mnie nauczycielka to zadawała takie pytania ze znajomości lektur, że 3 osoby odpadły.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: biolga »

Ja rozmawiałam z egzaminatorką, która powiedziała, że to od razu widać, że kupił prezentację. Nawet jeśli się zapoznał z jej treścią i opowiada przykładowo o Freudzie, to jak zapyta się koim on był to jest klops
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: Guru »

Prezentacje na j. polski to najwieksza durnota jaka mozna bylo wymyslic i powinni to jak najszybciej zlikwidowac i wprowadzic cos normalnego, najlepiej przywrocicstara mature ktora przynajmniej sprawdzala wiedze a nie cwaniactwo kto taniej kupi lepsza prezentacje. Zreszta wypowiadalem sie juz o tym dosyc ostro w innym temacie.
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: agatha_89 »

Ja uważam,że kupowanie prezentacji to żadna sztuka, przeciez trzeba coś jeszcze na ten temat wiedzieć, by dostać chociaż to wymagane minimum punktowe. Pozatym równiez rozmawiałam z egzaminatorem i poiwedział, że nie jest trudno rozpoznac osobę któa kupiła pracę. Szkoda,że ludzie w dzisiejszych czasach są oszustami, to przykre tym bardziej jak inni sami uczciwie pracują.
karpelek
Posty: 12
Rejestracja: 24 lip 2007, o 00:50

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: karpelek »

taka matura będzie obowiązywały chyba tylko nowe roczniki, które będa przychodzić do liceum. Nie można wprowadzać zmian w czasie toku nauczania.
arek(z)
Posty: 136
Rejestracja: 30 lis 2006, o 16:07

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: arek(z) »

karpelek, najlepszym przykładem tego, że nie można wprowadzać zmian w toku nauczania jest rok poprzedni
Oczywiście prezentacja ustna to bzdura i nie powinno tego być. Jak najbardziej popieram ten egzamin ze znajomości lektur. Żadna kontrowersja.
Ogólnie widać, że p. Legutko to porządny facet. Jednak jego minusem jest to, że wystraszył się ekskomuniki ze strony kleru przy debacie n/t oceny z religii. No i trzeba też pamiętać, że w rządzie Tuska (o ile taki nadejdzie) na pewno go nie ujrzymy.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: DMchemik »

JA POPIERAM TAKA MATURE, JAKA JA ZDAWALEM W 2002 ROKU, NAJPIERW DAWALEM NAUCZYCIELOM MATERIALY, Z KTORYCH SIE UCZYLEM, I PO PROSTU MOWILEM DO RZECZY, POTEM ODPOWIADALEM NA ZACZEPKI NAUCZYCIELI, A JAKIS PLAKAT CZY INNE WYMYSLY TO JUZ DLA MNIE JEST MALO POWAZNE.
Awatar użytkownika
dawidw
Posty: 797
Rejestracja: 10 mar 2007, o 17:39

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: dawidw »

Jeżeli ta ustawa zostanie zatwierdzona, to na pewno nie wejdzie od roku 2007/2008.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: DMchemik »

heh, bylem dzisiaj odwiedzic dawne liceum i podczas rozpoczecia dyrektor zapowiedzial, ze zajecia dodatkowe beda wliczane do sredniej, tzn. lacina i religia. [/fade]
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

Re: Uwaga przyszli maturzyści,

Post autor: agatha_89 »

no, zgadza się, trabili juz jakis czas temu w tv,że religia będzie wliczna do średniej, co do filozofii to nie wiem, bo nie mam takiego przedmiotu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość