Problem z genetyką - zadanie

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
ThaMaster
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:07

Problem z genetyką - zadanie

Post autor: ThaMaster »

Witam,

Czy ktoś z Was mógłby mi pomóc w tych zadaniach?

1. Włosy rude u człowieka są cechą recesywną, przedstaw możliwe genotypy rodziców, z których dziecko będzie miało włosy rude.

2. Krzyżujące się organizmy, których rodzice byli homozygotami o parze przeciwstawnych cech wydają potomstwo. Jakie będzie rozczepienie cech?


Proszę o pomoc
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: Ewita »

Ad 1) jeżeli allel recesywny b odpowiada za rude włosy to genotypy rodziców mogą być np.:
Ab i Ab wówczas potomnie musi przejść b i b aby dziecko bylo rude
bb i bb - wtedy jasne jest jako słońce przechodzi b i b = dziecko rude
Ab i bb - jeśli przejdzie b i b = dziecko rude
bo jeżeli np A i b to dziecko nie będzie już rude lecz na przykład blond.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: malgosi35 »

B -
b - rude
bb - rude
Bb i Bb - dzieci BB, 2 Bb , bb
bb i bb - dzieci bb
Bb i bb - dzieci Bb i bb

2.

Homozygoty o przeciwstawnych cechach dają nierozszczepiające się jednolite potomstwo

AA.*aa

F1
Aa - wszystkie, bez rozszczepienie


Ewita nie mieszaj liter
Ewita
Posty: 168
Rejestracja: 23 mar 2007, o 20:09

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: Ewita »

malgosi35 pisze:Ewita nie mieszaj liter
Ach racja zamiast dużego A powinno być duże B
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: malgosi35 »

No właśnie. Ten się nie myli, co nic nie robi
ThaMaster
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2007, o 16:07

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: ThaMaster »

Ok. Dzięki wielkie za pomoc!

Zeby nie zakładać nowego tematu napiszę znów tu. Mam jeszcze taki drobny problem.

Powiedzmy, że połączę Homozygote Blizzarda (gen recesywny) z Homozygotą Mack Snow (gen kodominujący) co wyniknie z potomstwa?
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: shetanii »

W zadaniu drugim jest pytanie o pokolenie F2 a nie F1 !

Rodzice: AA x aa
Krzyżujace się organizmy: Aa x Aa
Potomstwo AA, Aa, Aa, aa
ThaMaster pisze:Powiedzmy, że połączę Homozygote Blizzarda (gen recesywny) z Homozygotą Mack Snow (gen kodominujący) co wyniknie z potomstwa?
Powstałe osobniki bedą fenotypowo wygladaly jak Mack Snow, ale bedą nosicielami genu Blizzarda
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: malgosi35 »

Faktycznie dokładne czytanie ma jednak przyszłość
Dzieki za korektę

Przy kodominacji forma heterozygotyczna ma charakter pośredni między formami homozygotycznymi.
Np. u groszku czerwone * białe = rózowe

W tym przypadku nie wiem jakiego gatunku dotyczy i jaki jest pośredni fenotyp.
uniq
Posty: 1
Rejestracja: 25 gru 2007, o 21:48

cd. wątku

Post autor: uniq »

malgosi35 pisze:B -
b - rude
bb - rude
Bb i Bb - dzieci BB, 2 Bb , bb
bb i bb - dzieci bb
Bb i bb - dzieci Bb i bb

2.

Homozygoty o przeciwstawnych cechach dają nierozszczepiające się jednolite potomstwo

AA.*aa

F1
Aa - wszystkie, bez rozszczepienie


Ewita nie mieszaj liter

3) Mam pytanie, które ciągnie ten wątek. Jaki kolor włosów ma jedno z rodziców jeżeli wiadomo, że potomek ma włosy rude, a drugie z rodziców ma włosy blond?

4) Włosy jasne są cechą recesywną. Jaki kolor włosów ma jedno z rodziców, jeżeli wiadomo że potomek ma włosy blond (zaznaczę ciemny blond), a drugie z rodziców ma włosy blond (zaznaczę jasny blond). Z podręcznika wiem, że jeżeli oboje rodzice mają włosy jasny blond to potomek max. może mieć włosy ciemny blond.
shetanii
Posty: 226
Rejestracja: 25 lip 2007, o 23:19

Re: Problem z genetyką - zadanie

Post autor: shetanii »

uniq pisze:3) Mam pytanie, które ciągnie ten wątek. Jaki kolor włosów ma jedno z rodziców jeżeli wiadomo, że potomek ma włosy rude, a drugie z rodziców ma włosy blond?
Nie wiadomo
Kolor rudy jest recesywny, czyli może się ukryć pod każdym innym kolorem przyu genotypie Bb, lub rodzic może być rudy przy genotypie bb

W rzeczywistości dziedziczy się to zapewne inaczej, ale tu brane jest jako krzyżówka dwugenowa, z dwoma kolorami włosów
uniq pisze:4) Włosy jasne są cechą recesywną. Jaki kolor włosów ma jedno z rodziców, jeżeli wiadomo że potomek ma włosy blond (zaznaczę ciemny blond), a drugie z rodziców ma włosy blond (zaznaczę jasny blond). Z podręcznika wiem, że jeżeli oboje rodzice mają włosy jasny blond to potomek max. może mieć włosy ciemny blond.
Zapewne trzeba tu rozpisać tabelkę dla cech ilościowych

Niestety straciłam już swój podręcznik, ale w operonie dla klasy 3 jest tabelka dziedziczenia kolorów kwiatów od czerwonego, przez róże do białego z tego co pamietam. Trzeba to przełożyć na odcienie włosów
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości