Referaty, prace, prezentacje i projekty związane z ekologią

Jak chronimy środowisko w Polsce i na świecie. Co możemy zmienić na płaszczyźnie ekologii? Pomysły, projekty, pytania dotyczące ochrony środowiska.
Pawe³

Referaty, prace, prezentacje i projekty związane z ekologią

Post autor: Pawe³ »

Witam.
Chciałbym się zwrócic z prośbą do was o jakiekolwiek materiały jakie posiadacie, której pomogły by mi w naspianiu pracy na temat : Srodowisko moich marzeń! Ew. jeśli ktos miałby podobna prace i mogłby mi ją udostepnic.
Równiez materiały o spalarni śmieci byłyby bardzo pomocne.
Jest to sprawaŻycia i smierci
Będe bardzo wdzieczny za kaŻdą pomoc!
z góry dziekuje!
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Iwus »

Gość pisze:Równiez materiały o spalarni śmieci byłyby bardzo pomocne
ZUSOK W Warszawie

od siebie dodam
bardzo nowoczesny budynek[nawet smród do wytrzymania],dobre technologie.Monitoring gazów odlotowych.Ze spalonych odpadów uzyskuje się energię cieplną.Nasz kochany prezydent miasta chciał ją zamknąć bo przynosiła mu straty:!:

Co dokładnie chcesz wiedzieć to pytaj.

Gość pisze:Srodowisko moich marzeń
Tutaj możesz pofantazjować.ćzy to takie trude ?
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Guru »

Iwus pisze:Tutaj możesz pofantazjować.ćzy to takie trude ?
to samo mialem pisac.
co jak co ale taki temat jest bardzo otwarty na wszelkie przyrodnicze fantazje, i chyba nalezy do prostych.
Pawe³

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Pawe³ »

wiecie temat niby prosty. Kluczowym elementem w tej prayc ma być przedstawienie jakiegoś ciekawego pomysłu Mieszkam w gmini ok 10000 mieszkańców i chcciałbym w moim projeckie przedstawic spalarnie smieci, z której pozyskiwano by i energie cieplna do ogrzeania domow i energie elektryczną A wokół spalarni byłby ogród botaniczny w celu wchłaniania CO2 itd itp co o tym myslicie?
Tylko jak to ubrać w słowa odpowiednio :( macie moŻe jakieś prace podobne do tego, Żebym mogl sie chcoaz wzorowac

p.s ew jeśli ktoś napisałby taką prace, i wystawił np na allegro za umowną sumę. :-D wiem wiem jestem len. ale jakos nie moge zacząć
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Iwus »

Go&#x15B&#x107 pisze: Mieszkam w gmini ok 10000 mieszkańców i chcciałbym w moim projeckie przedstawic spalarnie smieci, z której pozyskiwano by i energie cieplna do ogrzeania domow i energie elektryczną.
Musisz zadać sobie pytanie jakiego rodzaju były by te odpady.Te pochodzące z domów jednorodzinnych nie nadają się na ogól do spalenia,dobre są z tzw wysokiej zabudowy,usługi.
Czy ma to byc projekt z wszystkimi rzutami i obliczeniami technicznymi,czy tylko koncepcja.
Go&#x15B&#x107 pisze: A wokół spalarni byłby ogród botaniczny
Zdecydowanie nie,lepszy będzie las jako tzw zieleń izolacyjna.według przepisów 10 m szerokości.
wiem wiem jestem len. ale jakos nie moge zacząć
Tak leń z ciebie ale koncepcję już masz.
Pawe³

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Pawe³ »

myslę, Że to raczej ma być tylko koncepcja ale nieco bardzoej rozbudowana. Choć właściwie stawiał bym jednak na projetkt bardziejtechniczny i rozbudowany.
Sam nie wiem co wybrać :/

Iwus jesli masz jeszcze jakieś pomysły, to bardzo prosze :) będe bardzo wdzięczny!
Wiecie jestem w 3 klasie gim i napewno nie mam takiej wiedzy jak Wy. Wiec wszelka krytyka inaprowadzenie mnie mile widziana
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Iwus »

Go&#x15B&#x107 pisze:Wiecie jestem w 3 klasie gim
A temat wygląda na pracę magisterską.
Ja mogę ci zaproponowaćOcena stanu gospodarki odpadami w danej gminie."
Co i jak robi się w twojej gminie,jak się segreguje odpady i zwróc uwagę na baterie(powinno się segregować a niestety rzadko to się robi).Pomocna może być ustawa o odpadach(dostępna w internecie ).Musisz pokreślić co trzeba w tej dziedzinie zmienić (a tu możesz pofantazjować.I jak ci się pomysł podoba,jak dla mnie prostrzy.
Go&#x15B&#x107 pisze:stawiał bym jednak na projetkt bardziejtechniczny i rozbudowany
To będzie bardzo trudne.
Pawe³

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Pawe³ »

nie nie musze pisac na ten konkretny temat! Jako jedyny ze szkoły biore udział w jakimś tam konkursie. niby za moje osiągniecia :P Gdzie włąsnie kazdy pisze na ten temat :/ Naprawde temat wydaje siębrdzo prosty, alee.
Napisałe 3 zdania dopiero :P nie moge coś ułoyć wstepu do tej pracy zaczac jest najtrudniej :/
Pawe³

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Pawe³ »

Skrobnełem cześc wstępu na szybko Nie mam zbytlekkiego pióra", wiec moze on się wam wydać banalny i głupi. no ale pozwolilem sobie zamiescic go tu:

Zanieczyszczone powietrze, skaŻone wody i gleby. Choroby ludzi, obumierająca fauna i flora, „zasypujące” nas zewsząd śmieci. Tak moŻe wyglądać juŻ wkrótce moja najbliŻsza okolica jeśli nie podejmie się odpowiednich działań zapobiegających bezmyślnemu postępowaniu ludzi! W mojej gminie jak i w wielu innych miejscach w Polsce, prowadzone są działania, które mają na celu poprawę obecnego stanu środowiska naturalnego. Są one prowadzone z róŻnym skutkiem, czasem lepszym czasem gorszym, ale jednak Żadne z nich nie prowadzi do wg. mnie . jednego z najwaŻniejszych celów-całkowitego usunięcia śmieci!


i dalej zacal bym gadke z tym ze w Polsce nie dziala jeszcze na dobra sprawe zadna spalarnia smieci, taka jak np w Danii czy w inncyh krajach Unii
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Iwus »

słowo śmieci zastąp odpadami,tak jest bardziej naukowo.
Pawe&#x142 pisze:jednego z najważniejszych celów-całkowitego usunięcia śmieci
nie ma technologi bezodpadowej,nigdy nie usuniemy odpadów dąży się natomiast do ich minimalizacji.
ewe_nt

Referaty i prezentacje związane tematycznie z ekologią

Post autor: ewe_nt »

Piszę pracę do szkoły na temat ekologi, pt.Człowiek w zgodzie z naturą". Chciałabym was prosić o drobne sugestie, co waszym zdaniem powinno znajdować w takiej pracy, by zaciekawiła :) Z góry dziękuję.
Pawe³

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Pawe³ »

sory ze odswiezam, ale wkoncu napisalem ta pracke w ten łikend :-D i jesli chcialby ktos wyrazic swoja opinie.
nie zdazylem zrobic jeszzce przypisow i bibliografi. ale to potem

"Srodowisko moich marzen - czytajcie :P
„Krajobraz jest ukochanym obliczem matki-ojczyzny. Im piękniejszym jest jego widok, tym silniej kochać będziemy ojczyznę, której jest obrazem. Ta piękność powinna być wielką troską patrioty, tak jak była wielką jego wychowawczynią. Nie tylko posągi stawiając, wychowujemy ludzi, ale takŻe szanując kamienie ziemi rodzimej” -pisał wybitny myśliciel i wychowawca J. Ruskin
Od początku historii ludzkich poczynań konieczność zaspokajania Życiowych potrzeb zmuszała człowieka do korzystania z zasobów przyrody i dokonywania w niej zmian. Jednak intensywność tego zawłaszczenia zwiększała się odpowiednio do wzrostu potrzeb człowieka. A potrzeby te, rosły stale, choć w róŻnym tempie. Rozmiar wykorzystania zasobów wiązał się z poziomem kultury materialnej i duchowej. Przez lata utrwalał się eksploratorski i konsumpcyjny stosunek do przyrody, działalność dewastacyjna zaś doprowadziła do trwałych i niekiedy powaŻnych, acz nieświadomych zniekształceń środowiska. Przełom w intensywności korzystania z zasobów przyrody nastąpił w XIX w wraz z rozwojem techniki oraz znacznym wzrostem populacji ludzkiej. Skutki tej rabunkowej gospodarki były coraz bardziej widoczne i odczuwalne przez człowieka erozje gruntów, pustynnienie, lokalne zmiany klimatu, brak czystej wody, wymieranie gatunków świata zwierzęcego i roślinnego stały się kosztami postępu i zachłanności. Dlatego teŻ człowiek zaczął dąŻyć do ochrony tego co go otacza.
Dopiero w ustawie z 31 stycznia 1980r. o ochronie i kształtowaniu środowiska ujęto pierwszą w polskim prawie definicję całościową środowiska, która eliminowała z zakresu tego pojęcia wszystkie wartości pochodzenia poza przyrodniczego
W najnowszym zaś z polskich osiągnięć normatywnych , ustawie z 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska, określa się środowisko jako ogól elementów przyrodniczych, w tym przekształconych w wyniku działalności człowieka, a w szczególności powierzchnię ziemi, kopaliny, wody, powietrze, zwierzęta i rośliny, krajobraz oraz klimat . Dzisiaj chodzi więc o to, aby wpływ człowieka na środowisko nie naruszał zasadniczych praw przyrody, by nie pogarszać warunków biologicznych Życia człowieka, a pogorszone naprawić.
Jest więc człowiek jedynym podmiotem, który wobec wszystkiego co go otacza, musi rozumieć swoją rolę konsumenta, swoją rolę podmiotu niszczącego i swoją rolę ochronną, niezaleŻnie od tego, czy motywem tej ochrony jest znowu potrzeba spoŻycia czy ludzka potrzeba zachowania tego co pierwotne, piękne i niepowtarzalne, czy ochrona zdrowia i Życia, czy jego religijna wobec natury postawa.

Problematyka zasad postępowania z odpadami, ich unikania, ograniczania, gospodarowania i unieszkodliwiania jest integralnie związane z ochroną Życia i zdrowia ludzi oraz ochroną środowiska, niŻ inne stany zgodne z zasadą zrównowaŻonego rozwoju. Koncepcja ta nakazuje traktować środowisko jako wartość w procesie produkcji na równi z kapitałem i pracą. Głośną ideą zrównowaŻonego rozwoju jest racjonalność uŻytkowania środowiska, które z jednej strony zmierza do oszczędzania zasobów nieodnawialnych, a z drugiej kreuje moŻliwość odtwarzania się zasobów i która zapewnia ludziom środowisko bezpieczne, nie zdegradowane poza granice jego odporności.
¦rodowisko moich marzeń, to środowisko w którym zasoby postępowania z odpadami, ich unikaniem, ograniczeniem, gospodarowaniem i unieszkodliwieniem nie jest złoŻonym problemem.
Jeśli pominąć świat natury, odpady będą istnieć zawsze, nie ma jednak powodu, aby byłe bardziej toksyczne, czy mniej nadające się do ponownego wykorzystania niŻ to konieczne.
Odpady podzielić moŻemy na niebezpieczne i komunalne. Odpady niebezpieczne to odpady naleŻące do kat. A to tj. odpady medyczne i weterynaryjne, środki farmaceutyczne i leki, sole hartownicze zawierające cyjanki Żywice, kleje itd.
Odpady komunalne zaś to odpady powstające w gospodarstwach domowych lub podobnych do nich.
W ustawie rozróŻniono określenie odzysku i recyklingu. Przez pierwsze rozumiane są wszelkie działania nie stwarzające zagroŻenia dla Życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, bądź teŻ prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii. Natomiast recykling to taki odzysk, który polega na powtórnym przetworzeniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w celu uzyskania tych substancji bądź materiałów o przeznaczeniu pierwotnym.
Do sposobów zapobiegania wprowadzenia odpadów do środowiska jest:
1. Profilaktyka.
2. Minimalizacja i redukcja.
3. Wielokrotny uŻytek.
4. Odzysk i powtórne wykorzystanie.




Natomiast do sposobów zagospodarowania odpadów stałych:
1. Kompostownie.
2. Spalarnie śmieci.
3. Recykling (wykorzystanie surowców wtórnych i przemiał).
4. Składowanie na wysypisku.

Profilaktyka polega na zapobieganiu wprowadzaniu takich materiałów, które nie mogą być ponownie wykorzystane. Profilaktyka jest obowiązkiem wszystkich, a czysta produkcja i czyste technologie muszą się stać regułą. Jednak jeŻeli nie da się zapobiec powstawaniu odpadów u samego źródła, to naleŻy ściśle przestrzegać hierarchii innych działań tj. :
Minimalizacja i redukcja, tzn. m.in. optymalne ograniczenie stosowania niebezpiecznych materiałów, których nie moŻna wyeliminować. Ponadto producenci mogą oferować, zaś konsumenci wybierać produkty luzem lub bez opakowań. Np. lekkie szklane butelki na mleko wielokrotnego uŻytku. Natomiast wielokrotny uŻytek to ponowne wykorzystanie materiałów czy produktów o zminimalizowanej ilości składników i materiałów o minimalnych właściwościach niebezpiecznych. Np. szklane butelki mogą, być przed rozbiciem uŻyte średnio 30-35 razy.
Odzysk i powtórne wykorzystanie, ponowny przerób materiałów juŻ uprzednio wykorzystanych maksymalną ilość razy do wytworzenia nowych, niekoniecznie takich samych produktów.
-makulaturę moŻna przerobić na nowy papier, a takŻe na materiał dźwiękochłonny
-wyrzucone butelki PET da się przerobić na piłki tenisowe lub wykładzinę podłogową
-odpady organiczne nadają się na kompost itd.
-natomiast szkło moŻe być przetopione dalszą ilość razy

Spalanie śmieci w spalarniach to mój pomysł na to aby chociaŻ zbliŻyć się do środowiska z moich marzeń, choć ekolodzy nie są przekonani do tej metody twierdzą, Że utylizacja odpadów poprzez spalanie jest szkodliwym sposobem pozbywania się odpadów gdyŻ podczas spalania powstaje bardzo duŻo toksycznych substancji, których usunięcie jest niezwykle kosztowne i trudne, a są to przede wszystkim dioksyny i furany nie występujące w naturze, a które po wchłonięciu do organizmu nie są w nim rozkładane. JednakŻe ostatnio spalanie wraca do łask poniewaŻ w pewnych wypadkach (wysoka temperatura, odpowiednie komory ciśnieniowe i wstępna selekcja odpadów) moŻe minimalizować niekorzystny wpływ na środowisko – tzw. energetyczny recykling.
Wybrałem spalanie śmieci poniewaŻ istniejący obecnie styl Życia sprzyja lawinowo narastającej ilości stałych odpadów komunalnych (ok. 300 – 320 kg/1osobę/rok).
Główną przyczyną tego stanu rzeczy są opakowania jednorazowego uŻytku, torby i woreczki na zakupy i inny drobny sprzęt. W tej grupie odpadów komunalnych dominującym materiałem są tworzywa sztuczne dla których przyroda nie ma wypracowanych metod biodegradacji (ok. 15%). Obok tworzyw sztucznych takŻe papier zajmuje znaczną pozycję w odpadach komunalnych (ok. 25%). Dalsze grupy odpadów komunalnych to tekstylia (ok.4%).
Wszystkie te grupy odpadów cechuje ich palność o znacznej wartości opałowej.
Spalanie odpadów w spalarniach jest często nazywane recyklingiem III lub IV rodzaju, ze względu na energetyczne wykorzystanie odpadów jako paliwa. Recykling III rodzaju – to energetyczne wykorzystanie odpadów jako paliwo po wstępnym ich przetworzeniu na paliwo ciekłe bądź gazowe lub stałe. Recykling IV rodzaju to bezpośrednie spalenie odpadów po ewentualnym ich rozdrobnieniu. Spalenie ma wiele wad, ale równieŻ zalety takie jak chociaŻby wykorzystywanie spalarni jako elektrownię cieplną tzn. uzyskiwać jednocześnie prąd i ciepło.
Większość naukowców uwaŻa, Że spalanie odpadów jest jedynym globalnym rozwiązaniem problemu śmieci, bowiem ten specyficzny „recykling” nie wymaga sortowni oraz mycia i oczyszczania odpadów.
Społeczne obawy przed spalaniem odpadów komunalnych w specjalnych spalarniach łączą się z regułą z brakiem znajomości ich budowy i technologią spalania w nich realizowanych.
O tym, Że spalanie odpadów zaczyna być jednak coraz powszechniejsze świadczy udział odpadów podlegających spalaniu w poszczególnych krajach, i tak:
Szwajcaria 80%
Dania 65%
Szwecja 44%
Holandia 40%
Niemcy 36%
Belgia 35%
Austria 20%
O akceptacji społecznej decyduje uświadomienie o zaletach spalarni a takŻe atrakcyjna forma architektoniczna. ¦wiadczy o tym najlepiej spalarnia w Wiedniu w dzielnicy Spittelau, którą dzisiaj chwalą się wiedeńczycy. Ja natomiast by uatrakcyjnić „swoją” spalarnię, zdecydował bym się na budowę wokół niej parku zieleni ze specjalnie dobranymi gatunkami roślin, które to doskonale pochłaniałyby dwutlenek węgla powstający w wyniku spalania śmieci. Park ten równieŻ słuŻyłby jako miejsce gdzie mogłyby się odbywać lekcje ekologii dla uczniów pobliskich szkół.
Zdaję sobie sprawę, Że koszt budowy takiej spalarni jest ogromny, lecz za ochronę środowiska trzeba niestety coraz więcej płacić. UwaŻam jednak, Że ta metoda utylizacji odpadów jest najefektywniejsza i najbezpieczniejsza dla środowiska a przecieŻ to jest najwaŻniejsze.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: "¦rodowisko moich marzeń"

Post autor: Iwus »

Odpady podzielić możemy na niebezpieczne i komunalne
jesteś pewien te z przemysłu to jakie byłyby?
Niebezpieczne ,inne niż niebezpieczne, komunalne.

Większość naukowców uważa, że spalanie odpadów jest jedynym globalnym rozwiązaniem problemu śmieci, bowiem ten specyficzny „recykling” nie wymaga sortowni oraz mycia i oczyszczania odpadów
co do tego to nie jestem przekonana. No i znowu mamy śmieci, zastąp je odpadami.
Termiczne unieszkodliwianie[spalanie i piroliza] nie mają nic wspólnego z recyclingiem,mylisz pojecia.

W tej grupie odpadów komunalnych dominującym materiałem są tworzywa sztuczne dla których przyroda nie ma wypracowanych metod biodegradacji (ok. 15%). Obok tworzyw sztucznych także papier zajmuje znaczną pozycję w odpadach komunalnych (ok. 25%). Dalsze grupy odpadów komunalnych to tekstylia (ok.4%).
zapomniałeś o szkle którego niestety może być nawet do 40%.Jeśli powołujesz się na jakieś statystyki to podaj na jakie np według .skład morfologiczny odpadów

Jeśli pominąć świat natury, odpady będą istnieć zawsze, nie ma jednak powodu, aby byłe bardziej toksyczne, czy mniej nadające się do ponownego wykorzystania niż to konieczne.
Trzeba uświadomić sobie ,że odpady będą nas zawsze otaczać.Należy dążyć do minimalizacji związków niebezpiecznych,oraz stosować takie produkty które łatwo ulegają biodegradacji.

A teraz ocena.
Miałeś skupić się na spalarni a ty przez większą część tekstu opisujesz sposoby a o całym pomyśle ledwie akapit. Odczuwam, że przepisałeś trochę książek i praca nie ma w sobie prawie nic od ciebie. Ustawy napisz w cudzysłowie i z dużej litery.

Ogólnie dobra robota Paweł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości