Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
ZielO
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 17:16

Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: ZielO »

Czesc!
Na wstępie chciałbym się przywitać.^^

Ok. rok temu zakupiłem mikroskop, PZO (stary, ale jary, jestem bardzo z niego zadowolony, jest to model z wyższej pułki, żaden plastik)
Do tej pory oglądałem podstawy podstaw pokroju liścia spichrzowego cebuli, jednak chciałbym zacząć zabawę z mikroskopią na poważnie.

Moim celem jest tworzenie stałych preparatów, jednak nie wiem jak się do tego zabrac.
Mam:
Mikroskop + 5 obiektywów, maks. powiekszenie 1000x
Szkiełka nakrywkowe i podstawowe
Zestaw do preparacji
pudełko na preparaty
wszystko oprócz barwników i pomysłu:P

1. Jak się robi stałe preparaty?
2. Jakich barwników używać, jakie i gdzie kupić (chciałbym mieć gamę barwników która dawała by mi szerokie pole manewru, cena nie gra roli:P)
3. Co mogę obserwować za pomocą mojego sprzętu.

Dziś zrobiłem preparat stały? chyba:D
Użyłem szkiełka podstawowego i nakrywkowego, obiektem był liść spichrzowy cebuli wybarwiony Jodyną, następnie nakryty szkiełkiem nakrywkowym i uszczelniony bezbarwnym lakierem do paznokci:P
mam pytanie, czy to jest rzeczywiscie stały preparat, czy po paru dniach, miesiącach będzie do wyrzucenia?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: Medycyna Lwów »

żeby zrobić profesjonalny preparat należy mieć sprzęt (w warunkach domowych raczej niemożliwe). Trzeba mieć mikrotom do cięcia na skrawki, cieplarkę do zatapiania w parafinie, rosnące stężenia etanolu itp. Co do barwników to standardowo stosuje się HE (hematoksylina-eozyna). W warunkach domowych możesz spróbować z rozmazem krwi obwodowej po wybarwieniu HE - nie potrzeba tu żadnej filozofii. Można oblicz wzór odsetkowy leukocytów, policzyć erytrocyty itp.
ZielO pisze:3. Co mogę obserwować za pomocą mojego sprzętu.
wszystko, tylko ze rózne szczegóły zobaczysz.
A preparat wyszedł ci całkiem niezły, ale z preparatami zwierzęcymi będzie znacznie trudniej bez w/w sprzętu.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: Padre Morf »

Kaamil pisze:W warunkach domowych możesz spróbować z rozmazem krwi obwodowej po wybarwieniu HE - nie potrzeba tu żadnej filozofii. Można oblicz wzór odsetkowy leukocytów, policzyć erytrocyty itp.
tutaj raczej barwienie MGG niż typowe HE.
ZielO
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 17:16

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: ZielO »

Hmm
MGG, HE, niestety niewiele mi to mówi, na czym polegają te metody barwienia?

Jeszcze co do barwników, gdzie mogę zakupić sudan III, IV, płyn Lugola, czerwień jądrową etc? link do sklepu?
Chciałbym spróbować, nie mówie że ma mi wyjść, ale zawsze to cenne doświadczenie.

apropo, bardzo bym chciał zobaczyć bakterie, jaka jest najprostsza droga do zobaczenia bakteri? słyszałem cos o jogurcie


PS. Mam nadzieję że wątek ten się rozwinie, mikroskopią chcę się zając na poważnie, wasze doświadczenie jest dla mnie bezcenne.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: Padre Morf »

ZielO pisze:MGG, HE, niestety niewiele mi to mówi, na czym polegają te metody barwienia?
to metody barwienia tkanek. HE (barwienie przy pomocy hematoksyliny i eozyny) barwi się w zasadzie wszystkie preparaty (wycinki różnego rodzaju). MGG stosuje się do barwienia np. krwinek.

Lugol

Kod: Zaznacz cały

doz.pl/apteka/p243-Plyn_Lugola_szklo_20_g
1.jpg
1.jpg (16.92 KiB) Przejrzano 3179 razy
ZielO pisze:apropo, bardzo bym chciał zobaczyć bakterie, jaka jest najprostsza droga do zobaczenia bakteri?
musisz mieć olejek imersyjny i najlepiej wybarwić bakterie metodą Grama.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

[Link] Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: _Marcin_ »

ZielO pisze:MGG, HE, niestety niewiele mi to mówi, na czym polegają te metody barwienia?
MGG- barwienie metodą May-Grunwalda,Giemsy
HE-hematoksyliną i eozyną.Barwi się rozmazy albo utrwalone skrawki z tkanek, narządów pocięte mikrotomem.
ZielO pisze:Jeszcze co do barwników, gdzie mogę zakupić sudan III, IV, płyn Lugola, czerwień jądrową etc?
W hurtowniach z odczynnikami chemicznymi dla laboratoriów, Lugol powinieneś dostać w aptece.
Tu jest sporo barwników, aczkolwiek nie wszystkie
ZielO pisze:apropo, bardzo bym chciał zobaczyć bakterie, jaka jest najprostsza droga do zobaczenia bakteri? słyszałem cos o jogurcie
Jogurt też, ale najlepiej sobie je gdzieś nahodować.Ewentualnie zrobić z czegoś rozmaz,
utrwalić i wybarwić, barwniki do mikrobówtematy128/jakie-barwniki-vt13583.htm
Na forum jest wiele tematów poświęconych bakteriom, wystarczy więc tylko poszukać.
O preparatach trwałych jest trochę napisane.
ZielO
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 17:16

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: ZielO »

Ok, już w miare ogarniam

poki nie będe miał barwników, co ciekawego jestem w stanie obejrzeć, jakies propozycje?
PiotrTeodor
Posty: 76
Rejestracja: 24 lis 2007, o 15:40

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: PiotrTeodor »

Chęć tworzenia preparatów jest oczywiście godna pochwały, natomiast moim zdaniem warto jest zacząć od okazów, które nie wymagają preparatyki. Ot, trza wziąć kroplę wody z kałuży, byle brudną i można w niej znaleźć całą gromadę różnych orzęsków i okrzemek. W zielonym nalocie zeskrobanym z murów znajdziesz jednokomórkowe glony i sinice, a może i trafi się jaka ameba. W parkowej sadzawce znajdziesz nitkowate glony, wśród których może się czaić groźny rotifer. Możesz też nastawić nalewkę na sianie (garść siana ćwierć litra wody, odstawić na tydzień) podobnie na ryżu, czy co tam weźmiesz. Zaletą tych obiektów jest to, iż ruszają się, odżywiają, polują, po prostu żyją, co daje wielkie możliwości poznawaniaświata w kropli wody". Jeśli masz ochotę przejrzyj moje filmy mikroskopowe zamieszczone w tym dziale. Życzę powodzenia.

Pozdrowienia
PiotrTeodor
ZielO
Posty: 10
Rejestracja: 25 wrz 2008, o 17:16

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: ZielO »

Piotrze, bardzo fajne filmy, obejrzałem wszystkie, ani chwile się nie nudziłem, 10/10:D

Im bardziej zagłębiam się w mikroskopowanie tym trudniej mnie od tego oderwacD
grzegorz225
Posty: 13
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:12

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: grzegorz225 »

Mam stary mikroskop bez niczego (powiększenie 2 razy 60 lub 2 dzielone na 60).
Jak się robi preparaty stałe
Jakie barwniki potrzebuje
Czy powinien zakupić sprzęt
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: _Marcin_ »

grzegorz225 pisze:Jak się robi preparaty stałe
cała procedura jest dość skomplikowana, potrzebny jest mikrotom,parafina lub jakaś żywica syntetyczna,alkohol(różne stężenia), ksylen, formalina lub jakiś inny utrwalacz,balsam lub inne medium zamykające no i w zależności od tego co się robi odpowiednie barwniki.Polecam dwie książki na temat mikrotechniki:Technika mikroskopowa oraz Mikrotechnika roślinna".
W warunkach domowych jest to chyba niewykonalne, wymaga z jednej strony dużej wiedzy i umiejętności jak i nakładów finansowych.
Preparat półtrwały można zrobić zaklejając brzegi szkiełka nakrywkowego jakimś lakierem lub specjalną parafiną używaną w mikroskopii.Z medium słyszałem że dobrze brsać wodę z gliceryną lub samą glicerynę, jest też sposób z glicerożelatyną, jednak nie pamiętam niestety zbyt szczegółów.
grzegorz225 pisze:Jakie barwniki potrzebuje

to zależy od tego co się chce barwić, tu wybór pomiędzy różnymi barwnikami jest duży
grzegorz225 pisze:Czy powinien zakupić sprzęt
hmm tak naprawdę nie wiadomo jaki masz sprzęt,co to za mikroskop?
I co masz na myśli pisząc sprzęt?
grzegorz225
Posty: 13
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:12

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: grzegorz225 »

Mam mikroskop Naturalist (sprzed 20 lat).
Wyposażenie:
mikroskop - 1 szt.
pinceta - 1 szt.
łopatka - 1 szt.
pojemniki - 2 szt.
szkiełko przedmiotowe - 2 szt.
podstawa mikroskopu - 1 szt.

Nie znam się na mikroskopii ani na mikrobiologi.
Nie wiem jakie są barwniki.
Nie wiem jak się uzyskać stężenia barwników.
Nie znam się na barwieniu.

Prosze pomóżcie.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Tworzenie preparatow, z czego i jak?:P

Post autor: _Marcin_ »

grzegorz225 pisze:Nie znam się na mikroskopii ani na mikrobiologi.
Nie wiem jakie są barwniki.
Nie wiem jak się uzyskać stężenia barwników.
Nie znam się na barwieniu.
Kolego, nikt ci nie będzie pisał po raz enty tego co zostało na tym forum już napisane.
Uważam że dział mikrobiologii i poddział mikroskopii jest wystarczająco rozwinięty żeby dostarczyć ci odpowiedzi na nurtujące cię pytania.Wystarczy poświęcić kilka godzin i prześledzić,poczytać tematy z w/w dziedzin, w wielu z nich poruszana była interesująca cię problematyka.
A pozatym co to za mikroskop,jakie ma powiększenia?
Masz też za mało szkiełek podstawowych i w ogóle nie masz nakrywkowych, bez tych ostatnich o jakikolwiek preparat jest trudno(jedynie rozmaz i nic więcej). I co chcesz barwić,preparaty z roślin,zwierząt czy co innego?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości