UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Wybór uczelni o kierunku ekologia i ochrona środowiska. Zasady punktacji i rekrutacji na uczelniach. Wykaz materiałów i ciekawostek ekologicznych.
Awatar użytkownika
Liluuu
Posty: 39
Rejestracja: 18 cze 2010, o 07:49

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: Liluuu »

mam pytanie odnośnie uprawnień:
czy można zacząć je robić już w trakcie studiów, czy dopiero po skończeniu ?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: WojtekB »

Jeżeli się nie mylę, jest możliwość rozpoczęcia zdobywania uprawnień na pół roku przed zakończeniem studiowania.
fizolof123
Posty: 303
Rejestracja: 15 wrz 2008, o 17:06

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: fizolof123 »

Rozmawialem z moim kuzynem ktory jest inzynieriem srodowiska ( pcacuje w wodociagach miejskich ) wiec troche sie go wypytalem bo wiadomo lepiej wiedziec na co sie planuje isc i powiedzial mi ze zeby zdobyc uprawnienia na wodno-kanalizacyjne trzeba 5 lat praktyk by moc zdobyc odpowiednie uprawnienia projektowe.W tym czasie jest sie asystentem osoby ktora ma te uprawnienia i pozniej dopiero sie podchodzi do egzaminu. Jezeli cos zle napisalem to sprostujcie ja poprostu cytuje to co on mi powiedzial.Wydaje mi sie ze troche duzo 5 lat mozliwe ze sie pomylil ?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: WojtekB »

Możliwe - są różne rodzaje uprawnień: bez ograniczeń i ograniczone w różnych specjalnościach oraz do rodzaju wykonywanego zawodu (głównie mi tu chodzi o projektanta i kierownika budowy). Uprawnienia projektowe przeważnie dłużeje się zdobywa.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: WojtekB »

Zresztą wrzucam dla obeznania się na dobry początek (już miałem to prędzej wrzucić):

technologiabudownictwa.pl/prawo-budowlane/zdobycie-uprawnien-budowlanych-krok-po-kroku
pikpikpik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2010, o 13:13

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: pikpikpik »

witam. mam dosyć nietypowe pytanie. Otóż jestem po pierwszym roku Inżynierii Środowiska na UKSW. Od tego roku chciałabym zacząć studiować zaocznie drugi kierunek. Myślałam o budownictwie na Politechnice Warszawskiej. Czy te kierunki nie są zbyt mocno ze sobą powiązane? Z pewnością na Uniwersytecie jest zupełnie inny poziom niż na Politechnice, dlatego chciałabym zmierzyć się z większym wyzwaniem.
Dziękuję za wszelką pomoc.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: WojtekB »

Strasznie mocno powiązane takie same uprawnienia będziesz mogła zdobyć po inżynierii środowiska i budownictwie. Ciekawiej by było np: skończyć inżynierię, potem zdobyć mgr z budownictwa (jeżeli jest taka możliwość, bo nie wiem) i starać się o pełne uprawnienia z pewnego zakresu

Jednak to tylko moje osobiste zdanie i wszystko zależy od Ciebie
pikpikpik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2010, o 13:13

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: pikpikpik »

ah, to dajesz mi teraz do myślenia. Mam wrażenie, że inżynieria na uniwersytecie odgórnie przegrywa z politechnikami, więc próbuję znaleźć alternatywę dla tego kierunku. To może geodezja i kartografia?
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: WojtekB »

Tu już ciekawiej, jest więcej możliwości i można w uprawnieniach coś do siebie dopasować tylko pytanie co chcesz robić po studiach:
Czy pójść bardziej w projektowanie czy też kierowanie pracami ?
Myślisz o pracy nad większymi inwestycjami budowlanymi czy jednak ograniczasz się tylko do instalacji w budynkach ?

To wszystko ma znaczenie przy wyborze drugiego kierunku
pikpikpik
Posty: 3
Rejestracja: 15 lip 2010, o 13:13

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: pikpikpik »

zdecydowanie większe inwestycje. Co w takim razie mógłbyś mi polecić?ltsprawa rozgrywa się głównie nad politechniką
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: WojtekB »

W dziedzinie IŚ to będzie problem, bo jeżeli nie zmieni się prawo to i tak trzeba skończyć mgr by mieć uprawnienia w ograniczonym zakresie. Na poprzedniej stronie Lucas pisał o uprawnieniach. Tu też co nieco jest opisane: com.pl/problem/1166/4]Uprawnienia budowlane do kierowania robotami budowlanymi. Stąd moja pierwsza propozycja o kontynuacji studiów mgr na budownictwie, po których można ubiegać się o pełne uprawnienia. I tak inżynier środowiska może kierować dość sporymi przedsięwzięciami. Co do geodezji i kartografii to trzeba się wgłębić w ustawę lub poczytać w internecie co i jak z uprawnieniami. Polecić mi trudno
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: WojtekB »

Z tego co widzę na obecną chwilę po geodezji i kartografii można starać się o następujące uprawnienia.
Ostatecznie uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii nadaje się obecnie w następujących zakresach:
1) geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjnie i inwentaryzacyjne
2) rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
3) geodezyjne pomiary podstawowe
4) geodezyjna obsługa inwestycji
5) geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
6) redakcja map
7) fotogrametria i teledetekcja.
Według: Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii
Z tego co widzę, to funkcje samodzielne (nie spotkałem podziału na ograniczone i pełne).
SpiNNer
Posty: 13
Rejestracja: 3 lip 2009, o 20:35

Re: UPRAWNIENIA INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

Post autor: SpiNNer »

Jeżeli chodzi o różnice uniwersytetów i politechnik to są one ogromne. Prześledźcie sobie program studiów iś na agh i na jakiejś politechnice, szczególnie chodzi mi o trzeci rok. Różnica jest ogromna. I mam pytanie. Bo podobno przed uzyskaniem uprawnień sprawdzają program studiów, przedmioty, ilość godzin itp. Wiecie coś o tym?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości