UWAGA! Biologia i geologia na UJ - zdecydowanie odradzam!!!

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Elrond_87
Posty: 8
Rejestracja: 31 sty 2008, o 14:20

UWAGA! Biologia i geologia na UJ - zdecydowanie odradzam!!!

Post autor: Elrond_87 »

Witam przyszłych studentów,

chciałbym bardzo odradzić składanie papierów na kierunek OCHRONA PRZYRODY. Dawniej kierunek ten miał inny program, nie przygotowywał w najmniejszym stopniu do pracy w szeroko pojętej ochronie przyrody (z mojego rocznika w zawodzie pracuje jedna - dwie osoby z ponad 60). Teraz zmienił się jeszcze bardziej na minus, to przykładowe braki w planie studiów:
- nie nauczycie się tu GIS (Exclamation!)
- nie nauczycie się tu jak zrobić operat przyrodniczy
- nie nauczycie się tu jak zrobić plan ochrony
- nikt nie nauczy was dobrze ustaw zawiązanych z przyrodą
- nie poznacie dobrze np. fauny ptaków
- niektóre przedmioty nie prowadzą specjaliści z danego zakresu


NIE BĘDZIECIE MIEĆ PODSTAW KTÓRE NAPRAWDĘ SĄ POTRZEBNE.


Będziecie mieć bardzo mało chemii, a to ważna dziedzina dla przyrodnika. Za to będziecie chodzić na kilka niepotrzebnych kursów np. z zakresu botaniki prowadzonych w mało interesujący sposób.

Przykład: Przy zatrudnieniu w wielu urzędach miasta i gmin (np. Tarnów) nawet nie dopuszczą was do rekrutacji, gdyż wymagają OCHRONY ŚRODOWISKA, nie ochrony przyrody. Poza tym - parki narodowe, urzędy - bez dobrych pleców trudno się dostać, konkurys są ustawione. A do nie swojej gminy - nie ma szans.

Jeśli wybierzecie prace mgr z zakresu geologicznego - nikt nie będzie was nigdy traktował jak geologów! Nie dostaniecie pracy w geologii. Chyba, że równolegle zrobicie inż na AGH.

Jeśli kochacie biologie - idźcie na biologię, omijajcie biol - geol, spec. ochronę przyrody wielkim łukiem.

Ja skończyłem ten kierunek, ale wiedzę którą teraz mam zdobyłem w 90% sam, z własnej inicjatywy i dzięki Kołu Naukowemu.

Cytat koleżanki:

"Przez rok na uczelni X nauczyłam się więcej niż na biol geol przez 4 lata."

Do tego przez fakt, ze na biol geol idą często ludzie bez pomysłu i ci co nie dostali się gdzie indziej, poziom jest bardzo, bardzo niski. A uczelnia nic z tym nie robi. Szkoda, bo ci co chcą czegoś się nauczyć, tracą na siedzeniu na zajęciach z kimś, kto przyrodę ma w nosie.

Dziękuję za uwagę i życzę wam dobrych wyborów na przyrodniczej drodze życia, bo to wspaniała droga, choć z ciągłym wiatrem w oczy.

A jeśli nadal się wahacie - spytajcie absolwentów. Pamiętajcie też - uczelnia nigdy nie przyzna się do tego, że tworzy rzesze bezrobotnych i że poziom nauczania jest niski!
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: UWAGA! Biologia i geologia na UJ - zdecydowanie odradzam

Post autor: AnnaWP »

Nie w temacie, ale przyznam (i nie mogę się powstrzymać) że jestem miło zaskoczona pretensjami byłego studenta o to, że za mało się nauczył. To bardzo miła odmiana - mam nadzieję że nie pachnie to sarkazmem, bo szczerze piszę".

Zgadzam się, że często program studiów nie odpowiada potrzebom, na usprawiedliwienie powiem, że często trudno przewidzieć, co dokładnie się przyda absolwentom. A czasem dla całego rocznika trudno znaleźć złoty środek, bo większość nie ma ochoty się uczyć.
Jako botanik (było nie było, chociaż dziwaczny) ubolewam, że botanika była nieciekawie prowadzona - to pasjonujący i przydatny również dla ochroniarzy przedmiot, a właściwie grupa przedmiotów.

Życzę powodzenia w dalszej drodze, na pocieszenie powiem, że wszystkiego tak naprawdę uczymy się sami. I przez całe życie. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości