uzupełnienie tekstu

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
MarcinTobi
Posty: 7
Rejestracja: 15 maja 2007, o 15:28

uzupełnienie tekstu

Post autor: MarcinTobi »

Witam, mógłby ktoś mi sprawdzić i pomoc dokończyć uzupełnianie tekstu?

* Pierwotniaki to organizmy zbudowane z jednej komórki. Organellami ich ruchu mogą być:wici i rzęski, które nazywamy udnulipodiami oraz wypustki cytoplazmatyczne nazywane nibynóżkami(pseudopodiami)
* larwa płaza bezogonowego jest nie podobna do postaci dorosłej. Po wylęgu posiada szczeliny po bokach ciała, które z czasem zostają okryte fałdem skórnym i tworzy się komora skrzelowa. Po kilkunastu dniach pojawiają się kończyny najpierw przednie a następnie tylnie. W kolejnym etapie otwierają się nozdrza powstają płuca i następnie podzial serca. Po 2 miesiącach larwa przechodzi metamorfoze i do momentu jej ukończenia nie pobiera pokarmu.
• Planula to larwa parzydełkowców. Powstają w czasie rozmnażania płciowego. Do zapłodnienia dochodzi w wodzie. Planula pędzi wolnopływający tryb życia i po kilkunastu dniach osiada gdzie przekształca się w polipa.
• Gąbki posiadają ciało zbudowane z dwóch warstw pomiędzy nimi jest tzw mezoglea a w niej elementy szkieletu które nazywamy spikulami. Woda dostaje się do wnętrza ciała, które nazywamy jamą paragastralną za pomocą ostii a wydostaje się otworem odpływowym (osculum). We wnętrzu znajdują się komórki choanocyty wychwytujące pożywienie. W zależności od miejsca położenia tych komórek, gąbki dzielimy na 3 typy i są to: akson, sykon i leukon.
• W ciele jamochłonów występują komórki parzydełkowe zwane knidocytami(knidoblasty). Wyróżniamy ich 3 rodzaje penetranty, wolwenty i glutynaty. Każda komórka parzydełkowa posiada specjalny wyrostek zwany knidocyl Po jego podrażnieniu następuje uwolnienie nici.
• Fagocytoza to sposób odżywiania występujący u pierwotniaków i polegający na
pobieraniu i trawieniu dość dużych obiektów.
• Autogamia to proces zachodzący u pierwotniaków. W czasie jej trwania jądro ……………ulega……………a jądro genetyczne przechodzi………………. W wyniku której powstają……………………Następnie powstałe jądra…………ulegają………………przy czym…………przechodzi proces…………. W ten sposób powstają:……………………………………Następnie powstałe jądra…………i przechodzą wielokrotny podział…………w wyniku którego zostaje odtworzony……………i…………………….Po zakończeniu procesu autogamii dochodzi do rozmnażania bezpłciowego polegającego na……………………………………….
• U owadów wyróżniamy następujące aparaty gębowe: gryzący u ważki , gryząco-liżący u pszczoły
liżący u muchy domowe, kłująco-ssący u komara, ssący u motyla

• W Polsce żyją płazy bezogonowe którego przedstawicielami żaba oraz płazy ogoniaste np. traszka.
• U orzęsków za proces koniugacji odpowiada jądro które nazywane jest mikronukleusem natomiast jądro wegetatywne odpowiada za bieżące sterowanie pracą komórki.
• Ciało ryb chrzęstnoszkieletowych pokryte jest łuskami płaskoidalnymi. Natomiast większość ryb kostnoszkieletowych posiada łuski elastyczne wśród nich wyróżniamy cykloidealne występujące u śledzia oraz ktenoidealne spotykane u okonia. Jeszcze innym rodzajem są łuski genoidealne pokrywające ciało np. jesiotra.
• Najważniejszym zadaniem układu pokarmowego jest trawienie pokarmu i dostarczanie organizmowi produktów energetycznych.
• Gemmule to forma przetrwalnikowa gąbek gatunków strefy słodkowodnej (umiarkowanej). Pojawiają się w okresie suszy w mezenchymie powstają skupiska archeocytów i amebocytów bogate w substancje wytwarzane przez skleroblasty. Aby gemmula mogła przetrwać w niesprzyjających warunkach wyżej wymienionych zostaje otoczona przez…… ……… oraz… ………………warstwami są………………………ułatwiające……………………
• Koniugacja to proces zachodzący u orzęsków polega na połączeniu się orzęsków za pomocą mostka plazmatycznego. Po połączeniu u każdego organizmu jądro wegetatywne ulega degeneracji przy czym drugie przechodzi mejozę w wyniku której powstaje jądro haploidalne. Następnie powstałe jądra ulegają zanikowi przy czym (jedno?) przechodzi proces mitozy. W ten sposób powstają jądra diploidalne Następnie poprzez mostek cytoplazmatyczny następuje rozdzielenie pierwotniaków. Po wymianie materiału genetycznego dochodzi do mitozy. W konsekwencji zostaje odbudowany mikronukleus. Po zakończeniu procesu dochodzi do rozmnażania bezpłciowego polegającego na podziale poprzecznym.
Detektyw Monk

Re: uzupełnienie tekstu

Post autor: Detektyw Monk »

Jest pewien gatunek motyla ,który ma ząbki .Jest nim plamiec agreściak Abraxas grossulariata.Wikipedia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość