Strona 1 z 1

StronaWWW - labolatorium z biologii i chemii dla licealistów

: 16 wrz 2013, o 20:37
autor: beznazwy
Może to głupi pomysł (wtedy mam nadzieję, że ktoś mi szybko to uświadomi), ale zastanawiam się nad rozwinięciem strony WWW dot. wprowadzenia do pracy laboratoryjnej dla licealistów. Nasz system edukacji w szkołach najczęściej kompletnie ignoruje aspekt praktyczny biologii (w kompletnym przeciwieństwie do krajów na zachodzie, gdzie jest on podkreślony czasem nawet kosztem części teoretycznej), a w przypadku chemii jeśli w ogóle istnieje to ogranicza się do analizy.
Zastanawiam się - może udałoby się w ten sposób zgromadzić trochę pasjonatów. Taką stroną mam nadzieję, że mogłyby być zainteresowane osoby, które przygotowują pracę na olimpiadę biologiczną lub po prostu chcą poznać czy to biologię czy chemię od strony innej niż opasłe, przepełnione teorią książki do kolejnych działów tych przedmiotów.
Wydaje mi się, że obecnie nie jest to takie łatwe - np. książki z ćwiczeniami laboratoryjnymi z biologii jeśli istnieją to ich dostępność ograniczona jest jedynie do bibliotek uniwersyteckich, a ich jakość pozostaje daleko za książkami w innych krajach (co wydaje się oczywiste pod warunkiem, że jak już mówiłem jest to nieodłączna część ich programu nauczania tamtych krajów).
Najtrudniejszy na pewno jest sam początek zainteresowania jakąś dziedziną - później zapewne można szukać sobie literatury, która nam odpowiada - trzeba wiedzieć, że można na przykład pójść do sklepu zoologicznego, kupić karaczana, przeprowadzić jego sekcję i coś z tego wynieść. Trzeba znać metody badawcze z rożnych dziedzin - wiedzieć jakimi narzędziami dysponuje np. fitosocjologia. Lub to, że warto przeanalizować budowę anatomiczną roślin np. ich kwiatów poszukując różnych przekształceń organów lub że można na nich przeprowadzić proste doświadczenia fizjologiczne. Wiedzieć też, że można pójść do laboratorium chemicznego w szkole wziąć trochę odczynników i popróbować jakieś proste syntezy organiczne - nawet zaprojektować jakąś drogę syntezy i obliczyć wydajność.

Szukam ewentualnych chętnych do współpracy - częściowo można się oprzeć na opracowaniach anglojęzycznych, więc mam nadzieję, że nie będzie to tak bardzo czasochłonne.