Strona 1 z 1

Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 10 mar 2008, o 13:13
autor: Pablo
Obecnie wykorzystuje się jady w lecznictwie oraz do badań laboratoryjnych. Jednak bardzo ciężko jest uzyskać lek który działał by na dany układ lub narząd, lecz działają one na cały ustrój. Nie łatwo też zebrać wystarczająco duże partie jadu, aby jego przeróbka na jakiś lek była opłacalna.

Jednak istnieją preparaty w postaci kropli, maści oraz zastrzyków. Wykorzystuje je szczególnie homeopatia.
Jad żmii nosorogiej (Vipera ammodystes), która występuje w południowej Europie, stosuje się za granicą w postaci zastrzyków Viprasid i Viparctin, jako środek uśmierzający silne bóle reumatyczne. Takie sama właściwości mają składni jadu kobry indyjskiej (Naja naja) z tym, że jest on silniejszy. Cobratoxin podawany w formie zastrzyków służy przy silnych neuralgiach oraz gwałtownych bólach wywoływanych przez nowotwory złośliwe.
Jadu grzechotnika diamentowego (Crotalus adamanteus) używa się czasem w postaci ampułek przeciw epilepsji i migrenie - Epilarctin. Identyczne zastosowanie ma preparat wytwarzany z jadu grzechotnika (Crotalus horridus). Specyfik Epileptasid.
Otrzymywany jad z żmii nosrogiej (Vipera ammodystes) oraz żmii indyjskiej (Vipera russelii) który ma zastosowanie w postaci wstrzykiwań lub przymoczek przy silnych krwotokach naczyń włosowatych. Specyfik Haemarctin.
Polskie lecznictwo używa preparatów Botropase lub Reptilaes. Jest to rozcieńczony i oczyszczony jad brazylijskiej żararaki (Bothrops jajaraca). Stosowany w postaci ampułek o pojemności 1 ml służy do zwalczania ciężkich krwotoków wewnętrznych.
Do preparatów homeopatycznych należą między innymi Esberitox, który zawiera jad grzechotnika oraz groźnicy niemej (Lachesis mutus). Preparat ten wzmagać siły obronne ustroju przy skłonnościach do różnych infekcji, jak angina, zapalenie oskrzeli, stany zapalne migdałów podniebiennych.

Opracował: Paweł Surma
Na podstawie:
-Atlas Węży Świata - John Coborn
-"Venomous Snakes: Ecology, Evolution, and Snakebite - R. S. Thorpe

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 10 mar 2008, o 16:17
autor: tin
A co z maściami
Najpopularniejszy Viprosal i Viprosal B, gdzie substancje czynne to jad żmii giurzy jad żmii zygzakowatej (B). Stosowany na skórę powoduje silne podrażnienie skóry i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Wzmożone krążenie krwi przyspiesza przemianę tkankową i działa przeciwbólowo, a także przeciwzapalnie. A stosowany jest na przewlekłe bóle gośćcowe, stawowe i mięśniowe stany pourazowe stłuczenia, nerwobóle.

Może masz jeszcze jakieś przykłady

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 10 mar 2008, o 18:37
autor: Pablo
tin pisze:Może masz jeszcze jakieś przykłady
W książce już nic nie ma, aczkolwiek porozmawiam jeszcze z jedną osoba i może czegoś jeszcze się dowiem

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 16 maja 2008, o 06:14
autor: agatakon
Preparatów medycznych uznanych i stosowanych oficjalnie już więcej nie wymienię, ale mogę dorzucić jeszcze co nieco z półki amerykańskiej, a dokładnie - tej z grzechotnikami.

Indianie obu Ameryk dawniej stosowali rozmaite preparaty z grzechotników (nie tylko jad) w celach leczniczych i kosmetycznych. Np. pocięty na kawałeczki woreczek zółciowy grzechotnika miał działać jako afrodyzjak. Rosół z grzechotnoika podawano standardowo osobom chorym, miał bowiem ponoć działanie wzmacniające iwypędzające choroby . Świeżą krew grzechotników pito na przedłużenie życia. Kapsułki zawierające proszek z suszonego grzechotnikaz metra łykano jako remedium na wszystko. Dzisiaj robi się takie rzeczy rzadziej, ale nadal robi. W takamedycynę wierzą ludzie z grupy etnicznej określanej jako Hispanic, korzystają z niej nawet w dużych miastach jak El Paso, Los Angeles. Najwiekszą karierę w tej dziedzinie zrobiło (i nadal robi) tzw.oleum - proszek z grzechotnika rozrobiony z oliwą z oliwek, służy do smarowania i przykładania. Oleumleczy ból zęba, reumatyzm, raka. Jakiś baseballista twierdzi, że siłę ręki zawdzięcza wyłacznie regularnemu jej smarowaniu oleum. Kobiety z plemienia Nahuatl w środkowym Meksyku smarują sobie oleum włosy, żeby im długie rosły (im dłuższy był grzechotnik, tym dłuższe urosną włosy).
Jeśli idzie o sam jad, to go suszono (zachowuje właściwości) i używano np. do zatruwania strzał. Więcej zastosowań nie pamiętam.

A maść z jadem naszej żmii zygzakowatej jest też używana przez przetrenowanych sportowców, ma działanie rozgrzewające i rozluźniające.

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 16 maja 2008, o 18:52
autor: tin
To informacje niedostępne ogólnie i moim zdaniem naciągane, więc proszę źródła pilnie podać.

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 17 maja 2008, o 03:35
autor: agatakon
Chris Mattison, 1996,Rattler - a natural history of rattlesnakes", 1996, Blandford, UK

To jest książka o grzechotnikach, jest w niej rozdziałInteractions with humans", tam są podane różne tego typu ciekawostki.

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 17 maja 2008, o 11:57
autor: yeast
Ale poza wszystkim, jad węży zdaje się mieć ciekawe właściwości, może małe dawki używa się do blokowania receptorów czy coś takiego?

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 28 lip 2008, o 14:26
autor: huba021292
Ale chyba nie jest to bezpieczne u osób z alergią?

Re: Wykorzystywanie jadu węży w lecznictwie

: 7 lut 2014, o 14:50
autor: klasyk
Ciekawe rzeczy
Muszę jeszcze doczytać w tym temacie.