Strona 1 z 1

Bardzo proste pytanie

: 28 lis 2013, o 19:55
autor: Awgwa
Cześć, czy jeśli zmieszamy wodę z solą/cukrem i otrzymamy roztwór nasycony, a potem znowu dosypiemy substancji rozpuszczanej to będzie ona traktowana jako osad?

Re: Bardzo proste pytanie

: 28 lis 2013, o 20:32
autor: Adax82
Tak, będziemy traktować to jako osad. Osad z definicji to frakcja stała nie przechodząca do roztworu ani nie będąca koloidem.
Podam jeszcze inny przykład: azotan potasu ( będący jedną z najlepiej rozpuszczalnych soli w wodzie ) niechby miał rozpuszczalność 100 gram na 100 ml wody w temp. blisko 100 st.C. Do roztworu dodajemy np. 150 gram azotanu potasu oraz obniżamy temperaturę roztworu do 50 st. C w którym rozpuszczalność tego azotanu wynosi 45 g. Oznacza to, że ostatecznie w roztworze będzie ( w postaci rozpuszczonej ) 45 gram azotanu potasu ( roztwór nasycony ) a pozostała ilość tj. 105 gram będzie w postaci nie rozpuszczonej czyli w postaci osadu czy wykrystalizowanej ( chemicznie to samo, fizycznie to kwestia postaci ).

Re: Bardzo proste pytanie

: 28 lis 2013, o 21:32
autor: tchorz
Ja mam wątpliwości.
Bo wszysko zależy od poziomu pytania. A pytanie o cukier (sacharoza?)
sugeruje szkołę podstawową? dla soli osad tak, bo jest to układ dynamiczny coś się rozpuszcza żeby coś mogło być stałe i przechodzi jedno w drugie zgodnie z jakąs regułą równowagi.
Ale moze chodzi o roztwór nasycony?

Re: Bardzo proste pytanie

: 29 lis 2013, o 07:41
autor: Awgwa
Sól i cukier to przykłady trochę od czapy. Chodziło mi o proste zobrazowanie problemu (dodanie większej ilości substancji rozpuszczanej niż pozwalałby na to rozpuszczalnik). Adax82 rozwiałeś moje wątpliwości.