Strona 1 z 1

Ałun potasowy - roztwór nasycony

: 9 kwie 2015, o 12:25
autor: Rostov
Potrzebuję zrobić roztwór nasycony ałunu potasowego. Ałun to nazwa zwyczajowa dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego. Wiem, że rozpuszczalność w wodzie siarczanu glinu potasu wynosi 5,9 g/100 g (przy temperaturze 20 °C). W związku z tym moje pytania:

1. Czy rozpuszczalność w wodzie siarczanu glinu potasu oraz dwunastowodnego siarczanu glinowo-potasowego jest taka sama?
2. Czy zwiększenie temperatury wody zwiększy ilość ałunu możliwego do rozpuszczenia w 100 ml wody?

Nie jestem chemikiem z zawodu ani z zamiłowania, stąd może i dość amatorski charakter mojego pytania, za co z góry przepraszam.

Re: Ałun potasowy - roztwór nasycony

: 9 kwie 2015, o 19:54
autor: Adax82
Rostov,
Gdybyś przeczytał kilka zaledwie postów dotyczących rozpuszczalności substancji - w Twoim przypadku dot. rozpuszczalności soli w wodzie - to nie musiałbyś zadawać takiego pytania. Rozpuszczalność - z definicji - określa się jako ilość danej substancji ( bezwodnej ) rozpuszczonej w 100 g wody. Rozpuszczalność ałunu - obojętnie czy bezwodnego czy uwodnionego - w danej temperaturze jest zdeterminowana, czyli nie zależy od stopnia uwodnienia. Podejrzewam, że intuicyjnie potrzebujesz odpowiedzi na inne pytanie: w jakiej ilości wody należy rozpuścić ałun bezwodny oraz ałun uwodniony aby otrzymać roztwór nasycony. Odpowiedź: oczywiście w różnych ilościach wody, gdyż woda hydratacyjna także stanowi rozpuszczalnik.
Dlatego można przeliczyć rozpuszczalność ałunu bezwodnego oraz rozpuszczalność ałunu uwodnionego dostając inne wartości liczbowe, ale ostatecznie sprowadzi się to do tego, że rozpuszczalność - w odniesieniu do soli bezwodnej - jest niezmienna.
Na drugie pytanie odpowiedź jest TAK. Zwiększenie temperatury powoduje zwiększenie rozpuszczalności. Coś mi świta", że są jakieś wyjątkowe odstępstwa od tej reguły, ale niczego konkretnego nie mogę sobie teraz przypomnieć.