Strona 1 z 1

Metale przejściowe

: 25 maja 2015, o 15:50
autor: przytus1995
Moze ktos mi pomoc i wytłumaczyć czemu pierwiastki bloku d maja rozne barwy?


Re: Metale przejściowe

: 25 maja 2015, o 17:26
autor: pesel
A mają?

Re: Metale przejściowe

: 25 maja 2015, o 20:03
autor: Adax82
przytus1995,
Postrzeganie barw jest zjawiskiem fizycznym a nie chemicznym i sprowadza się do obserwowania fali „odbitej” która wcześniej była falą „padającą”, ale na skutek takich zjawisk jak pochłanianie, wzbudzenie i odbicie przejawia nam się w postaci określonej barwy.
Znamy 3 metale odznaczające się ( charakterystyczną/unikatową ) barwą: Cu, Ag i Au. Barwy tych metali są unikatowe i jednoznacznie rozpoznawalne. Być może ktoś może mieć wątpliwości w stosunku do Ag gdyż jest metalem „srebrzystobiałym” jak np. Pb, Sn, Hg, nawet Zn czy Al., ale żaden inny metal nie posiada podobnych właściwości optycznych, poza…rodem. Rod posiada identyczne właściwości optyczne jak srebro, ale w zetknięciu z H2S srebro ciemnieje ( wpada w czerń – chemicy wiedzą dlaczego tak jest ) podczas gdy Rod pozostaje niezmiennie srebrzysty. …W końcu Rod to platynowiec!

p.s. Drogi PESEL – a co miałeś na myśli zadając pytanie: „a mają? ( te [barwy] pierwiastki bloku d”?”. Przecież wiesz, że mają ( ściśle wybrane barwy ). Zapewne pytałeś o to w kontekście powszechnej oceny. Bo obiektywnie rzecz biorąc to jeśli ”pewne elementy zbioru zaprzeczają spełnienia takiego zbioru” – to na gruncie logiki matematycznej – zbiór taki jest spełniony z wyjątkiem elementów go nie spełniających. Oznacza to – dla naszego zadania – że:
1. Określone barwy danych metali oraz ich związków z bloku d wyznaczane są jako czysto fizyczne zjawisko optyczne .
2. Na pytanie dlaczego? - odpowiemy: „wynika to z optyki określonej jako dział fizyki zajmującej się optyką”.
3. Analiza „barwy” rodu i srebra jest bliźniacza i unikatowa.

Sentencja: określone metale jak też i ich związki mają określone barwy co jest wynikiem zjawisk fizycznych determinowanych przez oczywiste zjawiska należące do optyki oraz mające na względzie interakcję określonej fali promieniowania elektromagnetycznego z siatką krystaliczną danego metalu.

Re: Metale przejściowe

: 25 maja 2015, o 20:47
autor: Haugen
Mnie się wydaje, że chodzi mu o to, dlaczego jony metali z bloku d mają różne barwy w roztworach wodnych

Re: Metale przejściowe

: 26 maja 2015, o 05:49
autor: DMchemik
Nie tylko, porównajcie sobie kolory kilku metali. Zwłaszcza taka miedź i złoto się rzucają w oczy.