Strona 1 z 1

Zadanie konkursowe

: 3 maja 2017, o 12:16
autor: Bialozor6
Pirotyn to minerał żelaza, pod wpływem HCl wydziela gaz o zapachu zgniłych jaj. Prażony przy dostępie tlenu daje duszący gaz oraz tlenek żelaza (III)- czyli hematyt. Wiadomo przy wym że z 10 gram pirotynu można otrzymać 9,09g Hematytu. Oblicz wzór sumaryczny pirotynu i zapisz cząsteczkowe równania powyższych reakcji.

Wyszło mi że stosunek moli siarki do żelaza to 1 do 1, czyli prawidłowo, ale co się stanie jeżeli ( hipotetycznie) powstałby związek X2Y2, stosunek jest ten sam a wzór inny, czy można jakoś poznać kiedy taka sytuacja ma miejsce?

Re: Zadanie konkursowe

: 3 maja 2017, o 12:39
autor: pesel
Bialozor6 pisze:czy można jakoś poznać kiedy taka sytuacja ma miejsce?
Muszą być jakieś dane w zadaniu, które pozwolą określić wzór rzeczywisty na podstawie wzoru empirycznego (elementarnego). Najczęściej te dane dają w jakiś sposób możliwość określenia masy cząsteczkowej/molowej związku, o którym mowa (czasem ta masa jest podana wprost). Wtedy wystarczy sprawdzić czy wzór elementarny i rzeczywisty wyglądają tak samo. Gdyby w tym zadaniu podali, że np. 6.02*1022 cząsteczek tego związku ma masę 8.8g to byłoby dla nas wystarczające.

Re: Zadanie konkursowe

: 3 maja 2017, o 13:48
autor: Bialozor6
Dziękuję za odpowiedź