Strona 1 z 1

Czy tlenki amfoteryczne reagują z każdym kwasem

: 10 wrz 2018, o 18:08
autor: Dhital
Czy tlenki amfoteryczne reagują z każdym kwasem?
Czy reakcja : 2 CuO + H2O + CO2 (CuOH)2CO3 zajdzie?
Z tego co wyczytałem tlenki amfoteryczne reagują z MOCNYMI kwasami i zasadami, a kwasu węglowego nie można takim nazwać. Jednak wszędzie w odp. występuje ta reakcja.

Re: tleneki amfoteryczne - problem

: 10 wrz 2018, o 18:43
autor: adamantan
Ogólnie tlenki amfoteryczne będą reagować i z mocnymi i słabymi kwasami, przy czym nie ma (nawet umownej) granicy z jak słabymi kwasami kwasami będą jeszcze reagować. Z drugiej strony w pewnych przypadkach dana sól nie może istnieć w roztworze wodnym ze względu na hydrolizę (Al2S3). Można natomiast uznać, że w przypadku bardzo słabych kwasów (i jeszcze do tego np. nietrwałych) taka reakcja nie będzie praktycznie zachodzić.
Można byłoby to ocenić dwoma sposobami:

- teoretyczny - poprzeliczać sobie wszystkie układy równowag zachodzących w roztworze wodnym podczas takich reakcji, jednak o potencjalnej szybkości tego procesu (kinetyce) nic się nie da powiedzieć.
- sprawdzić eksperymentalnie

Dla opornych tlenków można przeprowadzić taką reakcję ze stałymi kwasami w wysokiej temp. a dla jeszcze bardziej opornych z dodatkiem utleniacza/reduktora jeśli pierwiastek w tlenku jest na swoim pośrednim stopniu utlenienia.