Strona 1 z 1

pomoc do poprawki egz

: 3 lip 2015, o 13:42
autor: agarybcia
hej kochani ) czy moze mi ktoś wyjaśnic następujące sprawy:
1. mamy kondensacje aldolową i jeden ze składnikow jest w nadmiarze i chcemy napisac mechanizm reakcji. jeżeli ze związku tego wytworze czynnik metylenowy to oprocz kondensacji krzyzowej zajdzie mi homokondensacja? a jezeli ze związku ktory wystepuje w nadmiarze nie moge wytworzyc czynnika metylenowego to co wtedy?
2. Dlaczego w addycji nukleofilowej do grupy karbonylowej przyłącza sie azot a nie tlen w związku zawierajacym jednoczesnie grupe hydroksylowa i aminowa albo nitrowa?
3. Przegrupowanie Beckamanna: przegrupowaniu ulega podstawinik w polozeniu trans względem grupy hydroksylowej, ale jezeli mam napisany wzor związku liniowo to skad wiem ktory podstawnik bedzie w polozeniu trans?

Re: pomoc do poprawki egz

: 3 lip 2015, o 19:30
autor: agarybcia
i jeszcze jedno mamy reakcje aldolu ze CH3MgCl, dlaczego MgCl przyłącza sie do grupy hydroksylowej a nie do karbonylowej?

Re: pomoc do poprawki egz

: 4 lip 2015, o 13:16
autor: adamantan
1.) Wyjaśnij co masz na myśli pisząc:
"jeżeli ze związku tego wytworze czynnik metylenowy"
Odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania znajdują się w McMurrym i Claydenie.
2.) Jakie związki karbonylowe masz tutaj na myśli i jakie warunki środowiska?
3.) Prawdopodobnie autor chciał, aby przewidzieć, który będzie energetycznie trwalszy lub nawet jedyny. Patrz np.

Kod: Zaznacz cały

books.google.pl/books?id=XKP-mFbCs_0C&pg=PA17&lpg=PA17&dq=oxime+isomerism&source=bl&ots=bdut9_7tVR&sig=q_PGitMXRtVU3XXGi0GJiqWy9Qg&hl=pl&sa=X&ei=3ceXVcGpH-GpygO5u4KIAg&ved=0CFMQ6AEwBzgK#v=onepage&q=oxime%20isomerism&f=false
4.) Przyczyną jest kwasowość atomów wodoru alkoholowej grupy hydroksylowej (patrz np. McMyrry przy związkach Grignarda tam jest wyjaśnienie).