Strona 1 z 1

Kondensacja

: 28 wrz 2017, o 14:25
autor: justyna2217
Napisz strukturę mieszanego aldolu otrzymanego z formaldehydu i acetonu. Podaj mechanizm reakcji. Jaka jest struktura i nazwa związku powstałego przez dehydratację aldolu?

Pilne!

Re: Kondensacja

: 28 wrz 2017, o 21:37
autor: adamantan
Formaldehyd (metanal) nie ma atomów wodoru alfa, więc będzie atak na jego karbonylową grupę.
aldol_deh.jpg

Re: Kondensacja

: 29 wrz 2017, o 15:09
autor: justyna2217
Dziękuje

Re: Kondensacja

: 14 sie 2022, o 08:44
autor: pogoda78
Przyczyny powstawania kondensacji
1. Wilgotne powietrze może oziębić się wskutek zmieszania z innym, także wilgotnym, ale zimniejszym. Jeżeli temperatura mieszaniny okaże się niższą, niż temperatura nasycenia odpowiadająca tej ilości pary, którą zawiera mieszanina, to nastąpi skroplenie. Aliści rachunki próbne wykazują, że to źródło kondensacji jest mało obfite, zaś obserwacja nie tylko potwierdza rezultaty próbnych rachunków, ale zarazem pokazuje, że tego rodzaju zmieszanie zdarza się rzadko i w niewielkich rozmiarach. Wobec tego nie mamy powodu bliżej rozpatrywać to zjawisko.

2. Wilgotna pogoda [mod] może oziębić się przez promieniowanie. Jasną jest rzeczą, że powietrze oddające na zewnątrz więcej ciepła ani­żeli otrzymujące z zewnątrz, może oziębić się niżej temperatury nasycenia. Tą drogą tworzą się na przykład w nocy i nad ranem dolne mgły i rosa. Współdziała tu zetknięcie się z zimnem stałem ciałem, z powierzchnią ziemi, która przez nocne promieniowanie oziębia się jeszcze bardziej, niż powietrze. Jednakże i to jest przyczyną drugorzędną, bo najzimniejsze powietrze znajduje się na dole, więc nie ma cyrkulacji, nie ma konwekcji, powietrze nie odnawia się i skoro pewna najniższa warstwa wy­dzieli z siebie nadmiar pary, to proces ustaje.

3. Powietrze znajdujące się w bezruchu może oziębić się wskutek rozszerzenia spowodowanego przez zmniejszenie ciśnienia. Jest to je­dnakże możliwość dla realnych stosunków posiadająca małe znaczenie a to dla następujących powodów. Po pierwsze zmiany ciśnienia są za­warte w tak ciasnych granicach, że najczęściej nie wystarczają nawet do tego, aby doprowadzić wilgotne powietrze do stanu nasycenia, po drugie odbywają się one o tyle powoli, że nieustająca nigdy wymiana ciepła między rozmaitymi częściami atmosfery oraz między atmosferą a ziemią może zneutralizować ich skutki.

4. Natomiast najważniejszą przyczyną kondensacji, tą przy­czyną, która wytwarza chmury [mod] i opady, jest oziębienie spowodowane przez zmniejszenie się ciśnienia we wstępujących prądach powietrznych. Tu ciśnienie spada nieraz o kilkaset mm., jeżeli nadto powietrze podnosi się szybko, to w tak krótkim czasie przewodnictwo, ogrzanie przez promienie słoneczne itd. nie mogą powetować zniżki tempe­ratury towarzyszącej wznoszeniu się. Ze względu na doniosłość procesu musimy poświęcić mu więcej miejsca; podamy nawet jego matematyczną teorię.