Strona 1 z 1

Chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i rakotwórcze

: 5 mar 2019, o 13:17
autor: P2Ars
Witam tak jak w temacie
Doaczego chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i raktwórce?
Np. chlorobenzeny PCB itp.
Choć są bakterie które to rozkładają.

Re: Doaczego chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i raktwórce?

: 5 mar 2019, o 14:34
autor: Karol__
Wydaje mi się, że w ogóle większość węglowodorów aromatycznych jest trujących i rakotwórczych.

"Po dostaniu się do organizmu, WWA są przenoszone wraz z krwią do tkanek. Będąc dobrze rozpuszczalnymi w tłuszczach, łatwo przenikają przez lipidowo - białkowe błony komórkowe dzięki dyfuzji. Wewnątrz komórki węglowodory przechodzą w czynne chemicznie związki, które łączą się z cząsteczkami DNA, RNA i białek poprzez wiązania kowalencyjne.

WWA są wydalane z organizmu, niezależnie od drogi podania, wraz z żółcią i (w mniejszym stopniu) z moczem.


W metabolizmie WWA powstają metabolity, które są aktywnymi substancjami rakotwórczymi. Znaczna ich część jest unieczynniana przez odpowiednie enzymy i wydalana z ustroju, jednak ich część, zachowuje zdolność do tworzenia wiązań kowalencyjnych z cząsteczkami DNA i RNA. Powoduje to zmiany nowotworowe w komórkach organizmu.

źródło: weglowodory.manifo.com/toksycznosc-weglowodorow-arom

Re: Chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i rakotwórcze

: 5 mar 2019, o 22:23
autor: P2Ars
Ale chlorowane pochodne są chyba bardziej trujące.?

Re: Chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i rakotwórcze

: 5 mar 2019, o 22:56
autor: Karol__
Nie umiem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W dostępnej mi literaturze taka kwestia również nie jest poruszana.

Re: Chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i rakotwórcze

: 6 mar 2019, o 11:22
autor: P2Ars
A co powoduje toksyczność tych węglowodorów?
Co się z nimi dzieje w komórkach ze są toksyczne?
Wiem, że w wbudowują się w kwasy nukleinowe?
Czy to tylko to jest odpowiedzialne za ich toksyczność?

Re: Chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i rakotwórcze

: 6 mar 2019, o 12:16
autor: Karol__
"W metabolizmie WWA powstają metabolity, które są aktywnymi substancjami rakotwórczymi"

Re: Chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i rakotwórcze

: 6 mar 2019, o 12:29
autor: P2Ars
A bardziej szczegółowej?

Re: Chloropochodne węglowodorów aromatycznych są w większości trujące i rakotwórcze

: 6 mar 2019, o 13:38
autor: Karol__
"Powstające w czasie metabolizmu WWA utlenione formy węglowodorów pierścieniowych, wraz z produktami częściowego utleniania tłuszczów, wywierają działanie mutagenne oraz powodują zaburzenia stabilności błon komórkowych. Podczas badań na myszach obserwowano uszkodzenie komórek nerek, wątroby, śledziony i grasicy."

"U zwierząt w wyniku kontaktu z WWA może dojść do martwicy niektórych narządów lub ich uszkodzenia. Dotyczy to zwłaszcza organów układów: chłonnego, krwiotwórczego (zwłaszcza szpik kostny) i oddechowego. Substancje te działają również szkodliwie na jądra samców oraz na wątrobę."

"Benzen wiąże się z białkami wątroby, szpikiem kostnym, białka minerek, śledziony, krwi i mięśni
Objawy : bóle i zawroty głowy, ogólne osłabienie, nudnościami i wymioty, zaburzenia widzenia, szybki i płytki oddech, drżenie kończyn, pojawiają się zaburzenia rytmu serca, utrata przytomności, porażenie oraz śpiączka, podczas której mogą wystąpić majaczenia i gwałtowne pobudzenia. Skażenie skóry powoduje jej podrażnienie, złuszczanie i pękanie. Obserwuje się krwawe wybroczyny, którym towarzyszy przedłużony czas krwawienia.
Zgony spowodowane zatruciem benzenem lub toluenem występują po ciężkiej aplazji szpiku, niedokrwistości, martwicy mięśnia sercowego, wątroby i nadnerczy oraz po rozległych wewnątrz ustrojowych zmianach krwotocznych."

"Toluen może ulegać wchłanianiu przez płuca, z przewodu pokarmowego i przezskórę.
Działa silniej na układ nerwowy i ma silniejsze działanie drażniące niż benzen
Objawy: bóle głowy,oszołomienie, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi, utrata przytomności, podrażnienie błon śluzowych, zapalenie spojówek, gardła, pojawienie zaburzeń nerwowych,zawroty i bóle głowy, bóle w okolicy serca, drżenie kończyn. Objawom tym towarzyszą wymioty, brak łaknienia, bladość powłok."


"Ksylen w małych ilościach może się kumulować w tkance tłuszczowej, nadnerczach, szpiku, śledzionie i tkance nerwowej

Objawy: bóle i zawroty głowy, pobudzenie, nudności, wymioty. W dużych stężeniach działają narkotycznie, powodują zaburzenia rytmu serca z ryzykiem migotania komór, utraty przytomności i śmierci. Ciekłe ksyleny mają miejscowe działanie drażniące, wywołują podrażnienie spojówek i ich zaczerwienienie mogą spowodować uszkodzenie rogówki. Drogą pokarmową ksyleny powodują bóle brzucha,wymioty z ryzykiem zachłyśnięcia i zachłystowego zapalenia płuc. Następstwem mogą być zaburzenia funkcji wątroby i nerek. Występują czynnościowe zaburzenia ze strony układu nerwowego, przewlekłe zapalenia spojówek, niekiedy zaburzenia węchu, stany zapalne górnych dróg oddechowych z bólami gardła, przewlekłe zapalenia skóry."


"Naftalen wpływa również na układ nerwowy, wywołując zmiany zachowania, drgawki, a także śpiączkę będącą następstwem obrzęku mózgu. Innymi objawami zatrucia naftaliną są powiększenie wątroby, aktywność enzymów wątrobowych oraz anemia hemolityczna.Pary naftalenu działają drażniąco na oczy. Mogą również powodować zaćmę."

Nie wiem jak szczegółowych informacji potrzebujesz, jeśli liczysz na odpowiedź: konkretny fragment benzenu łączy się z jednym konkretnym białkiem w mitochondrium komórki nerwowej ssaków, co prowadzi do konkretnej reakcji w wyniku której. etc to będzie bardzo ciężko. O ile nie trafisz na prace naukowe opisujące reakcje z udziałem węglowodorów aromatycznych w komórkach to wątpie, że gdziekolwiek indziej znajdziesz takie informacje.