Strona 1 z 1

Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 8 maja 2014, o 21:41
autor: janeczek51
Mam jedno szybkie pytanie, nie do końca mogę znaleźć jedną rzecz. W wzorze na stałą pomijamy tylko ciała stałe czy coś jeszcze ( jak np. obliczyć stężenie molowe wody ciekłej ) ?

[Link] Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 9 maja 2014, o 06:02
autor: DMchemik

Re: Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 9 maja 2014, o 06:55
autor: janeczek51
Przeczytalem i nie ogarnaim z tego wynika ze wode ciekla uznawac za stala tak ?
Przed chwila w wito mialem zadanir gdzie przy jej pominieciu nie wychodzilo poprawmie , dotyczylo reakcji estryfikscji. To jak w koncu ?


Re: Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 9 maja 2014, o 07:09
autor: DMchemik
Czy estryfikację prowadzisz w wodzie i jej stężenie się praktycznie nie zmienia w jej trakcie? Nie. Więc trzeba ją uwzględnić w stałej.

Re: Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 9 maja 2014, o 09:22
autor: janeczek51
Czyli wlasciwie pomija sie tylko ciala stałe ?


Re: Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 9 maja 2014, o 13:09
autor: DMchemik
ciała stałe nie wchodzą w równanie stałej równowagi, gdyż nie stanowią środowiska reakcji, a też trudno byłoby wskazać ich stężenie w środowisku reakcji. Co do wody to może napiszę to co w linku, ale nieco inaczej. Każdy składnik środowiska reakcji musi wejść w wyrażenie na stałą równowagi reakcji. Są jednak sytuacje, że definiuje się inną stałą, np. stałą dysocjacji. Jeśli mamy:

HA + H20<=== H3O+ + A-

K=[H3O+][A-]/[HA][H2O]

I to jest stała równowagi tej reakcji. Z kolei stała dysocjacji kwasu HA:

Ka=[H3O+][A-]/[HA]

Czyli nie jest to samo co stała równowagi tej reakcji. Stałą dysocjacji zdefiniowano w taki sposób:

Ka=K*[H2O]

W roztworach o bardzo niskim stężeniu wody jest taki nadmiar, że na jedną cząsteczkę rozpuszczoną potrafi przypadać kilkaset cząsteczek wody, a nawet więcej. To jak z 500 H2O jedna przejdzie w H3O+, to zostaje 499 H2O jeszcze. Dlatego stężenie wody w takich przypadkach można uznać za stałe i na tej podstawie zdefiniowano stałą dysocjacji. Co jak już pisałem, ma rację bytu tylko dla rozcieńczonych roztworów. bo jak z 500 ubędzie jedna to prawie nie zauważymy różnicy, ale jakby nam ubyło ich 100? 500 i 400 to jednak już nie prawie tyle samo. Pomiędzy stałą dysocjacji a stałą równowagi reakcji dysocjacji jest różnica ok. 55 razy (stężenie wody).

W przypadku np. reakcji estryfikacji:

ROH + RCOOHlt=== RCOOR + H2O

Każą ci policzyć stałą równowagi reakcji, a nie jakąś nową stałą zdefiniowaną na niej, jak Ka na K. Ale można by wymyślić jakąś stałą opartą o stałą równowagi reakcji estryfikacji i się nią posługiwać, tylko pytanie czy komuś by to było potrzebne. Stała dysocjacji jest po prostu wygodniejsza w obliczeniach niż pełna stała równowagi reakcji dysocjacji, ale ma swoje ograniczenia - tylko silne rozcieńczenia. Z kolei stała równowagi reakcji jest uniwersalna.

To z czym masz problem, to po prostu ze znajomością definicji poszczególnych stałych.

Re: Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 17 maja 2014, o 19:50
autor: plontaj
Co jeżeli mamy do czynienia z układem ciekłym dwufazowym?

Re: Stężeniowa stała równowagi - wzór

: 18 maja 2014, o 16:52
autor: DMchemik
To reakcja biegnie i tak w jednej fazie, a liczy się stężenia w środowisku reakcji. Pomijam reakcje biegnące na granicy faz.