Strona 1 z 1

roztwór AgCl w wodzie, HCl , NH3

: 28 lip 2015, o 21:47
autor: anecia3001
Zadania z którym mam problem jest następujące:

Przygotowano nasycone roztwory AgCl w (1) wodzie, (2) 1M HCl, (1) 1M NH3

a) najmniejszą rozpuszczalność molową soli stwierdzono w roztworze .
b) najmniejsze stężenie wolnych jonów chlorkowych stwierdzono w roztworze.
c) najwyższy potencjał elektrody srebrowej zmierzono w roztworze

Prosiłabym chociaż o nakierowanie , lub podpowiedź. Kompletnie nie wiem jak to zrobić.

Re: roztwór AgCl w wodzie, HCl , NH3

: 28 lip 2015, o 22:03
autor: anecia3001
wydaje mi się, że AgCl w wodzie jest najlepiej rozpuszczalny bo dysocjuje całkowicie , wiec tam tez będzie nawjwiększe stężenie wolnych jonów Cl-

Re: roztwór AgCl w wodzie, HCl , NH3

: 29 lip 2015, o 00:05
autor: Elsa
Zobacz sama. Masz trzy roztwory: HCl, AgCl i NH3. Przeczytaj jeszcze raz każde zdanie. W ostatnim masz wyraźnie wspomniane o srebrze. Więc wiesz już, że chodzi o roztwór AgCl. Czemu? Bo AgCl nie dysocjuje. AgCl to osad, wyczytasz z tablic. Roztwór , który dysocjuje całkowicie to HCl a najsłabiej NH3. Oto odpowiedź, mam nadzieję, że pomoglam.


Re: roztwór AgCl w wodzie, HCl , NH3

: 29 lip 2015, o 08:32
autor: anecia3001
tzn to nie sa 3 roztwory, AgCl dodajemy najpierw do wody , potem do HCl, a nastpnie do NH3. Czy nie powstana inne zwiazki?

Re: roztwór AgCl w wodzie, HCl , NH3

: 29 lip 2015, o 12:52
autor: Elsa
To AgCl i woda dalej będzie w a) , bo zauważ, że się AgCl nie rozpuszcza w wodzie. W b będzie AgCl i HCl, chyba sama wywnioskujesz czemu, ale Cie nakieruje chętnie Nie zajdzie żadna reakcja, bo powstaloby to samo:). W c napewno NH3 i AgCl, bo powstanie związek kompleksowy chlorek diaminasrebra. Mam nadzieję, że pomoglam.


Re: roztwór AgCl w wodzie, HCl , NH3

: 29 lip 2015, o 17:32
autor: adamantan
Jeśli przez S (z odpowiednimi indeksami 1, 2 i 3 oznaczającymi numery doświadczeń) oznaczymy rozpuszczalność molową AgCl w każdym z tych trzech doświadczeń (w trzecim będzie to rozpuszczalność molowa ze względu na zachodzącą reakcję roztwarzania) to otrzymamy:
S3S1S2

Wyjaśnienie:

3.) Rozpuszczalność molowa w trzecim doświadczeniu będzie duża ze względu na zachodzącą reakcję:
AgCl + 2NH3[Ag(NH3)2]Cl

Chlorek diaaminasrebra jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie i całkowicie zdysocjowany na jony Ag(NH3)2+ oraz Cl-. Ich stężenia są największe. Jakie? Ano takie, aby wykorzystać cały amoniak do utworzenia kompleksu . Oznacza to, że w tym doświadczeniu będzie to ok. 0.5M roztwór [Ag(NH3)2]Cl. Jednak w roztworze występują również jony Ag(NH3)+ oraz wolne Ag+ (stała strwałości kompleksu - obliczyć stężenie wolnych Ag+).

1.) AgCl jest związkiem trudno rozpuszczalnym i w wodzie jego rozpuszczalność S1 będzie mała (równa się pierwiastkowi kwadratowemu z iloczynu rozpuszczalności). Ta ilość, która się rozpuści całkowicie dysocjuje. Stężenia jonów Ag+ i Cl- będą bardzo małe.

2.) Wrzucając AgCl do roztworu HCl ma miejsce typowy efekt wspólnego jonu (uwaga: AgCl rozpuszcza się nieco w stężonym HCl ale tutaj takiego nie mamy). Bez dokonywania obliczeń pewnikiem jest znacznie mniejsza rozpuszczalność molowa S2 niż w przypadku 1. Stąd stężenia: [Ag+] - bardzo, bardzo małe, stężenie Cl- równe w przybliżeniu 1M (praktycznie tylko od kwasu).

Na tej podstawie można teraz odpowiedzieć na zadane pytania. Proszę to zrobić tutaj.
(aby odpowiedzieć na trzecie pytanie należy obliczyć/oszacować [Ag+] w każdym z tych trzech doświadczeń).

Re: roztwór AgCl w wodzie, HCl , NH3

: 22 gru 2015, o 23:59
autor: man
Mamy koło, mamy konkretne pytania i brakuje konkretnych odpowiedzi, chociaz powyzsza odpowiedz opisuje mechanizmy I tak z powodu obecnosci wspolnego jonu w HCl rozpuszczalnosc AgCl bedzie najmniejsza (pomijajac wspomniany kompleks chlorkowy), najmniejsze stezenie Cl- bedzie w wodnym (tam Cl- pochodza tylko z osadu soli), natomiast nad c) musze sie zastanowic. W potencjale Ag+ wystepuje w liczniku za log. stad im wieksze stezenie wolnych Ag+ tym wartość potencjalu bedzie wyższa, w przypadku amoniaku niemal cale srebro przejdzie w kompleks i dla stezen 1M skracajac otrzymamy za log 1eta (beta jest zwykle duze wiec bedzie to wartosc bardzo mala) z tego wniosek ze potencjał bedzie najwyzszy w roztworze wodnym (ale w praktyce moze i byc ze w kwasnym).