Strona 1 z 1

Jelita owadów

: 3 cze 2010, o 08:54
autor: Ania-ck
Witam,

Zastanawia mnie taka sprawa. Jaki sens ma występowanie chityny w jelicie przednim i tylnym owadów? Przecież główną funkcją jelita jest wchłanianie, a wszelkie modyfikacje powinny stanowić jakieś przysztosowanie. Stąd moje pytanie: przystosowanie do czego stanowi chityna w układzie pokarmowym owadów?

Re: Jelita owadów

: 3 cze 2010, o 09:05
autor: Jarmo
Wszystkie stawonogi wchłaniają tylko w jelicie środkowym. Nie doszukiwałbym się za bardzo jakiegoś racjonalnego wyjaśnienia. Po prostu na początku jelita środkowego uchodzi do niego gruczoł trawienny, a na końcu jelita środkowego u większości znajduję się ujście układu wydalniczego. Najwidoczniej matka natura stwierdziła, że wystarczy im wchłanianie w środkowym odcinku układu pokarmowego.

Re: Jelita owadów

: 3 cze 2010, o 14:37
autor: Ania-ck
Ale matka natura z reguły jest leniwa i nie stwarza elementów nie przynoszącym jej korzyści (czytaj: nie ułatwiającym przeżycia i przekazania własnych genów). Ewolucja jest samolubna i bezwzględna, organizmy zwykle nie przeznaczają energii na wytworzenie struktur niepotrzebnych (pomijam tu narządy szczątkowe i atawizmy).

Zatem co ją skłoniło do takiego wysiłku?

Re: Jelita owadów

: 3 cze 2010, o 15:06
autor: Jarmo
Może najprostszym rozwiązaniem jest po prostu to, że budowa anatomiczna owadów i ilość wytwarzanej przez nie energii nie pozwala na trawienie i wchłanianie na całej długości układu pokarmowego.

Re: Jelita owadów

: 4 cze 2010, o 16:37
autor: coleopter
Moja teza jest taka, że chityna występuje tam w formie wzmacniająco-zabezpieczającej zarówno przed rozerwaniem jelita, jak i przed samo strawieniem.